Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търгът за АЕЦ “Белене” гарантира участието на досегашните кандидати

14 коментара
Търгът за АЕЦ “Белене” гарантира участието на досегашните кандидати

Днес стартира търгът за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на АЕЦ “Белене”. Това съобщи във вторник изпълнителният директор на Националната еклектрическа компания (НЕК) Васил Анастасов пред журналисти. Бордът на директорите на НЕК, която е възложител на строежа на втората атомна централа в България, утвърди покана към потенциалните участници в обществената поръчка. До дни тя ще се публикува във вестник “Файненшъл таймс”, българските национални всекидневници и в Държавен вестник..

В поканата техническото изпълнение на два 1000-мегаватови реактора е разделено на две  – на ядрена и неядрена част. Кандидатите да изграждат АЕЦ-а ще могат да предложат или общ проект “под ключ”, което означава, че се ангажират с всички елементи на строежа, както и с доставката на свежо ядрено гориво и управлението на отработилото гориво, или само за турбинната част на съоръженията и отделно за ядреното гориво, обясни Ангел Минев, зам.-министър на енергетиката.

Според него  процедурата е такава, за да може до обществената поръчка да имат достъп повече кандидати, които имат интерес към специфичните компоненти на проекта. Много вероятно е в хода на подготвянето на офертите за участие в търга, да се създадат консорциуми между фирмите, които са заявили желание чрез закупуването на тръжната документация, прогнозира Минев. По думите му до участие в процедурата ще се допускат и предварително сформирани обединения на компании, доставящи ядрени технологии, електроника или друг вид техника и дори само производители на свежо ядрено горива. Целта е повече фирми да участват в изпълнението, но да е ясно юридическото лице, което ще носи отговорността за целия строеж или изпълненията на ядрената и неядрената част на АЕЦ “Белене”, обясни той.

Ще има консорциум за строежа на централата

Че световните компании ще се сдружат за реализацията на централата, косвено потвърди и Тани Косич, представител на “Парсънс”, инженерингов консултант на НЕК за проекта. Той заяви, че при подготовката на тръжната документация е заложен китайския опит, при който компании от различни области на технологиите изпълняват различните фази на строежа на ядрената мощност.

Това означава, че всички кандидати, които бяха регистрирали индикативен интерес към строежа на АЕЦ “Белене”, могат да се допуснат до изпълнението на обществената поръчка под една или друга форма. Компаниите, които вече са проявиха мерак към изграждането на новата ядрена мощност, са френската “Фраматом”, руската “Атомстройекспорт”, германската “Сименс”, американската “Уестингхауз”, както и чешката "Шкода-Пилзен", собственост на ЧЕЗ, която привлече американската "Ситибанк" и италианската "Уникредито". Според обявената днес тръжна документация фактически е възможно и участието на канадската AECL, която предлага тежководния тип реактори “Канду”, призна енергийният министър Мирослав Севлиевски. На практика обаче те не биха имали никакъв шанс в търга, тъй като технологията бе отхвърлена с решението за оценка на въздействието на околната среда, което одобри леководната техонолия. Освен това Агенцията за ядрено регулиране не би лицензирало реактор тип “Канду” за работа у нас, той като законодателството ни в областта на ядрената безопасност не позволява това.

До 17 юни кандидатите ще могат да закупуват тръжна документация за допуск в търга. Цената ѝ е 70 хил. евро, които трябва да се преведат по банковата сметка на НЕК. Заявките за участие ще се приемат до 27 юни. Преквалификационният подбор на фирмите ще се извърши до 17 юли. За да го преминат, кандидатите трябва са отчели годишен оборот в размер на 5 млрд. долара и да представят гаранции от първокласна банка за 2,5 млн. евро, обясни Тани Косич.

Одобрените в първият етап на тръга компании ще получат покана да представят подробни технически и финансови предложения за АЕЦ “Белене”. Те ще разполагат с три месеца, за да подготвят конкретните си разработки. В този период компаниите ще могат да оценяват и наличното оборудване на площадката на атомната централа, за да преценят каква част от инфраструктерата може да се използва и да структурират предложенията си. Един от критериите за оценка на офертите, според решението на Министерски съвет от 8 април 2005 г. е степента на използване на доставените съоръжения, припомни енергийният министър Мирослав Севлиевски.

