Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Таксите за отчитане на топломерите влизат в общата сметка за парно

8 коментара
Таксите за отчитане на топломерите влизат в общата сметка за парно

След като фирмите за топлинно счетоводство станат подизпълнители на топлофикациите, хората вече няма да плащат на тях такси за дялово разпределение на топлинната енергия. Това съобщи за  Mediapool в понеделник Любка Георгиева, държавен експерт в Дирекция “Електро и топлоснабдяване” в Министерството на икономиката и енергетиката по повод обсъжданите на второ четене в парламентарната енергийна комисия промени в закона за енергетиката.

Сегашните такси, които потребители плащат според избора си годишно или месечно за отчитането на разпределителите на всеки радиатор, ще минат към сметката на топлофикациите. Още не е решено дали те да излизат като отделен ред в изравнителната сметка на абонатите или да влязат в цената на топлинната енергия, каза Любка Георгиева. По-добре ще е да са част от изравнителната сметка, защото иначе може да се даде повод на топлофикационните дружества да искат преразглеждане на цените на топлинната енергия заради разходите, които ще правят за плащане на услугите на фирмите за дялово разпределение.

Ако се реши да е допълнителна такса в изравнителната сметка към топлофикацията, ще има и по-голяма гъвкавост за онези клиенти, които искат всеки месец да им се отчита точното количество топлоенергия. Ако таксата за дялово разпределение влезе като част от общата цена, в която се вля и цената за мощност, тогава просто ще трябва за всички клиенти на съответното топлоснабдително дружество да се унифицира или месечно засичане на топломерите, или два пъти годишно, за да може да се формира цената за мегаватчас енергия.

Вътрешните загуби на топло ще се смятат в края на зимата

В самите изравнителни сметки загубите за сградната инсталация вече няма да се определят като процент. В момента в закона за енергетиката е фиксирано, че общото събрание на етажната собственост решава техния размер в диапазона от 15 до 30 процента от показанията на общия топломер. Това обаче изкривява силно сметките на онези потребители, които реално консумират топлоенергия, особено ако е избран най-ниският процент от 15 на сто.

Тогава 15 на сто от общите показания формират топлината от преноса във вътрешната инсталация, които се разпределят между всички собственици във входа, независимо дали и колко парно ползват. Останалите 85 на сто се разпределят като единици според показанията на индивидуалните уреди на всеки радиатор и надуват сметките на онези, които се топлят. Когато процентът загуби е 30 на сто, разпределението е по-справедливо, но не и в случаите, когато в сградата свалените радиатори са над 50 на сто.

Формула изчислява градусите за сградната инсталация

За да са сметките коректни, до началото на идния отоплителен сезон през октомври МИЕ трябва да утвърди методика за определяне на енергията, отдадена от сградна инсталация и принципите за изчисление на енергията от отоплителните тела в отделните имоти.

На база на тези критерии съответната топлофикация ще може да следи дали не се допуска някаква стандартна грешка при сметките и да иска обратна информация за причината при евентуална аномалия, която може да е заради много изключени радиатори или заради кражба на топлинна енергия.

Това, заедно с отпадане на възможността за демонтиране на радиаторите от топлофикацията при неплатени сметки и повишаване на отговорността към услугата за дялово разпределение, трябва да има положителен ефект върху сметките. Трябва да се върви към връщане на доверието в услугата парно, към повече доверие от потребителите и те да свикнат да си плащат, категорични са в Министерството на икономиката и енергетиката.

Комшийската отговорност

“Хората трябва да променят отношението си към услугата парно и да им е ясно, че енергията след общия топломер се ползва от тях в различна степен. Не може проблемите, свързани с плащането на сметките или с кражбите на топлоенергия, да се прехвърлят върху фирмата или топлофикация”, смята Любка Георгиева.

“Трудно решимо е да се ограничи неправомерното ползване на енергия. Затова говорим, че етажната собственост трябва да има отговорност. Хората ни се разсърдиха, когато искахме да се регламентира свалянето на радиатори да става с решение на общото събрание. Не бива да забравяме, че парното е групова услуга и проблемите ѝ не могат да бъдат решени без намесата на съседите. Знам, че никой не иска да се намесва в комшийските отношения, но хората във входа трябва да знаят къде има и къде няма радиатори, за да са информирани за възможните отклонения в отдаваните количества топлина”.

Любка Георгиева отбеляза, че проблемът с неплатените сметки за парно остава сериозен и несъбраните вземания са в границите на предишни години като стойност. Некоректните платци не ги интересува дали фирмата е държавна, общинска или частна, щом са решили да не си покриват сметките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гражданин
    #9

    Това е най-циничната система за обир на гражданите. Не им стигна обира на 95% държавна собственост, ами опряха и до последните стотинки на окраденото гражданство.

  2. бесен
    #8

    Тази Любка е като Шушулов. Пълна скръб.

  3. Ганьо
    #7

    Докато няма осъдени и опандизени от тази гнусна Топлофикация никакво плащане на сметки!

  4. Геновева
    #6

    Как ще ми отговори уважаемата Любка защо от 5 години плащаме около три пъти повече за подгряването на водата - вместо 60-70 квт /или каквато и да е мерната единца" за 1 м3 единствено в нашия вход водата се загрява със 130-140 квт/1м3. Имаме дебела папка с преписки, жалби и молби до кого ли не. След като окошариха другаря Валентин, изведнъж се върнахме на старите показания. А водата си е все същата, живеещите във входа - също. Как стават тези работи, другарке Любке?

  5. Bezkompromisen
    #5

    NA ADRESA I IMETO NA VALENTIN DIMITROV V ZATVORA.

  6. Assenov
    #4

    Da ne plachta! Nie sme platili, jetove,solariumi,djakuzita,masaji,kurvi, golemite zaplati. Da plashtaShushelov,Ovtcharov,Maslarova,Simeon,i vshtchki Shefove koito se zanimavati sa korunpirani ot toplofikatzia.Imat mhogo pari.

  7. kashaia
    #2

    Докога ще търпим ограбване по разни измислени схеми от известни топлофикационни мафиоти.Стига вече.

  8. Стенли
    #1

    Тази Любка сигурно не живее в панелка, за да знае какви са взаимоотношенията там. Ами ако например радиатора ми се спука и тече, ще чакам да се събере общото събрание ли и да се наводня ли? Глупости на търкалета. Вместо да въведат пломбиране на уредите за дялово разпределение и затапване и пломбиране на входящите тръби при свалени радиатори, те ни връщат към социалистическото общежитие когато можехме да порицаем другарчето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.