Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тихановска очаква Лукашенко да осъди "българското предателство"

Лидерът на опозицията в Беларус покани български политици на среща с политически затворници

10 коментара
Светлана Тихановска пред студентите по журналистика в Софийския университет Сн.Mediapool

Лидерът на опозицията в Беларус Светлана Тихановска обяви по време на посещението си в България, че очаква президентът Александър Лукашенко да осъди строго "българското предателство" заради нейните срещи в страната.

Тихановска се срещна с българския премиер Николай Денков, вицепремиерът и външен министър Мария Габриел, председателя на парламента Росен Желязков, лидерите на партии от управляващата "некоалиция" и депутати във вторник.

Единствено президентът Румен Радев не прие Тихановска, която имаше смелостта да се изправи срещу Лукашенко на президентските избори през 2020 г. След това обаче беше принудена да напусне страната и в момента живее в изгнание във Вилнюс.

Сега Тихановска търси международна подкрепа за каузата ѝ - демократичният свят да не признава резултатите от предстоящите президентски избори в Беларус през 2025 г., на които Лукашенко отново ще участва. Той е президент на Беларус от 1994 г. 

Тя се опитва да даде гласност на съпротивата срещу режима в родината ѝ и покани български депутати да се срещнат с политически затворници от Беларус.

"Българското предателство" към Беларус

"След срещите ми днес с българския министър-председател и външния министър очаквам да видя туит (публикация в социалната мрежа "Туитър", която вече се казва X - бел.ред.) от президента Лукашенко, в който той строго осъжда "българското предателство." Това заяви Светлана Тихановска във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет във вторник.

Тя говори на студентите за съпротивата на беларуската опозиция срещу войната в Украйна и режима в Беларус. Самата Тихановска е осъдена на 15 години лишаване от свобода след президентските избори през 2020 г.

Международната общност приема режима на Лукашенко като марионетен, а Беларус като съагресор във войната на Русия в Украйна.

Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев приветства Светлана Тихановска в най-старата сграда на най-стария университет в България, където днес се помещава Факултетът по журналистика и масова комуникация.

"Малко знаем за събитията, които се случват в Беларус. Малко знаем за това, което прави опозицията там. Надявам се днес истината, такава каквато е тя в очите на хората, които се съпротивляват на режима в Беларус, да бъде чута", каза ректорът.

На събитието присъства и премиерът акад. Николай Денков. Той определи Тихановска като един от символите на борбата на европейските страни за демокрация.

"Това, което се случва днес в Русия и Беларус, беше нещо, което не бихме могли да си представим преди 15, 20 или 30 години. Когато задуха "вятърът на промяната" демокрацията се разбираше като даденост. Смятахме, че сме получили онова, което заслужаваме, онова, което може да се очаква при естествената еволюция на обществото. Последните години показаха, че сме бъркали, че трябва да се борим за демокрацията. От една страна, трябва да си вземем поука от примера на страните, които поеха по този неблагорпиятен път, от друга – трябва да помислим как да подкрепим борците за демокрация в тези страни", каза Денков.

Мисията на Тихановска

Светлана Тихановска изтъкна, че е дошла в София не просто на посещение, а на мисия.

"Тук съм, за да възстановя отношенията между нашите два народа. Въпреки близкото си географско разположение и историческо минало, знаем твърде малко едни за други. Причината за това е диктатурата в Беларус, която доведе до изолацията на моята страна в последните близо 30 години. Моята цел е да възстановя всичко, което режимът разруши", заяви лидерът на беларуската опозиция.

При срещата ѝ с журналиста Бойко Василев от БНТ силно впечатление ѝ прави разказът му за последния път, в който е правил интервю с беларуски политик. Годината е 1993 г. със Станислав Шушкевич - първият лидер на независима Беларус.

Това се случва година преди Лукашенко да дойде на власт и да установи диктатурата, която продължава до днес, отбеляза Тихановска. 29-годишната внучка на първия лидер на страната Шушкевич, днес също е жертва на репресиите на режима на Лукашенко и е принудена да живее в изгнание. В момента тя работи в офиса на Тихановска.

Опозиционерката определя това като едновременно символично и трагично. По думите ѝ вече няколко беларуски поколения нямат възможност да живеят в свобода и демокрация.

Свобода и демокрация

"Българите добре знаят какво е да живееш в сянката на империя. Познавате диктатурите на фашизма и на комунизма. Оцелели сте след векове турско робство. Знаете цената на свободата - колко лесно е да я загубиш и колко тудно да си я върнеш. Западните демокрации трудно разбират това", каза Тихановска.

Според нея политическата несигурност, която българите изпитват днес, е част от демокрацията.

"Вярвайте ми, по-добре е от диктатурата, където някой вече е взел решенията вместо вас. Мечтата ми е в Беларус да има разгорещени дебати, каквито има в българския парламент сега, а не тишина", каза жената, която се превърна в лице на борбата за демокрация в Беларус.

