Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките у нас завихрят спирала с цените на жилищата

България получи предупреждение от евронадзора за системен риск за стабилността

17 коментара
Банките у нас завихрят спирала с цените на жилищата

България трябва да вземе превантивни мерки срещу завихрянето на спирала между цените на жилищата и ипотечните кредити. Подходящо е въпросните мерки да са насочени към кредитополучателите.

Това е основният извод от предупреждение, издадено към България от Европейския съвет за системен риск (ЕССР) – институция, която е част от новата европейска система за финансов надзор, създадена след глобалната финансова криза.

"Европейският съвет за системен риск идентифицира средносрочни уязвимости в сектора на жилищните имоти в България като източник на системен риск за финансовата стабилност, който може да има потенциал за сериозни негативни последици за реалната икономика. От макропруденциална гледна точка ЕССР счита, че основните уязвимост са високият ръст на ипотечните кредити, признаците за надценяване на цените на жилищата и липсата на насочени към кредитополучателите мерки, които биха могли да смекчат натрупването на рискове, свързани със сектора на жилищните имоти", пише в предупреждението на съвета.

На 11 февруари съветът публикува предупреждения за уязвимости към 5 държавиБългария, Хърватия, Унгария, Лихтенщайн и Словакия, и отправи препоръки към две – Австрия и Германия, които са получили предупреждения през 2016 г. и 2019 г., но не са успели да ги адресират в достатъчна степен. Съветът за системен риск оценява уязвимостите на жилищния пазар заради значението му за финансовата и макроикономическата стабилност. Той има мандат да издава предупреждения, когато установи значими системни рискове, а също и да предписва мерки за адресирането им.

Основните уязвимости, установени от съвета, са от средносрочен характер и се отнасят до бързото нарастване на цените на жилищата и възможното надценяване на жилищните имоти, нивото и динамиката на задлъжнялостта на домакинствата, ръста на жилищните кредити и признаци на разхлабване на стандартите за кредитиране.

В предупреждението за България се посочва, че цените на жилищата в страната са се покачили умерено към средата на 2020 г. – около 3.5% на годишна база. Впоследствие, към средата на 2021 г., ръстът се ускорява до около 7% на годишна база. Оценки на БНБ показват, че цените на жилищата са леко надценени към края на 2020 г., пише съветът.

В същото време годишният ръст на жилищните заеми се е увеличил значително през последните години, достигайки 13% към август 2021 г.

Българската ситуация обаче има няколко стабилизиращи фактора – високото ниво на провизии на лошите кредити (48.1% спрямо 25.7% средно за ЕС); ниският обем задлъжнялост сред притежателите на жилища; добрата капитализация на българските банки.

Много от отпуснатите заеми обаче са с променливи лихви, което прави домакинствата уязвими на по-значими промени в нивата.

Въпреки че делът на ипотечните кредити в портфейлите на банките е ограничен, а нивото на задлъжнялостта на домакинствата в момента е ниско, благоприятните условия за ипотечно финансиране биха могли да създадат риск в средносрочен хоризонт от "спирала, развиваща се между цените на жилищата и ипотечните кредити". Повишаващите се цени на жилищата означават, че стойността на обезпечението се увеличава, което е добре за кредитополучателите. От друга страна обаче, ръстът на предлагането на кредити може да окаже натиск за допълнително вдигане на цените на жилищата.

"В средносрочен хоризонт подобна спирала може да доведе до балон при цените на жилищата, движен от кредитирането, и съответно – до прекомерно задлъжнели домакинства", посочва съветът за системен риск.

Институцията припомня обявените от БНБ мерки срещу проблема, свързани най-вече с повишаването на антицикличния капиталов буфер и въвеждането в законодателството на мерки за отговорно кредитиране по отношение на оценката на кредитополучателите. Според анализа на евроинституцията обаче тези мерки са само частично подходящи и достатъчни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #17

    Може би е уместно да се върнем към времето на соца, когато с ипотеките се занимаваше само една банка и нищо не остана скрито за никого - нямаше балони, нямаше неизплатени жилища. Разбира се времето беше друго, но в момент на криза може да се намери подобно решение, което да позволи по-голяма прозрачност, предвидимост и сигурност за връщане на кредитите. Всички помним имотния балон в САЩ?! ФЕД промени правилата, това трябва да се случи и у нас.

  2. SILENCE
    #16
    Отговор на коментар #6

    Прогонват ги малоумните рИшения на властодържателите, БЕЕЕ!

  3. SILENCE
    #15
    Отговор на коментар #5

    Пак ли хората са виновни за некадърното властоналагане на тези, за които тролите, БЕЕЕЕ?

  4. SILENCE
    #14
    Отговор на коментар #2

    Тъкмо затова и теорията на маркс и енгелс е същия балон - в основата на обществените отношения остават банките във вида, в който мародерстват и до днес ...

  5. Ivo Ivov
    #13

    Европейския Съюз на Социалистическите Републики (ЕССР) знае твърде много. Пазар му е майката! И разоряване на лапни-шарани!

  6. Сикаджун
    #12

    Между другото, тъстът на Горанчо също беше масон. А какво мисли той за ДДС на хляба, млякото, плодовете и зеленчуците? Как е забогатял тъстът на Горанчо? Дали е с много акъл и малко късмет или напротив?

  7. Сикаджун
    #11

    Дори и Брендо официално се водеше собственик на цял жилищен комплекс по Черноморието - казаха го мисирките на Тиквата и Шиши. Дали Брендо е истинският собственик на тези жилища или кукловодите му от сик и дпс? Дори и личният му банкер Стоян Мавродиев си е " купил" апартамент от него. Но мисирките сега мълчат за жилищния комплекс на Брендо. Може би го чакат да си напише книгита? С две думи - мафията вкарва и пари от наркотици в имоти. Тиквата каза, че няма къща в Барцилона. Казал е истината, защото тя вече е продадена. Той казва, че няма къща в Барцилона, а не казва, че никога не е имал къща там. Не казва и че няма жилище в Дубай...

  8. Сикаджун
    #10

    Норвежкият инвестиционен фонд, който е държавен, беше закупил имоти у нас. Но той излезе преди около 2 години от държавата ни, но цените на имотите у нас не се охладиха.
    В същото време цените на имотите в Западна Европа леко започнаха да падат или поне спряха да поскъпват.

    И други път съм го казвал, макар и на друго място.
    Мафията на Тиквата и Шиши крадеше пари от ДДС, от които 5,5 милиарда лв бяха официално отписани от техния неграмотен ковчежник Горанчо.
    Къде отидоха тези пари, откраднати от

  9. Stefan
    #9

    Балонът е ясен, но не са съвсем ясни причините. Доколкото знсм имаше чуждестранни фондове, които преди години на по-ниските цени озкупуваха масово жилища. И държаха цената висока. Кой знае какви още особености има на имотния "пазар".

  10. Горскио
    #8

    Какво може да направи централната власт в България (Кире Ментата и Кокорчо) по въпроса с жилищния балон и прогонването на десетки хиляди млади семейни българи в чужбина: 1. Незабавно държавата да престане да дотира общините на столицата и големите градове, които не наложат общински данък на жилищните активи, собственост на банки. 2. Държавата да национализира всички фасади на сгради в столицата и окръжните градове и да наложи държавен данък на собствениците на жилища за изчистване на фасадите от климатици и кабели и годишен данък за поддържане на фасада.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.