Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тегленето на заеми за жилище расте лавинообразно

3 коментара
Тегленето на заеми за жилище расте лавинообразно

Ипотечните кредити, изтеглени през изминалата 2007 година в България, са се увеличили със 75 на сто спрямо 2006 година, съобщиха в четвъртък от консултантската компания "Кредит Център". При близо 83 на сто от тях кредитополучателите купуват недвижим имот с взетите пари. А около 11 на сто кредитополучателите са се възползвали от възможността на нецелевите ипотечни кредити, които да ползват за собствени нужди. Ръст от 26.7 на сто бележи и кредитирането "на зелено" от банките.

Годишният анализ на фирмата отчита интересни тенденции при развитието на ипотечния пазар в страната ни, който се е повлиял както от обективни фактори като световната ипотечна криза, засегнала САЩ и Европа, така и от слухове сред гражданите.

Кредитните консултанти отчитат рекорден ръст на кредитирането през юли и август, който е надминал дори традиционно силните месеци в страната – ноември и декември. От "Кредит Център" коментират, че бумът на ипотечните заеми през тези два месеца са провокирали БНБ да въведе нови рестрикции към търговските банки и да увеличи минималните им задължителни резерви от 8 на 12 процента.

По същото време в страната плъзва и слухът за бъдещо сериозно обезценяване на лева, който провокира в потребителите желанието през втората половина на 2007 година да търсят основно заеми в лева. Като резултат от рестрикциите на БНБ търговските банки увеличиха лихвите по ипотечните си кредити и това се почувства през септември, когато има спад на усвоените кредити. През ноември и декември обаче активността на кредитоискателите се е възстановила и през декември дори се стигна по положението, в което не успяха да се усвоят 35 на сто от одобрените кредити.

През последните месеци на годината се появи и неофициална информация, че част от банките са спрели даването на потребителски и ипотечни заеми заради липсата на пари. Според данните на "Кредит Център" проблемът е заради специалното търсене на ипотечни заеми в лева, което е довело до ограничаване на левовия ресурс на пазара. От консултантската фирма признават, че някои кредитни институции са спрели предлагането на ипотечни заеми в лева. Съотношението между кредитите в евро и лева като средна стойност за 2007 година е 56 процента за заемите в евро срещу 44 процента за тези в лева. През декември съотношението между евро и лева в общото количество от изтеглените ипотечни кредити се промени в полза на родната валута и разпределението вече е 49 на сто за еврото срещу 51 на сто в лева.

Увеличаването на цените на недвижимите имоти повлия и върху средния размер на кредита, който за една година се е увеличил с 48.5 на сто и е достигнал до 38 600 евро. Влияние върху увеличаване на средния размер на кредита обаче оказва и факта, че се увеличава групата на хората, които търсят заем за по-голямата част от покупката си. 59 на сто от клиентите на "Кредит Център" са взели кредит за над 70 на сто от стойността на покупката си. 14 процента са финансирали 90 и над 90 на сто от закупения имот със заем от банка и едва 11 процента от клиентите на консултантската компания са осигури сами 50 на сто от стойността на имота. В групата на тези, които имат половината от парите за имота си, са основно жителите на по-малките населени места.

Почти 80 на сто от изтеглените ипотечни кредити са теглени със срок за плащане за над 15 години, посочиха от "Кредит Център". Най-предпочитаният срок е между 20 и 25 години. Договорите за този срок заемат 43.2 на сто от всички ипотечни заеми през годината. Близо 38 на сто от клиентите на консултантската фирма са поставили условие в договора да няма наказателна такса за предсрочно погасяване и 16.6 от кредитополучателите са избрали приоритетно такъв заем, а останалите клиенти от тази група са направили някакъв компромис по отношение на наказателната такса.