Тихановская показа, че е добре запозната с българската история. Тя припомни ролята на няколко "смели беларуски мъже" в борбата на българите за независимост.

"Преди дни празнувахте деня на Освобождението на България. Един от освободителите на София е генерал Гурко - беларуски благородник, който се е бил заедно с руската армия във войната. Тук има паметници и улици, кръстени на него", отбеляза Тихановска.

Тя изтъкна, че имената на хора като генерал Гурко са символ на приятелството между България и Беларус и на глобалното измерение на борбата за свобода.

"Тиранията е като рака - разрушава всичко по пътя си. Затова е толкова важно да бъдат подкрепяни онези, които водят битка с тиранията и диктатурата. Важно е да подкрепяме Украйна днес, защото украинците се бият не само за собствената си свобода, а за свободата на целия континент. По същата причина е важна и подкрепата за Беларус. Хората в Беларус се борят не само за свобода, човешки права и справедливост, но и за мира и сигурността на Европа", каза Тихановска.

В продължение на 200 години Беларус е част от Руската империя, а по-късно от СССР. Едва през 1991 г. страната получава своята независимост. Периодът на демокрация обаче трае едва 4 години - до избора на Александър Лукашенко за президент през 1994 г. Оттогава той неизменно печели изборите.

"С помощта на Русия той започна да изгражда диктаторски режим. Той атакува беларуската култура, език и истинската история на страната. Най-вероятно той е единственият, познат на историята диктатор, който доброволно предава свободата на своята страна", отбеляза беларуската опозиционерка в изгнание.

Политик заради любов

По думите на Тихановска последната капка, преди в беларуското общество да се надигне желание за промяна, което не може да бъде потиснато, е пълното отричане от страна на държавния глава, че Covid-19 съществува.

"Той казваше, че народът трябва да пие водка, за да се предпазят. Когато хората започнаха да умират, той каза, че сами са си виновни. Голямо движение започна да се оформя около нови лидери. Един от тях беше съпругът ми - Сергей Тихановски", обясни тя.

Тихановски по онова време прави видеа в YouTube, в които разказва каква е истинската ситуация в Беларус и какви са проблемите на хората. Популярността му расте и решава да се кандидатира за президент. Веднага след като оповестява решението си да участва в президентските избори през 2020 г., Сергей Тихановски е арестуван. Година по-късно е осъден на 18 години затвор заради организирането на нерегламентирани антиправителствени протести заедно с още няколко белоруски опозиционери.

"Не бях активист, а най-обикновена майка на две деца. Бях посветила по-голямата част от живота си на отглеждането на моите деца. Никога не съм искала да бъда политик. В този момент исках единствено да подкрепя съпруга си Сергей. Реших да заместя съпруга си в надпреварата за президент. Направих го от любов", посочи Тихановска.

Тя сподели, че за нея е било голяма изненада, че изобщо е била допусната да се регистрира като кандидат за президент. Смята, че Александър Лукашенко я е допуснал на шега.

"Той каза, че жена не може да бъде президент на страната ни, но сбърка. Беларуското общество беше по-зряло от него", каза активистката.

След ареста на съпруга ѝ през 2020 г. Тихановска застава начело на опозицията.

"В деня на изборите стана ясно, че Лукашенко губи, а ние - беларуския народ печелим. Той беше в шок. Нареди на комисиите да унищожат бюлетините незабавно, така че изборите да не могат да се касират. Сам се провъзгласи за победител и изкара полицията навън", каза Тихановска.

По думите ѝ протестиращите, излезли на улиците, за да я подкрепят, срещат най-големия брутализъм, който гражданското общество на Беларус помни след управлението на Сталин.

"Полицията стреляше по невъоръжени хора. Много бяха арестувани. В затвора хората бяха измъчвани. Всъщност, повече от 16 000 се озоваха зад решетките. Наложи се Лукашенко да направи затворнически лагер, защото затворите му нямаха такъв капацитет. Хиляди бяха убити - простреляни на улиците или бити до смърт в затвора. Всичко това се случи през ХХІ век, в центъра на Европа", разказа лидерът на опозицията в Беларус.

От КГБ поставили на Светлана Тихановска ултиматум - или да напусне страната веднага, или да не види децата си никога повече.

"Заведоха ме до границата с Литва с надежда, че, щом си отида, протестите ще спрат. Те обаче не спряха, противопоставянето продължава до днес", спомня си тя.

Беларус - марионетката на Путин

Според нея режимът на Лукашенко не би оцелял без помощта на Русия.

"Ако Беларус стане силна европейска страна, плановете на Путин да възстанови руската империя ще се провалят", сигурна е Тихановска.

Политическите партии, неправителствените организации и медии се забраняват в Беларус. Това е пътят, по който Путин установява контрол върху страната ни, смята опозиционерката.

"Всеки протест вече е противозаконен. Не е легално дори да говорим на беларуски. Искат да унищожат националната ни идентичност. Искат всичко да бъде руско", допълни тя.

