Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тъмни облаци над имотните пазари в Европа

4 коментара
Политиката на ЕЦБ по отношение на имотния пазар е противоречива. От една страна още през 2016 г. банката предупреди, че в някои части на Европа се надува имотен балон, но в същото време продължи да изкупува облигациите на имотни компании. Сн. Пиксабей

Тъмни облаци надвисват над имотните пазари в Европа. Най-буреносни те са в Австрия, Швеция и Германия. Това показват различни анализи на сектора, разпространени от информационните агенции.

Една от най-големите компании в сектора на недвижимите имоти в Европа - австрийската "Сигна" (Signa), обяви фалит миналата седмица. Строителните дружества и фирмите, управляващи имоти в Германия, от месеци са притиснати до стената и молят властите за помощ. Дълговата криза, застигнала шведската имотна група "Ес Бе Бе" (SBB), заплашва да нанесе сериозни загуби директно на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Фалитът на "Сигна"

"Сигна" беше принудена да подаде иск до съд във Виена за защита от фалит, след като опитите да си осигури финансиране пропаднаха, предаде Ройтерс. Така австрийската компания стана най-голямата жертва досега на трупащия все повече проблеми пазар на недвижими имоти в Европа.

Контролираната от австрийския магнат Рене Бенко група е собственик на "Крайслер билдинг" в Ню Йорк, на небостъргача "Елбтауър" в Хамбург, чийто строеж наскоро беше спрян, както и други важни проекти и универсални магазини в Германия, Австрия и Швейцария, сред които Ка Де Ве (KDW) и "Галерия" (Galeria).

И ако фалитът на "Сигна", макар и съществен и индикативен, засяга най-вече инвеститорите в Австрия, спадът в сектора на недвижими имоти с търговско предназначение в страните от еврозоната като цяло може да се отрази пряко на ЕЦБ.

Предупреждението на ЕЦБ

Банката предупреди наскоро в доклад, че този спад може да продължи с години, а тенденцията представлява заплаха за банките и инвеститорите, които финансират проекти за търговски обекти и сделки с тях.

"Секторът на недвижимите имоти с търговско предназначение не е достатъчно голям, за да създаде системен риск за кредитните институции, но може да предизвика шокови вълни във финансовата система. Това може да засегне в по-голяма степен финансовите компании - от инвестиционните фондове до застрахователните фирми", се посочва в доклада.

Самата ЕЦБ също е пряко застрашена от загуби, тъй като експозицията ѝ към имотния сектор в Европа възлиза на около 26 милиарда евро, натрупани по време на кризисното изкупуване на облигации в рамките на дълговата криза от второто десетилетие на века.

Шведската "Ес Бе Бе" с дългове от над 9 млрд. евро

Анализ на Ройтерс показва, че ЕЦБ притежава две серии, деноминирани в евро облигации, издавани от "Ес Бе Бе". Шведската компанията натрупа дългове от над 9 милиарда евро, купувайки различни видове собственост - от социални жилища и правителствени сгради до училища и болници.

Според запознати източници, ЕЦБ има облигации на "Ес Бе Бе" на стойност от няколкостотин милиона евро, а сега те се търгуват наполовина на номиналната си стойност. Причината е, че инвеститорите се опитват да се освободят от тях поради опасения от неплатежоспособност на емитента.

А когато наскоро "Ес Бе Бе", изкупи обратно част от дълга си, чийто рейтинг в момента е "джънк" (боклук - бел. ред.), ЕЦБ беше сред продавачите. Говорител на банката отказа коментар по темата, поискан от Ройтерс, като препрати към сайта на институцията, където загубите са характеризирани като "страничен ефект".

Противоречивата политика на ЕЦБ

Политиката на ЕЦБ по отношение на имотния пазар си остава противоречива. От една страна още през 2016 г. банката предупреди, че в някои части на Европа се надува имотен балон, а в същото време продължи да изкупува облигациите на имотни компании.

"Трудно е тази политика да бъде разбрана - тя подхранва надуването на балона и същевременно поставя под риск репутацията на банката", казва бившият главен икономист на ЕЦБ Отмар Исинг.