Характерно за изминалата 2007 година е, че с близо 10 на сто са се увеличили кредитополучателите във възрастовата група над 45 години. Делът на хората през изминалата година, получили ипотечни заеми, е малко над 17 на сто при 7.3 на сто през 2006 година.

Според експертите от "Кредит Център" увеличаването на дела на по-възрастните хора като кредитополучатели се дължи основно на политиката на банките, които са вдигнали допустимата възраст за кандидатстване. През 2007 година възрастовата граница, до която може да се покрие полученият заем, от 63-65 години е вдигната на 70 години, поясниха от консултантската компания. Брокери от агенциите за недвижими имоти коментираха, че се е увеличил делът на хората, които теглят ипотечни заеми заради децата си. Обикновено това се практикува в случаите, когато младите хора не могат да докажат легално доходите си пред банките и по-възрастните родители залагат собственото си жилище, за да купят имот на децата си. Задължението обаче се покрива от децата.

Най-голямата група граждани, получили ипотечен заем през 2007 година, е между 35 – 45 години. 21 на сто от кредитополучателите работят в областта на информационните технологии. 15 на сто получават доходите си от строителство, 14 на сто работят в сферата на туризма и 13 на сто са заявили свободни професии.

Половината от домакинствата, които са изтеглили ипотечен заем, са с доходи между 750 и 1500 лева. 26 на сто от домакинствата са с месечни доходи до 750 лева и те живеят основно в по-малките градове на страната, уточняват от "Кредит Център".

Потребителските заеми

През изминалата година се е запазил и интересът на българите към потребителските кредити. Голямата част от получените заеми от този тип – над 82.6 на сто - са били без поръчители, но с доказване на доходите. Най-голямата група от изтеглените потребителски заеми – над 33.4 на сто - са били в в рамките на 5-10 хиляди лева. Втората голяма група от този тип кредити – близо 32 на сто - са били в рамките на 10-20 хил. лв. Голямата част от българите – 45 на сто - ползват потребителските кредити за ремонт и обзавеждане на жилището. Едва 19 на сто теглят този тип заеми за рефинансиране на задължения по кредитни карти и стокови кредити. Едва 5 на сто за търсили потребителски заеми за почивка.

В сряда Европейският парламент гласува новите правила за потребителските кредити, които ще важат за цялата територия на съюза. Те дават право на всеки кредитополучател да погаси когато поиска задълженията си изцяло или частично към банките. Според новата директива, максималното обезщетение, което могат да поискат кредитните институции, е 1 процент от остатъка на сумата. Ако периодът между предсрочното погасяване и договореното прекратяване на договора е под една година, то в този случай банката няма право да иска повече от половин процент върху остатъка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. H
    #3

    За да се обезцени лева е нужна някаква централна далавера - умишлено печатане на купища пари и в същото време премахване на валутния борд. По чисто икономически причини ако лева се върне към свободен курс, той трябва да поскъпне, защото имаме сериозно развитие на икономиката (а и както се вижда от статията сериозно търсене на левове за заеми), така както се получава в Румъния. Служителя в банката също ми намекваше да не държа пари в левове. Пак ли изпускам някаква далавера, за която всички знаят?

  2. бесния
    #2

    тия заеми не ни донесоха нищо хубаво,само вдигнаха нереално цените на на жилищата,ако не бяха кредитите на банките перачи,скапаните апаратаменти нямаше с какво да се купуват,и цените нямаше да скачат до небето...всеки щеше да се разпростира според чергата си,както и трябва...кредити за коли,жилища,компютри...народа е побеснял..,но явно се е и замогнал доста след като може да ги покрива тези заеми...така че изводът е следния-ако чуете некой да казва че българина е беден,с десен прав му избийте всичките зъби..

  3. NN
    #1

    Не изпускаш нищо. Народа верва, както едно време на пирамидите, че ще изкяри нещо от нищо. След валутния борд, България ще влезе в Еврозоната - и който има левове, ще е все едно, че има евро. Въпрос на няколко години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.