Тяхното включване в бъдещото изпълнение влияе пряко върху цената на проекта. Колкото повече от доставените вече съоръжения се използват, толкова ще е по-евтино строителстовот на АЕЦ-а. Ще се иска обаче гаранция за изправност на наличното оборудване от неговите доставчици, за да няма риск, допълни заместникът му Ангел Минев.  

Според приетия от НЕК график за избор на изпълнител на строежа на централата, до 19 октомври трябва да се представят окончателните оферти на кандидатите с цена на изпълнението, себестойност на произвежданата електроенергия и предлагани технологии. Според Севлиевски изгодната за държавата цена на тока от АЕЦ “Белене” е 2,5 евроцента на киловатчас. Според оценките на “Делойт и Туш”, финансов консултант на НЕК за проекта, при цена от 3,2-3,7 евроцента на киловатчас доходността е между 11 и 14 на сто. В хода на преговорите по офертите ще стане ясно къде ще се срещнат държавният и частният интерес в цената на произвежданата електроенергия, коментира Севлиевски разликата между оптималната за държавата и за изпълнителя цена.

Софтуер на МААЕ ще оценява офертите

По план предложенията на кандидатите трябва да се оценят до 20 декември 2005 г.

Офертите ще се разглеждат от възложителя, който в случая е НЕК, обясни Ангел Минев. Предвижда се обаче да се създаде юридическо лице, което да поеме проекта АЕЦ “Белене” от електрическата компания. Всички параметри на офертите ще се оценят безпристрастно от специален софтуер на Международната агенция за атомна енергия, какъвто е бил използван от Финландия преди две години, допълни той.

Според предложенията на кандидатите ще се изготви и финансовият модел на инвестиционната компания, която ще управлява бъдещата ядрена мощност, каза Анатоли Белчев, представител на “Делой и Туш”. Засега са се избистрили три варианта за структурирането на оператора. Белчев обаче не пожела да ги коментира, а Севлиевски заяви, че представянето им на толкова ранен етап от реализацията на проекта би било спекулативно. Енергийният министър обаче заяви, че има огромен интерес от страна на финансови инвеститори да направят вложения в проекта. Принципно любопитство към капиталово участие в бъдещото дружество са проявили и привилегировани потребители на електроенергия, допълни Анатоли Белчев. Тяхното участие би било възможно заради фючърсните евтини доставки на ток, които обаче са за доста далечен период от време, обясни Ангел Минев.

Участието на държавата в проекта – максимум 60 процента

Как ще изглежда дружеството, управляващо АЕЦ “Белене”, ще стане ясно и при оценка на активите на АЕЦ “Козлодуй” и преценка дали тази централа да се включи като апортна вноска в бъдещия оператор, коментира Севлиевски. При всички положения цената на привлечения частен капитал ще е равна на цената на държавното участие, независимо дали ще под формата на внасяне на пари или на активи, обясни Белчев.Според него при всички случаи държавното участие при финансирането на проекта не трябва да надвишава 60 процента.  При всички положения обаче при структурирането на инвестиционната компания ще е защитен в максимална степен държавният интерес, а рискът при реализацията на проекта ще е разпределен равномерно между всички участници, категоричен е представителят на “Делойт и Туш”.

До края на годината трябва да е избран предпочетеният изпълнител на проекта и до 20 януари 2006 г. да са финализирани преговорите с него по строежа на двата реактора. Очакванията са на 23 януари да има подписан договор за изграждането на новите ядрени мощности. В условията на тръжна процедура обаче винаги са възможни отклонения от графика, застрахова се Севлиевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Normalen
    #15

    Д Е К Л А Р А Ц И Я против решението на българското правителство да продължи изграждането на АЕЦ „Белене” 27. 4. 2005Декларация на участниците в протестното шествие-митинг, проведено в Свищов на 26 април 2005 година ДО МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯДО ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯДО МИНИСТЪРА НА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЕНЕРГИЙНИТЕ РЕСУРСИДО ВСИЧКИ МЕДИИД Е К Л А Р А Ц И Яна участниците в протестното шествие-митинг, проведено в гр. Свищов на 26 април 2005 година, против решението