ЕЦБ притежава акции и от други имотни компании в Европа, но Швеция и Германия се оказаха най-тежко засегнати от рязкото повишаване на лихвените проценти, "пронизало" балона в сектора на недвижимите имоти, надут от близо десетилетие на почти безплатни пари.

Проблемите на "Ес Бе Бе" са известни от 2022 г., а според Даниел Грос, директор на Института за европейски политики към университета "Бокони" в Милано ЕЦБ трябва да "предприеме активно управление да риска", за да не пострада сериозно.

Ако се стигне до фалит на "Ес Бе Бе" 20-те национални банки от еврозоната ще трябва да поемат част от щетите. Швеция не е в еврозоната, но "Ес Бе Бе" емитираше облигации в съседна Финландия, която е част от валутния съюз.

Имотните компании трябва да намалят дълговете си

Управителят на Шведската централна банка Ерик Тедиен недвусмислено предупреди преди броени дни имотните компании в страната да направят необходимото, за да намалят дълговете си и да укрепят балансите си на фона на високите лихвени проценти и забавящата се икономика.

По време на конференция, организирана от "Мудис" (Moody's) и посветена на сектора на недвижимите имоти, Тедиен изтъкна, че "фирмите трябва да продават активи, да плащат дълговете си и да се снабдяват със свеж капитал", за да преструктурират балансите си.

Според агенция "Фич" (Fitch Ratings) няколко големи европейски имотни компании през следващите 12 - 18 месеца ще се изправят пред своеобразна "стена по падежите на дълговете си" (термин използван от рейтинговите агенции да очертае предстоящи падежи на по-голям брой корпорации, които са заинтересовани от неговото краткосрочно рефинансиране - бел. ред.) и може да се окажат неспособни да я преодолеят.

Една от тях е друга шведска фирма - "Хеймщаден" (Heimstaden). ЕЦБ притежава серии от осем облигации на компанията, включително и една, която сега се търгува с 40 на сто под номиналната си стойност.

През септември "Алекта" (Alecta), най-големият пенсионен фонд в Швеция и един от големи акционери в "Хеймщаден", предупреди, че компанията се нуждае от свежи пари, за да продължи да работи нормално.

ЕЦБ има сериозни притежания и на имотния пазар в Германия, като владее 39 серии облигации на "Воновиа" (Vonovia), която през последните месеци е принудена да продава имоти, за да намали дълговете си. Облигациите на компанията в момента се продават под номинал, като отстъпката на една от сериите достига 20 на сто.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #4

    "Ако се стигне до фалит на Ес Бе Бе 20-те национални банки от еврозоната ще трябва да поемат част от щетите."....

  2. Honest John
    #3

    Няма страшно. Те в чужбина са така щото са лузъри. При нас никога, ама никога такова нещо не може да се случи. Нас ни пази Ра, Тангра, Людмила Живкова и Дънов. При нас криза никога няма да има защото българите са умни и трудолюбиви. Митичните народи криза не ги лови. Вервайте ми и теглете още кредити.

  3. Бугараш
    #2

    "от месеци са притиснати до стената и молят властите за помощ". Ама като печелиха през последните години милиарди от имотите, всичко бе наред? Още на първата година с икономически загуби изреваха за помощи! Безсрамници! Германския консорциум Vonovia (немския еквивалент на "Сигна") 10 години имаше ежегодна печалба от 1 до 3 милиарда евро, безскруполно вдигага наемите даже и на мухлясали руини, 2022 за пръв път направиха загуба от някакви си мижави 600 милиона и изреваха за помощи? Срама нямат, печалбите ги приватизират, загубите ги национализират.

  4. andrei
    #1

    Хайда стига вече плашене и сензации, тъмни облаци, светли облаци. На Бенко империята демек Сигна, се клатеше от години и от години бе тема на западния печат, а че Медиапул и Булгаристан сега са разбрали, не значи че идва потоп.Те Медиапул по принцип новините ги съобщават на следващия ден....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.