Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Телекомуникационното торнадо удари Европа

0 коментара

Най-големите доставчици и производители на оборудване в Европа се опитват да се скрият от бедствието, което вече разтърси САЩ.

Докато американският пазар на телекомуникационно оборудване през 2000 г. и 2001 г. се срина, отвъд океана картината бе далеч по-малко страшна. В сравнение с двуцифрените спадове на приходите в САЩ през миналата година, в Европа равнището на продажбите остана почти без промяна, казва специалистът от UBS Warburg в Лондон Бен Коен.

Изглежда, че сега телекомуникационната буря се разпространява. Обременени с огромни дългове заради купуването на нови безжични честоти за авангардни мобилни телефонни услуги, трите най-големи телекомуникационни компании на Стария континент - British Telecom, Deutsche Telecom и France Telecom сега са натрупали повече от 140 млрд. долара дългове, според World Markets Research Center.

През миналата година европейското трио започна да продава активите си, които не са свързани с основната му дейност, за да компенсира част от дълговете. През тази година трите компании съкращават с 10 до 20 % бюджетите си за капиталови разходи, според Пол Сагава от Sanford Bernstein. Като се има предвид, че 30 до 50 % от тези бюджети са предназначени за покупка на ново оборудване, съкращенията явно ще засегнат производителите на оборудване.

Може би болката едва сега започва да се усеща. Свидетелство за това е компанията France Telecom, която на 21 март обяви загуба за 2001 г. в размер на 7,3 млрд. долара. Специалистите смятат, че тя вероятно ще намали още повече покупките на ново оборудване. Това може да засегне европейските доставчици като Ericsson, Alcatel, Siemens, Nokia и Marconi. "Това ще бъде най-лошата година в историята", прогнозира Стюарт Джефри от Lehman Brothers във Великобритания.

По оценки на UBS Warburg капиталовите разходи на европейските телекомуникационни компании през 2002 г. могат да спаднат с 4,2 млрд. долара до 41,8 млрд. долара. Компаниите, които продават инфраструктура за контрол на мрежи за мобилни телефони и безжични данни могат да пострадат най-много. Техните основни клиенти - доставчиците на мобилни телефонни услуги, вече изпитват финансови затруднения. Във въздуха се усеща желание за консолидации. На 26 март финландската компания Sonera и шведската Telia се сляха в сделка на стойност 6,4 млрд. долара.

Сред производителите на безжично оборудване най-тежко засегнати вероятно ще бъдат Ericsson и Nokia. През четвъртото тримесечие на 2001 г. продажбите на инфраструктура са достигнали 22 % или 1,7 млрд. долара от общите приходи на Nokia на стойност 7,73 млрд. долара. Лидерът на пазара на безжична инфраструктура - Ericsson регистрира около 25 % от продажбите си на оборудване в Европа, твърди Марк Дейвис Джоунс, специалист в Schroeder Salomon Smith Barney. Тъй като шведската компания не отделя специално безжичното оборудване от останалото, телекомуникационното оборудване представлява 85 % от продажбите ѝ или около 4,8 млрд. долара през първото тримесечие при общи приходи от 5,7 млрд. долара.

На 27 март компанията Ericsson потвърди, че нейните продажби през тази година вероятно ще спаднат с 10 %. "Наблюдаваме много ниска активност в почти всички страни", казва Лари Нилсен, мениджър по стратегически маркетинг на компанията. В очакване на спада, Ericsson съкрати работната си сила през 2001 г. от 107 000 на 85 000 души.

От компанията твърдят, че не смятат да извършват нови съкращения, но някои специалисти казват, че може би ще се наложи Ericsson да намали още повече разходите си и работните места.

Вече започнаха да се разпространяват слухове, че силните европейски компании като Alcatel и Nokia могат да изкупят операциите, свързани с телекомуникационно оборудване, на по-слабите играчи като Siemens и Marconi. В наддаването може да се включи и разполагащата с пари в брой компания Cisco Systems, която все още си пробива път в телекомуникационния сектор.

Тогава е възможно Alcatel да активизира преговорите за сливане с Lucent. Тъй като Alcatel има силни продажби в Европа, евентуално изкупуване на Lucent би осигурило на френската компания силна подкрепа на северноамериканския пазар, казва Нийл Рикард - специалист от консултантската фирма Gartner.

Сред по-слабите играчи Marconi като че ли е в най-трудно положение. На 22 март британската компания се съгласи да върне кредитна линия на стойност 2,6 млрд. долара и неизползваните 3,1 млрд. долара от допълнителна кредитна линия за 4 млрд. долара. Това беше сметнато от всички за признак на финансови трудности.

Дълговете на Marconi са на стойност около 4,3 млрд. долара, а акциите на компанията струват 23 цента - понижение с 99 % спрямо близо 32 долара за акция през септември 2000 г. През миналата година компанията изгуби половината от пазарния си дял и се опитваше с всички сили да се задържи на едно ниво с конкурентите си в технологично отношение, казва Ричард Уиндзър, специалист в инвестиционна банка Nomura.

Кога ще настъпи развиделяването за европейския телекомуникационен сектор? Сагава от Sanford Bernstein смята, че европейският пазар на оборудване ще регистрира подем през четвъртото тримесечие на 2002 г. А периодът на спадащи продажби на Стария континент дори може да се окаже по-кратък в сравнение с двегодишното бедствие, което понесе американският пазар, добавя той.

Разбира се, никой не иска да прогнозира с точност кога европейският пазар отново ще поеме нагоре. Изглежда, че в предвидимо бъдеще европейските производители на оборудване ще изпитват въздействието на същата буря, която вече премина през САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.