Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още икономисти бият камбаната за пазара на жилища. Банките: Не ни гледайте печалбите

23 коментара
Икономистите Георги Ангелов, Петър Ганев и Лъчезар Богданов. Снимка: Архив

Задочният дебат за това дали на жилищния пазар в София се надува балон и доколко опасно е това, продължава да се разгаря вече шести пореден ден. В понеделник и вторник в него се включиха и водещите икономисти Георги Ангелов от "Отворено общество" и Лъчезар Богданов от "Института за пазарна икономика", които също смятат, че рискове има, а БНБ си затваря очите. В същото време темата бе подмината на ежегодната конференция "Банките и бизнесът" на в. "Капитал" във вторник както от водещите банкери, така и от ръководството на БНБ.

Дебатът се отключи, след като анализ на главния икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов постави ребром въпроса с надценените жилища в София. Това предизвика гневна реакция от страна на подуправителя на БНБ Петър Чобанов, който смъмри банката в телевизионно интервю в неделя и заяви, че ако е имало балон от подобен мащаб, централната банка и европейските регулатори са щели да го забележат.

Вместо от банкерите обаче темата бе подхваната от други икономисти, известни с отговорното си отношение към публичните изяви. И Георги Ангелов, и Лъчезар Богданов обявиха, че проблем според тях всъщност има.

"Ипотечните кредити растат с 19.2%, което е най-високият темп на растеж от над 14 години насам. Това би трябвало да е червена лампа за регулатора (БНБ). Още повече че високият растеж на ипотеките преди десетилетие и половина не завърши добре – след бума на ипотеките последва бум на лошите кредити", алармира Георги Ангелов в статия за "24 часа".

"БНБ също предупреждава, че тенденцията на вдигане на лихвите ще влоши финансовото състояние на кредитополучателите и съветва банките "да се придържат към консервативна политика при осъществяване на кредитната си дейност". Явно обаче банките не се съобразяват с тези съвети. Което е логично – не е работа на банките да управляват макроикономически и системни рискове. Това е работа на БНБ", допълни Ангелов.

По думите му прекалено висок растеж на кредитирането може да създаде нов източник на инфлация. Имаме такъв пример през 2007-2008 г., когато инфлацията в България беше изключително висока, докато в еврозоната беше ниска. По онова време точно бързият растеж на кредитирането в България помпаше инфлацията, посочи икономистът.

Според него прави впечатление и фактът, че кредитирането не е равномерно. Кредитите за бизнеса растат едва с около 7%, докато потребителските кредити се увеличават с близо 11%, а ипотечните кредити растат с 19.2%. Банките дават приоритет на заемите за домакинствата и отпускат по-малко кредити за реалната икономика. Обаче по този начин се помпа еднократно потреблението, а инвестициите остават на заден план, коментира Ангелов.

Той припомни предупреждението на Европейския съвет за системен риск към България отпреди две години, според което "увеличеното предлагане на кредити за недвижими имоти може да представлява допълнителен натиск за повишаване на цените на жилищата. В средносрочен хоризонт такава спирала би могла да доведе до балон на цените на жилищата, обусловен от кредитирането и прекомерно задлъжнели домакинства".

Лъчезар Богданов също смята, че трябва да се помисли колко са устойчиви състоянието на пазара на имоти и експанзията на жилищното кредитиране у нас. С други думи - колко дълго може да се очаква България да се движи по траектория, противоположна на тази в европейските икономики. Той смята, че търговските банки и БНБ "неглижират" няколко факта и това "започва да става все по-притеснително", защото:

❗ ЕЦБ повишава основната лихва с 4.5 процентни пункта от средата на 2022 г. досега, а лихвите по жилищните кредити за домакинствата в България не помръдват;

❗ Преди година и половина средните лихви по ипотечните кредити в еврозоната бяха с 1.3 пр. п. по-ниски от тези в България, а сега са с 1.3 пр. п. по-високи;

❗ В България новоотпуснат жилищен кредит е с лихва 2.59%, а в Германия - с 4.15%;

❗ В еврозоната жилищният кредит на практика е замръзнал - 0.3% ръст на годишна основа към края на октомври - в България ръстът се ускорява и вече е 19.1%;

❗ През октомври 2023 г. новоотпуснатите ипотечни кредити в еврозоната са със 17% по-малко от отпуснатите през октомври миналата година, а в България - нарастват с 18%.

И в резултат❗: Докато в ЕС средно цените на жилищата спадат с 1.1% за 12 месеца, в Германия - с 9.9%, в България се повишават с 10.7%.

През пролетта на тази година и Международният валутен фонд (МВФ) алармира в свой доклад, че се натрупва системен риск на европейския пазар на имоти, вероятността за по-сериозен спад на цените се повишава и има нарастващи признаци за надценяване на жилищните имоти в цяла Европа от порядъка на 15-20% в повечето страни.

БНБ обаче смята, че проблемът не е чак толкова голям, колкото се представя. Централната банка твърди, че е предприела достатъчно мерки за охлаждане на кредитирането, включително вдигането на антицикличния капиталов буфер до 2% и повишаване на задължителните минимални резерви на банките до 12%.

