Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните военни разходи с нови рекорди

САЩ и Китай отделят най-много средства, Саудитска Арабия измести Русия от третото място

9 коментара
Световните военни разходи с нови рекорди
Глобалните военни разходи са се повишили през 2017 г. до най-високото си равнище след Студената война, като САЩ, Китай и Саудитска Арабия са начело в списъка. Това показва годишният доклад на Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ), публикуван в сряда.
 
Военните разходи в света са се увеличили с 1.1 процента спрямо 2016 г. и са достигнали общо 1.73 трилиона долара, предаде ДПА, цитирана от БТА.
 
Разходите за военни нужди са съставили 2.2 процента от глобалния БВП или по 330 долара на всеки земен жител.
 
САЩ остават лидер с 610 милиарда долара, без изменение спрямо предишната година. На тях се пада над една трета от глобалните военни разходи в света, отбелязва ДПА.
 
Втори е Китай, който е изразходвал 228 милиарда долара, увеличение с 5.6 процента спрямо 2016 г., като според СИПРИ е отбелязал най-голямото увеличение в абсолютна стойност - 12 милиарда долара. Делът на страната в глобалния обем е нараснал от 5.8 процента през 2008 г. до 13 процента през 2017 г.
 
Саудитска Арабия е изместила Русия от третото място, изразходвайки 69.4 милиарда долара, увеличавайки разходите си с 9.2 процента. След нея в региона на Близкия изток се нареждат Иран (+9 процента) и Ирак (+22 процента). В тази част от света делът от БВП, използван за военни цели, е най-висок - 5.2 процента. Нито един друг регион не е изхарчил за военни нужди повече от 1.8 процента от БВП, отбелязва ТАСС.
 
Военните разходи на Русия са спаднали през 2017 г. за първи път от 19 години (от 1998 г.) - с 20 процента в сравнение с 2016 г. - до 66.3 милиарда долара. Орязването на военния бюджет на Руската федерация с 13.9 милиарда долара е било най-голямото в света за изминалата година.
 
СИПРИ посочва като основен фактор падането на цените на петрола. В резултат делът на военните разходи е спаднал от 5.5% до 4.3% от БВП на страната.
 
Санкциите също са причина Русия да намали военните разходи. Военната модернизация остава приоритет за страната, но военният бюджет е ограничен заради икономическите проблеми от 2014 г., констатират от СИПРИ.
 
Въпреки това показателят за Русия продължава да е най-високият в Източна Европа.
 
Частично "заради усещането за заплаха, произлизаща от Русия", страните от Западна и Централна Европа са увеличили миналата година военните си разходи съответно с 12% и 1,7%. Съвкупните разходи на 29-те страни от НАТО са били 900 милиарда долара или 52% от глобалните военни разходи, отбелязва ТАСС.
 
Индия е изтикала Франция на пето място, изразходвайки почти 64 милиарда долара за военни цели (увеличение с 5.5 процента спрямо предишната година).
 
Данните на СИПРИ включват заплати, разходи за операции, покупки на оръжие и оборудване, изследователска и развойна дейност, отбелязва ДПА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #9

    американ уеи: ту сикюр пис из то припеар фо уор

  2. Лизи Гугуткова
    #8

    В Черно море влязоха корабите на втората постоянна военноморска група на НАТО, съобщи вестник "Думская". В състава си - фрегати на флотата на Испания, Турция и Германия. Флагманът е британският ракетен разрушител ХМС Дънкан.

  3. Bлaдo
    #7

    българският интерес налага нашите производители да се понапънат и колкото могат да завземат поне части от оръжейните пазари, опразнени от фалиращата и разпадаща се рУсиъ. Щото нашто оръжие е добро! - неслучайно фалира-сияните току плачат за конкуренция, за лицензи за ... светлото минало (-;

  4. Лизи Гугуткова
    #6

    Продължение #1 Bank Otkrytie показа рекордна загуба в историята на руската банкова система FC Otkrytie - най-голямата частна банка в Русия, която от август е национализирана с паре на фонда за реконструкция на Централната банка е завършила през 2017 г. с рекордна загуба в историята на Русия. Размерът на „изпарилите“ се пари е 426,75 милиарда рубли, или около 7,3 милиарда долара, следва от доклада "Откритие" по МСФО, публикуван в понеделник.

  5. trezwomislesht
    #5

    Ясно е защо никой не иска мир в Близкия изток. На този фон учудващо е случващото се в Корейския полуостров - добър регион за изразходване на военна продукция. Нали след това трябва да се поднови т.е. работа за промишлеността.

  6. dimotimo
    #4

    Вероятно световното обедняване и световния глад вървят ръка за ръка с новите висоти, които постига световното въоражаване.

  7. Лизи Гугуткова
    #3

    Продължение #1 Значи това от преди 2 дни се потвърждава: ГАЗ - най-голямия руски производител на средни камиони, които зглобява автомобили на Volkswagen, Skoda и Mercedes – може да спре транспортната лента поради санкциите на САЩ. Както съобщава Ройтерс, посочвайки източниците, запознати със ситуацията, управлението на завода се страхува, че производството ще спре през юни поради прекратяването на доставките на компоненти. В ГАЗ работят 40 хиляди души и осигуряват 15% от брутния вътрешен продукт на региона.

  8. Лизи Гугуткова
    #2

    В понеделник говорителят на Държавния департамент обяви , че анти-танковите системи на САЩ - Javelin вече са доставени в Украйна. "Мога да потвърдя, само че, да, дългоочакваното оръжието пристигна в украинската армия и значително повишава възпиращия ефект, нашата боеспособност и евроатлантическата сигурност." - написа Порошенко на страницата си във Фейсбук, и благодари на президента на САЩ за решението си .

  9. Лизи Гугуткова
    #1

    Икономическите санкции са "убиват" бавно но сигурно! ---Британският парламент във вторник одобри изменение на въвеждането на законопроекта на правителството "за санкциите и мерките за борба с изпирането на пари", а другата поправка -- "Изменението Магнитски" - позволява на националните органи да влизат санкции срещу нарушителите на правата на човека по света. Американското министерство на финансите даде на инвеститори един месец да продадат активите на En , "Rusal" и ГАЗ. Рубль упал до 3-недельного минимума на ожиданиях дефолта "Русала"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.