Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Термоядреният реактор във Франция започва пълномащабна реализация

3 коментара
Термоядреният реактор във Франция започва пълномащабна реализация
  • Работата на прощадката на ИТЕР напредва към същинската реализация на проекта

Напредват доставките на компоненти и оборудване за изграждането на международния термоядрен експериментален реактор ИТЕР в Кадараш (Франция), който навлиза в етап на пълномащабна реализация. Това стана ясно по време на посещение в понеделник на генералния директор на "Росатом“ Алексей Лихачов на площадката на проекта, който трябва да докаже възможността за производство на енергия от термоядрен синтез и последващото ѝ преобразуване в топлина или електроенергия на ниво промишлена електроцентрала.

В проекта ИТЕР (ITER, International Thermonuclear Experimental Reactor), който ще е първият по рода си в света, участват общо 35 страни – включително 28 държави от ЕС, както и САЩ, Индия, Китай, Япония, Южна Корея и Русия. "Росатом" е сред компаниите, участващи в изработване на оборудването за реактора. Пускането на ИТЕР и получаването на първата плазма е предвидено за 2025 г.

"Усвояването на енергията на термоядрения синтез ще открие пред човечеството грандиозни научни и технологични перспективи. Затова Русия, която притежава уникален опит в сферата на ядрените и термоядрените изследвания, е на преден план в проекта ИТЕР и дава фундаментален принос в осъществяването му. Важно е да се отбележи и това, че самата концепция на този международен проект – токамакът, е разработена в Русия“, отбеляза Лихачов по време на посещението.

Русия създава за ИТЕР ключови компоненти за реакторния комплекс и друго високотехнологично оборудване. Свръхпроводници, жиротрони (които приличат на гигантски микровълнови печки), елементи за защита и диагностика – руските предприятия отговарят за повече от 25 уникални системи.

Участието на Русия в ИТЕР е възможност за поглед отвъд технологичния хоризонт и за сформиране на научно-производствена база за собствени бъдещи проекти в областта на термоядрения синтез, смятат в "Росатом".

"Разработването и производството на оборудване за ИТЕР решава две важни задачи. Първо, допълнително натоварване на мощностите на предприятията на "Росатом“, създаване на нови продукти и усвояване на уникални компетенции. Второ, получените в хода на проучванията резултати умножават потенциала на руската атомна наука. ИТЕР е важен за нас като полигон за решаване на практически задачи, свързани с енергетиката на бъдещето, с увеличаване на ролята на Русия на световния технологичен пазар“, коментира Лихачов, цитиран в прессъобщение на руската компания

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #3
  2. tim
    #2

    Авторът на статията май е подпикнал от кеф, какво велико дело са извършили руснаците. А резултатът ще бъде, че ще окрадат всички технологии които ги нямат.

  3. Vidco91
    #1

    Ако са толкова сигурни, че до 2025 г. ще пуснат първия термоядрен реактор, защо у нас толкова се натискат да строят АЕЦ-Белене - остаряла технология, която създава тежки проблеми за стотици бъдещи поколения?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.