Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сянката на Путин тегне над австрийските тайни служби

12 коментара
Путин на сватбата на Карин Кнайсъл

Дали Москва научава какво се случва в австрийските тайни служби? Въпросът вълнува и опозицията, и пресата, според които службите на съюзническите държави са се дистанцирали от Виена от опасения, че чувствителна информация може би е споделяна с Владимир Путин, с когото управляващата крайна десница поддържа тесни връзки.

Тези кадри обиколиха целия свят и не допринесоха за изчезване на притесненията: ръководителката на австрийската дипломация Карин Кнайсъл отдели специално внимание на руския президент на сватбата си. Поканата ѝ към стопанина на Кремъл изуми голяма част от политическата класа.

Влязла в правителството на консервативния канцлер Себастиан Курц в края на 2017 г., крайнодясната Австрийска партия на свободата (АПС) пое управлението на няколко ключови министерства. Освен министерството на външните работи тя контролира още министерството на отбраната и стратегическото министерство на вътрешните работи, което никога преди не е ръководила.

От февруари виенското седалище на Бюрото за защита на Конституцията и борба с тероризма (БФТ), което се занимава с вътрешната сигурност и контрашпионажа, стана обект на много спорни претърсвания, по време на които бяха иззети важни документи.

Няколко западни служби са ограничили оттогава предоставяната на Австрия информация от страх тя да не бъде споделена с Москва, написа "Вашингтон пост" в публикувано миналата седмица разследване, чиито изводи потвърди вчера и австрийският всекидневник "Пресе".

"Има опасения, че тези документи може да се озоват утре на бюрото на Владимир Путин", твърди цитиран от "Пресе" служител на БФТ.

Австрийското правителство официално заяви, че подобни страхове са безпочвени. Те обаче се подхранват от близките отношения между Путин и АПС, която сключи през 2016 г. споразумение за сътрудничество с неговата партия "Единна Русия".

"Австрия вече не е заслужаващ доверие партньор"

Австрия е неутрална страна, разположена в сърцето на Европа и в която се намират централите на много международни организации, сред които ООН, ОПЕК и ОССЕ. Тя традиционно е място, където усилено работят разузнавателните служби, и играеше важна посредническа роля между Изтока и Запада по време на Студената война.

През март Виена се разграничи от своите партньори в ЕС, като отказа да изгони руски дипломати заради аферата Скрипал и заяви, че иска да "поддържа отворени каналите за комуникация с Русия".
Сергей Скрипал, бивш руски двоен агент, бе отровен заедно с дъщеря си във Великобритания през март. Лондон обвини Москва, която отрече да е замесена по какъвто и да е начин. Случаят доведе до сериозна дипломатическа криза между Запада и Кремъл.

Притесненията по свързаните с разузнаването въпроси толкова се засилиха, че в сряда опозицията поиска свикване до две седмици на Съвета за национална сигурност.
"Австрийските служби вече нямат репутацията на заслужаващ доверие партньор", заяви депутатът социалдемократ Ян Крайнер, член на парламентарна анкетна комисия за БФТ. "С действията си в Бюрото правителството компрометира сигурността на австрийците", твърди той.

Бившият шеф на германската Федерална разузнавателна служба (БНД) Аугуст Ханинг доля масло в огъня, като заяви в сряда в интервю за германския всекидневник "Билд", че "на служба, която не успява да опази информацията и източниците на съюзниците си, трябва да се гледа с предпазливост".

"Тайната трябва да е гарантирана. Това обаче е изключително трудно при обстановка като тази в Австрия", добави той, признавайки в същото време, че не разполага с конкретна информация за БФТ.
Ръководителят на БФТ Петер Гридлинг заяви, че сътрудничеството с партньорските служби "продължава да функционира добре по ключови въпроси като борбата с тероризма".

Канцлерът Курц също отхвърли критиките и притесненията и каза, че "те отразяват желанията на тези, които ги изричат".

Според бившия координатор германското разузнаване Бернд Шмидбауер, цитиран от всекидневника "Курир", "никоя разузнавателна служба на света не може да си позволи да не сподели с БФТ информация за готвещ се в Австрия терористичен акт".

Що се отнася обаче до документи, които засягат директно руските интереси, въпросът остава отворен, твърди австрийската преса.