  2. Normalen
    #14

    5. Ние не искаме нова АЕЦ в силно земетръсен район, не искаме допълнително замърсяване на околната среда, не искаме превръщането на най-плодородните части на Централна Северна България в ядрено бунище, не искаме да оставим в наследство на нашите потомци неразрешимите за целия свят проблеми със съхраняването на ядрените отпадъци, защото това противоречи на глобалните хуманистични концепции на нашето време за устойчиво развитие. 6. Няма по-голям абсурд от това да се строи един обект, който ще погълне

  3. Normalen
    #13

    ще бъде построена в силно земетръсна зона. Спомнете си разрушения Свищов и разрушената Стражица. Белене е наблизо! ще увеличи раковите и други труднолечими заболявания в региона. Властите твърдят, че нормално рабтещата АЕЦ няма влияние върху здравето на хората – НО КРИЯТ данните за заболяванията в района на АЕЦ “Козлодуй” и в Северозападна България! Не е извършено проучването за здравния риск за населението, предвидено в Национален план “Околна среда -- здраве” още 1998 г. Надеждни данни за ръста

  4. Normalen
    #12

    ДА! – на евтините енергоспестяващи енергийни решения! ДА! – на благоденствието и устойчивото развитие на регионите на Белене, Свищов, Никопол, Сухиндол, Павликени и целия Северен централен район! ДА! – на нови, неядрени решения за площадката на АЕЦ “Белене” – паро-газова централа, трансгранична безмитна зона, технологичен парк! ДА! – НА ТВОЕТО БЪДЕЩЕ, НА БЪДЕЩЕТО НА ТВОИТЕ ДЕЦА! НЕ! – на разрушаването на селското стопанство и винарството в централната част на Северна България! НЕ! – на замърсения

  5. ПЕТКА
    #11

    МОИ СЪНАРОДНИЦИ ПЕТКА ВЪПРЕКИ, ЧЕ ЖИВЕЕ ДАЛЕЧ ОТ БЕЛЕНЕ И ОЩЕ МИЛИОНИ БЪЛГАРИ СА С ВАС. ВСИЧКИ НИЕ ГЛАВНО ИСКАМЕ ЧИСТА ПРИРОДНА СРЕДА ЗА БЪДЕЩИТЕ ПОКОЛЕНИЯ, ОСВЕН ТОВА ПРИВАТИЗИРАМЕ ДРУГИТЕ ЦЕНТРАЛИ, А СТРОИМ НОВА С ОГРОМНО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ И ДЪРЖАВНИ ГАРАНЦИИ, КОИТО НИ ЗАРОБВАТ.ФАЛШИВАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ПРОЕКТА ЩЕ СЕ ИЗЯСНИ САМО, АКО ОБЯВЯТ ТЪРГА БЕЗ ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ И ГАРАНЦИИ. ПРОСТО НЯМА ДА ИМА КАНДИДАТИ. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ЩЕ ИГРАЯТ ОГОМНИ СУМИ ЗА РУШВЕТИ И НЯМА ДА ИЗЛЕЗЕ НАШАТА СМЕТКА. ТЪЙ РЕЧЕ ПЕТКА.

  6. ВИКТОР
    #10

    Руската агентура в България при всички случаи ще определи руската “Атомстройекспорт”,за спечелила търга,така България ще стане 100% напълно енергийно зависима от руските фирми,тоест от КГБ и Путин!

  7. Tzistia
    #9

    Аз искам нова съвременна АЕЦ!БСП си иска старата руска? И забавя модернизацията на България!

  8. titka-np
    #8

    отново с руски изпълнители, руски тип реактори, нова зависимост от Русия. Дано от ЕС попречат по някакъв начин. Явно имаме нужда от политически борд.

  9. анализ
    #7

    AZ NE ISKAM UZASNO SKUP TOK ZA MEN BIZNESA MI I EVTIN ZA RUMANCITE FRANCUZITE.

  10. Vladoo
    #6

    Майко мила, некъф Тани Косич ли не щеш, не щеш ли водещия китайски опит да следваме...Ужас!Парсънз са абсолютни никакъвци - всички които са работили по проектите за модернизация на блокове 5 и 6 в Козлодуй ще ви го потвърдят. Прибират хора от кол и въже, които идват тук за да приберат командировъчни и да общо взето да си направят разходка...А, и кви са тия "турбинна част на реактора"??? Това Минев ли го е казал?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.