Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се консултант за тол-системата за движение по пътищата

0 коментара
До две седмици ще започне процедура за избор на консултант за въвеждане на електронна тол-система за таксуване на движението по пътищата, която ще замени сегашните винетки, съобщи в сряда регионалният министър Росен Плевнелиев. В момента стикерите отчитат време за ползване на пътищата, а тол–системата ще засича изминатото разстояние.

"България няма ноу-хауто. Ще намерим консултант, който ще провери всички системи и правила. Не искаме да правим и такава система при липсващи магистрали. Затова през 2012 година Министерски съвет ще вземе решение каква система, за кои части от пътищата на България и след това ще започне концесията”, каза Плевнелиев. По думите му през 2015-2016 година системата ще стане факт.

Според Плевнелиев въвеждането тол-система е скъпо упражнение, той даде за пример Словакия, където тази система струва 500 млн. евро. "Държавата не плаща нищо обаче, защото става въпрос за концесия и концесионерът влага пари. Добрите примери са например Брюксел, където има пълно съвпадение на системите", посочи още той. Словакия е въвела тол-системата през 2008 г. и България е закъсняла, смята Плевнелиев.

Правителството на НДСВ планираше да въведе тол-системата за магистрала "Тракия", чието дострояване тогава беше дадено на концесия на португалско-български консорциум, но в крайна сметка сделката пропадна и сега автомагистралата се строи с пари от европейските фондове и национално съфинансиране.

Когато България въведе електронната система за събиране на такси по пътищата, тогава ще се генерират достатъчно средства, за да може да се оправят всички дупки. Въвеждането на такава система е процедура, която обаче ще ни отнеме четири-пет години, каза още министърът.

Около 400 – 410 млн. лв, ни трябват да елиминираме тотално дупките по пътищата на страната, каза Плевнелиев. Министърът обясни, че 160 млн. лв. са необходими, само за да се запълнят дупките, без да се смята цената за зимно почистване и поддържане, орязване на храсти, за мантинели и други.

"Ако имам на разположение 400 млн., мога да отстраня дупките и да имаме добро поддържане на пътищата. 195 млн. лв. са приходите от винетки през 2010 година. Само за почистване на дупките и за зимно почистване държавата е дала 145 млн. Има и разходи за текущо поддържане, така че парите от винетките се изразходват тотално”, каза Плевнелиев. През 2011 г. се очакват приходи от винетки за над 200 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.