Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Татнефт" започват цялостен технически преглед на "Видахим""

0 коментара

Експертна група на руската фирма "Татнефт" започва от днес цялостен технически преглед на съоръженията и системите на химическия гигант "Видахим", който е обявен за приватизация, съобщиха от областната пресслужба.

В продължение на пет дни осем руски специалисти ще направят оценка на завода за автомобилни гуми и ТЕЦ към "Видахим". Те трябва да установят и колко ще струва възстановяването на производствените мощности.

На 17 април изтече поредният срок, обявен от Агенцията за приватизация ,за купуването на документи за участие в покупката на дружеството. До обявяването му за приватизация "Видахим" бе в процедура по несъстоятелност, която по искане на Агенцията за приватизация бе спряна за три месеца, за да се потърси поредна възможност за появата на купувач за дружеството.

От края на януари неработещият от години видински химически комбинат "Видахим", се охраняван от специална група от Национална служба "Жандармерия". В годините дружеството бе охранявана от няколко частни охранителни фирми и кражбите в затворените заводи и складове бяха ежедневие.

В интервю за местна видинска телевизия депутатката от НДСВ Нина Чилова и областният управител Мартин Дончев обявиха, че правят постъпки държавата да опрости дълговете на "Видахим", които възлизат на над 40 млн.лв. и така дружеството щяло да стане атрактивно за приватизаторите.

Новият областен управител на Видин Мартин Дончев, с встъпването си в длъжност поиска финансова ревизия на обявеното в несъстоятелност дружество. Одидът, извършен от Държавен и финансов контрол обхваща периода от септември 1999 г. до края на юни 2001 г.

"Видахим" АД е обявено в ликвидация на общото събрание на акционерите си на 17 декември 1998 г. и процесът е трябвало да завърши през ноември 1999 г. В последствие с решение на общото събрание на акционерите Видинският окръжен съд удължава срока за ликвидация на два пъти с по една година, като последният приключи в края на ноември 2001 г. С решение на Софийския апелативен съд от юни м.г. "Видахим" е обявено в неплатежоспособност и е открита процедура по несъстоятелност.

Според окончателният финансов одит 2000 г. дружеството е приключило със загуба от 2 023 000 лева, за 6-те месеца на 2001 г. загубата е 1 209 000 лева.

Одитът установи множество нарушения и продажба на активи на фирмата по занижени цени. Едно от тях е ,че ж.п гарата на дружеството, заедно с всички машини ,съоръжения са продадени, с решение на съдия-изпълнител, на фирма "Майкромед" ООД-Белене за 143 550 лева, без да е начислено дори ДДС. Земята е продадена по цена 0,58 лв/кв.м., при най-ниско допустима цена за застроен терен извън регулация 1,80 лв./кв.м. Само стойността на земята по взета най-ниска пазарна стойност на имот е занижена със 77 000 лв.

"Видахим" към днешна дата има задължения към държавния бюджет за 32 млн.лв. Задълженията към персонала от неизплатени заплати възлизат на 2,1 млн. лв. Задълженията на "Видахим" към Държавния резерв са 21,395 млн.лв.

В списъка на кредиторите на "Видахим" фигурират 69 частни фирми и банкови институции, държавният бюджет и задължения към работниците. Дружеството дължи на Първа частна банка над 680 023 лева, взет е невърнат кредит, на фирма "Карбонекс"-Германия за доставка на въглища 155 183 лева и на фирма "Химимпорт" за суровини - 1,713 млн.лв. и др.

Около 600 бивши работници на "Видахим" водят съдебни дела за неполучените си трудови възнаграждения за около 2,1 млн.лв. Последната актуализирана оценка на активите на цялото дружество "Видахим" е 52,861 млн.лева.

Дружеството не работи от четири години и безуспешно през годините се търсеше кандидат-купувач. За покупка като цяло не се появи нито един купувач и затова предприятието бе предложено на обособени части. До момента на обявяването му в несъстоятелност, по искане на трима от кредиторите, всички оферти бяха отхвърлени от Министерството на икономиката.

Синдикът Ирена Александрова, съобщи че в момента има интерес от няколко руски фирми към завода за автомобилни гуми и ТЕЦ. Интерес са заявили още няколко чужди фирми. Днес на площадката на химическия комбинат работят около 100-тина работници - поддържащ персонал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.