Путин често е обвиняван в опити да разедини 28-те държави членки на ЕС, най-вече чрез създаването на връзки с популистките партии в няколко европейски страни. 

По БТА. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #12

    ...освен това пУтинката говори немски език (служил е в гдр ;-)) и за него е голямо улеснениие, че австрийските "геносен шпионен" могат да му докладват лично и без посредник или преводач... :-)

  2. Kiril Kovatchev
    #11

    До 1954 година Австрия беше окупирна от Съветския съюз. Периoд напълно достатъчен за израждане на мрежа от австрийски сътрудници на КГБ. Това са австрийски граждани на които руснаците им дават пари за да станат бизнесмени, политици и всячески да се издигнат в обществото. Неслучайно Огнян Дойнов, Луканов и плеяда комунистически мошенници си въртяха далаверите именно във Виена. Публична тайна е че по заповед на Путин руски олигарси финансират крайно десни партийки в европа. Вероятно затова Карин Кнайсъл е толкова благоразположена към Путин. А може би нейното семейство е лично облагодетелствано от руските пари?

  3. Лизи Гугуткова
    #10

    Първа фаза на Новите санкции, обявени от САЩ, забраняват заеми за Русия, износа на оръжия и продукти с двойна употреба. Това се посочва в документа, който се появи във Федералния регистър - официалният печатен орган на американското правителство. Notice of OFAC Sanctions Actions https://www.federalregister.gov/documents/2018/08/24/2018-18350/notice-of-ofac-sanctions-actions

  4. Bлaдo
    #9

    мда-а-а-а... - докладват на джуджето с реверанс, поклон и цАлИване на малката му ръчичка...

  5. Калико Джо
    #8

    Бизнесът на Австрия винаги е бил да посредничи между капиталистическия Запад (към който уж и тя принадлежи) и комунистическия (сега уж демократичен) Исток. Това беше при социализма, така и сега. Тогава те нарушаваха ембаргото за стратегически технологии срещу СИВ, сега искат да няма санкции срещу Русия. Реално тази страна няма някакви специални възможности и умения освен да дава възможност на крадящите олигарси от Истока да имат участват и имат по-приемливо лице на Запад. Разбира се не е само тя, но при тях това е основното.

  6. Лизи Гугуткова
    #7

    Новини от фронта: Създават база данни за "хибридната" война на Кремъл срещу Европа
    Тактиката, използвана от Кремъл, на агресивно разширяване на влиянието си като разпространява дезинформация и подкрепя европейски екстремистка и радикални политици, предизвика силно негативна реакция в най-малко 14 от 28-те страни, членки на Европейския съюз".
    Това е заключението на експерти от изследователския център „Европейски ценности“, базиран в Прага, които работят по проекта “Кremal Watch“, съобщава „Радио Свобода“.

  7. orso
    #6

    "Над 29 млрд. евро са били инвестирани в България през последните 10 години, когато говорим за средства от чужбина. Устойчиво растат вложенията в сектори с висока добавена стойност. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на Международната конференция "IT Hub Connect 2018", цитирайки данни от БНБ. Според Манолев на първо място сред чуждестранните инвестиции за периода се нарежда Холандия (с над 6 млрд. евро), следвана от Австрия (с близо 3 млрд. евро), Германия (с над 2 млрд. евро) и Гърция (с 1,9 млрд. евро)." От Австрия у нас се връщат откраднати капитали от комунистите и ДС,.Всички депутати от БСП имат имоти в Австрия

  8. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #5
  9. ivancho ivanov
    #4

    "... какво става в австрииските тайни служби,," се питало австрииското общество! Да попитат Москва и ще разберат!

  10. edin.drug
    #3

    Ако на Австрия нямат доверие, какво ли доверие имат към нас? Ние освен че не изгонихме руски дипломати заради покушението над Скрипалите, имаме президент предложен от високопоставен служител на ФСБ. Имаме откровено руска партия, която е в управляващата коалиция: Атака. Президент и премиер изтичаха да се поклонят на Путлер, щом той махна с ръка. Българската полиция обикаляше по хорските къщи да плаши граждани, които са критикували ченгето Гундяев в социалните мрежи. Страната ни очевидно държи да е тотално зависима от руска енергия. Мисля, че при това положение навярно и чистачките в секретните служби имат повече информация от нашите управляващи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.