Протестните действия в Беларус днес не са толкова видими, колкото през 2020 г., защото е прекалено опасно. Беларуските граждани все още се съпротивляват.

"Партизаните саботират Русия: свалят дроновете им и изпращат информация на украинците за движението на руските части. Много хора от полицията, армията и дори от правителството ни дават вътрешна информация", разказа Тихановска.

Тя посочи, че много беларуски доброволци се бият на страната на Украйна във войната с руските нашественици. "Много от тях губят живота си както в Украйна, така и на територията на Беларус. Украинската битка е и наша битка", заяви Тихановска.

Тя сподели, че е чувала от много европейски лидери, че първо трябва да се разрешат проблемите на Украйна, а след това тези на Беларус. Според нея обаче промените в Беларус са необходими по-скоро. Тихановска смята, че ако има промени в Беларус, това би предизвикало промени и в Русия. Нестабилността на режима на Лукашенко опозиционерката намира като възможност да бъде лесно свален.

"Беларус е от ключова важност за военната машина на Путин, но същевременно е и най-слабата брънка. Затова призовавам за повече внимание към Беларус. Надявам се България да подкрепи битката ни за свобода, както ние подкрепихме вашата преди години. България може да направи разлика. Вашата история, вашият опит и вашето разбиране за това що е тирания са страхотно предимство. Бъдете нашият глас на международната сцена и се присъединете към битката ни за свобода. Както казва България - "съединението прави силата", завърши тя.

1500 политически затворници са зад решетките в Беларус

Студент попита Тихановска дали не се страхува, че може да последва съдбата на Алексей Навални. Тя му отговори, че борбата за свобода в очите на демократите е много често романтична. Този път обаче е изпълнен с болка, сълзи и рискове.

По думите ѝ докато си свободен (не си в затвора), трябва да говориш, да защитаваш интереса на народа си с разбирането, че може да се превърнеш в мишена на режима.

"Трябва обаче да говориш заради онези, които не могат. Повече ме е страх за хората, които са политически затворници в Беларус. Дори не знам дали съпругът ми е жив. В последната година го държат в пълна изолация - не може да го посети дори адвокатът му, писмата до него не се доставят. 1500 политически затворници умират бавно зад решетките - без нормална храна, без чист въздух, постоянно унижавани - физически и психически, измъчвани. За тях ме е страх", заяви активистката.

Покана за среща с политически затворници

Тихановска имаше среща и с парламентарната Комисия по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната. Тя ги покани да се срещнат с политически затворници в Беларус.

"Каня ви да направите посещение във Вилнюс и Варшава, за среща с политически затворници, за да можете да разберете по-добре нашата ситуация и за да се отдели повече внимание по въпроса за медиите", каза Тихановска.

"Искам да ви приканя да отделите специално внимание на ситуацията с политическите затворници с нарушението на човешките права. Ние в момента търсим европейската перспектива. Беларус има нужда да чуе, че след като се срине режимът, че ще можем да станем членове на Европейския съюз и Съвета на Европа. За нас ЕС е най-добрия антидот на Русия", допълни тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  2. dabedabe
    #9

    Домакинята се развихря.

  3. slon
    #8

    Тая жрица. Голям смях.

  4. полк. Дрангов
    #7

    Лукашенко - куче на Путин!

  5. стефчо
    #6

    Хайде наскачаха мурзилките да громят женицата и да ни разправят то всъщност колко било хубаво да се живее в Беларус под дикатутрата на Мустака и в пълно васалство на кръвожадния фашистки режим на путлер. Само че нещо не ги виждам тия симптични мурзилки да си товарят москвичите и да се готвят да емигрират в този рай на земята, за да работят във великите беларуски заводи за трактори... Дори не чувам да изпращат дечицата си да следват в Минск с надеждата да успеят да се закрепят там и да изградят успешни кариера и живот... Защо така?

  6. Женицата иска да бъде забелязана и търси проблеми, където ги няма. Иска да изпъкне. Основно правило на запада-не използвай сила, когато може с измама. В окрайна и източна Европа измамата мина. Видими резИлтати. В Беларус измамата не мина.

  7. Коментарът е изтрит в 13:24 на 6 март 2024 от автора.
    #4
  8. Rolo Tomassi
    #3

    Идеална възможност за Възраждане, да изпратят партийна делегация, за да видят и в Беларус каква е ситуацията...Може дори и дипломатически блиц курс да изкарат.

  9. Козин Човков
    #2

    Кой идиот скалъпи тази неграмотно написана статия, пълна с правописни и стилистични грешки? Тази Десислава Колева незабано да бъде изпратена да повтаря началното училище.

  10. Sgt. Pepper
    #1

    "Тя изтъкна, че имената на хора като генерал Гурко са символ на приятелството между България и Беларус" ? - Госпожата очевидно не е достатъчно образована - ген. Гурко е символ на приятелството на Беларус с Полша.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.