От своя страна търговските банкери смятат, че дават максимума от себе си да поддържат стабилността на финансовата система у нас, като едновременно с това движат икономиката, подкрепяйки бизнеса. Заради неразбирането на ролята на сектора в обществото, Асоциацията на банките в България смята да промени комуникационната си стратегия към публиката догодина, стана ясно от изказване на председателя на АББ Петя Димитрова във вторник. Тя каза, че мениджърите в сектора са склонни да преосмислят максимата, че "парите обичат тишината, а не шума" и смятат да започнат да обясняват на хората да не се доверяват само на популистките лозунги за високите печалби, а да отчитат огромните инвестиции, които банките правят в платежни системи, в разработване на нови продукти и в поддържане на показателите на банковата система за стабилност много над нивата в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аз Кочо
    #23

    Трол който постоянно ми отговаря ме обвинява че съм трол,хахах Троловете са платени от банките и от строителните компании за да агитират хората да теглят заеми и да купуват жилища. Не знам кой плаща за трол който отваря очите на хората че ги цакат отвсякъде. Пазарът умря, пак някои хора Ане са го разбрали. Няма насила тук. Никой не може да ме принуди да купя имот надценен три пъти

  2. пРеzидEND
    #22

    Тролът разбира се е дежурен и следи всеки нов коментар.Това целях да разбера и покажа.Много им се иска да люлеят България, ако може да сринат всичко.А пък цените на имотите си стоят високи и нищо не им влияе, със заклинания и насилствени мерки не става.

  3. Аз Кочо
    #21

    По надолу някой каза че цените се определят от търсенето и предлагането. Това е така. А в момента търсенето го няма. Затова рано или късно и тук в бг както по цял свят цените ще тръгнат надолу. Купувачът не се интересува нито от себестойност нито от мечтата на продавача. Той ще плати цената която ги устройва. Без купувач няма сделка. А продавачите може да искат каквото решат. Ще си стоят с исканата цена и ще продължат да си мечтаят.

  4. пРеzидEND
    #20

    Някои комунисти решиха, че централизирано могат да определят цените на имотите, е не става.Също като комунистката екс кандидат кметица Григорова, която се възмушаваше, защо апартаментите стрували различно в различните квартали.Колкото прост трябва да си да не знаеш централния фактор при недвижимите имоти- локация, локация.Но тя понеже е от ромския квартал...Така че цените на имотите не им пука от троловете и техните диалози по двойки.По същия на морето се запазиха цените, независима че руснаците си продадоха част от имотите...

  5. Аз Кочо
    #19
    Отговор на коментар #18

    Съгласен за ипотекарните. В допълнение ще кажа че не само те откачат при споменаване на спад на цените. Повечето притежатели на имоти се паникьосват защото идеята за богатство на хартия ги прави щастливи. Много от тях нито ще купуват нито ще продават но им харесва да се чувстват богати. Ако продадем ще забогатеем, но те никога няма да продадат, защото нямат намерение да го правят. Това се нарича ефект на богатството който беше създаден от централните банки. Това в същност е къща на глинени крака.

  6. Honest John
    #18
    Отговор на коментар #17

    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD_%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%81 "Когнитивен дисонанс" е сблъсък на лични убеждения, които противоречат на нови факти. Това е валидно за всички ипотекари, които са се включили в упражнението апартамент на кредит. На тях каквото и да им каже човек (освен това, което им се иска да чуят) ги води до неистова истерия. Фактите не значат нищо, защото "един голям тарикат" им е казал, че 30г. кредит в държава с несигурно бъдеще е удар на века.

  7. Аз Кочо
    #17

    Празните имоти в София са 239 000 от 700 000 единици или около 30 пр
    В бг празните имоти са 43 процента.
    През последните години в София са построени 130 000 единици и още толкова са в строеж. Населението на София е намаляло с 20 000 човека за последните 3 години.
    89 процента от българите притежават един имот а 9 пр. повече от един имот. България е на второ място в света по най бързо намаляващо население. В бг няма имиграция и дори афганистанците минават транзит. 80 пр живеят в панел.

    Но

  8. Аз Кочо
    #16
    Отговор на коментар #15

    Радвам се да "затапвам" чиляци които нямат капка мозък в главите, но да претендират, че всичко им е ясно и са направили най великата инвестиция в живота им! Толкова ти е празна кратуната, че вместо да ме засегнеш ми правиш комплимент! Благодаря!

  9. пРеzидEND
    #15
    Отговор на коментар #14

    никой не те кара по цял ден да стоиш във форума и да затапваш всички изразени мнения скапан трол, а одобренията са точно толкова фалшиви, колкото си и ти, скапан трол

  10. Аз Кочо
    #14
    Отговор на коментар #13

    Ей смешник, не си ти тоя който ще ми дава наклон за каквото и да е. Това първо Второ, огледай се и виж колко от участниците тук споделят твоята тъпа неподкрепени с нищо теория и колко са съгласните с мен. Ако не ти харесва моето мнение, вдигай гащите и да те няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.