Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Търси се наследник на Дуйзенберг

0 коментара

Решението на Вим Дуйзенберг да се оттегли на 9 юли от поста председател на Европейската централна банка /ЕЦБ/ открива състезанието за мястото му.Изборът на ново ръководство на ЕЦБ обаче е политически взривоопасен въпрос, защото ще трябва да се заемат едновременно два председателски стола. На 31 май 2002 г. изтича и мандатът на заместник-председателя на ЕЦБ, пост който сега се заема от французина Кристиан Ноайе. Въпросът дори за неговия приемник предизвика вече значителна задкулисна борба.

"В момента Франция е в капан", се говори в среди, близки до ЕЦБ. Париж трябва да реши дали да запази поста на заместник-председателя на банката за французин. Ако реши да го запази, "великата нация" автоматически губи шанс да излъчи свой председател на ЕЦБ за следващите осем години.

Откаже ли се обаче от "номер две" в ЕЦБ, Париж поема голям риск, ако държавните глави и правителствените ръководители на Европейския съюз определят за приемник на Дуйзенберг през 2003 г. не французин, а кандидат на друга страна. Макар че е трудно да си представим страната с втората по сила икономика в еврозоната да няма почти десет години свой предствител на върха на ЕЦВ.

Като единствен кандидат на Франция за шефския пост в ЕЦБ е смятан шефът на френската централна банка Жан-Клод Трише.Той обаче трябва да предолее още трудни юридически препятствия, за да бъде пратен в състезанието за наследството на Дуйзенберг. Срещу него има разследване за загуба на милиарди от голямата банка Креди Лионе. Като директор на държавеното съкровище той отговаряше през 90-те години за държавния банков надзор. Кандидатурата на Трише би могла да има шансове само ако разследването срещу него се прекрати.

В момента се спекулира разгорещено дори за заместник-председателския пост в ЕЦБ. "Никъде не е писано, че приемникът на Ноайе трябва да бъде французин", каза еврокомисарят за икономиката и финансите Педро Солбес и с това даде старт на дискусията за персоналните алтернативи.

Добри шансове се отреждат на председателя на Австрийската централна банка Клаус Либшер. Възраженията са обаче , че силата му не е нито в теорията, нито в практиката. За сметка на това казват, че се оправял отлично с медиите - качество, което е важно, защото като млада институция ЕЦБ досега много пъти е показвала уязвимост тъкмо в това отношение.Съмнително е обаче дали Либшер се натиска за заместник-председателския пост. Във Франкфурт той ще е втора цигулка, докато във Виена е "крал".

Друг фаворит за второто място е управителят на Люксембургската централна банка Ив Мерш.Той обаче има малък опит в работата на централни банки, тъй като Люксембург има емисионна банка едва от създаването на валутния съюз. Преди това малката държава беше във валутна общност с Белгия. Мерш, който е с консервативни схващания за паричната политика, владее няколко езика и е участвал в съставянето на доворите от Маастрихт.

/БТА/

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.