Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тлеещият балкански пожар

15 коментара
Тлеещият балкански пожар

Министър-председателят на Сърбия Воислав Кощуница е доволен от резултатите на първата среща на върха по въпроса за бъдещия статут на Косово, която наскоро се проведе във Виена. Сърбите и косовските албанци се събраха на кръгла маса под председателството на специалния представител на ООН по преговорите Марти Ахтисаари, за да представят своите отдавна огласени позиции. Преговорите се проточиха, но фактически от устата на албанците прозвуча една единствена дума: независимост. В отговор сърбите също бяха лаконични: не.

Днес преговарящите от Сърбия и Косово започват нов, девети рунд на преговорите. Този път на дневен ред са въпросите, които експертите наричат “технически”: децентрализация на управлението, защита на културното наследство в Косово и в охраняваните зони около сръбските православни манастири и църкви. По тези въпроси на практика нямаше съществен напредък  от началото на преговорите през февруари. Във вторник за първи път ще бъде засегната темата, свързана с правата на малцинствата, която е централен проблем.

Ахтисаари даде на Белград и Прищина шест седмици за разрешаване на “техническите” проблеми. Като реалист, той разбира, че тези проблеми няма да се решат. Още по-невероятна изглежда прогнозата, че до края на тази година ще бъде постигнато споразумение по най-главния въпрос: какъв статут ще получи Косово? Съвсем скоро сръбските политици в проекта на новата конституция написаха, че Косово е част от Сърбия. Кощуница даде ясно да се разбере, че Белград няма да се откаже от региона в замяна на членство в ЕС. А националистите, чиито позиции в Белград стават все по-силни, предвидливо размахват оръжия още сега. Те заявиха, че ще се борят за Косово с оръжие в ръка. Албанците привидно невъзмутимо изчакват, без да правят каквито и да било крачки към компромис.

Във Виена също няма да се намери решение, което да удовлетвори и двете страни, заяви наскоро в интервю за “Берлинер цайтунг” координаторът на Пакта за стабилност на Югоизточна Европа Ерхард Бусек. Специалният представител на ООН по преговорите Ахтисаари и представителите на международна общност нямат право на изказвания от подобен род. Ахтисаари трябва да се стреми към споразумение до края на мандата си през есента, за да получи неоспоримо свидетелство, че постигането му е било невъзможно.

Тогава в играта ще влезе Съветът за сигурност на ООН. През 1999 година, след края на войната в Косово, той прие резолюция 1244, съгласно която Косово остава неразделна част от Сърбия, но заедно с това попада под протектората на ООН. На Съвета за сигурност на ООН му предстои да реши парлив въпрос. На дипломатите им е добре известно, че оповестяване на окончателно решение няма да донесе на региона стабилност. Остава единствено да се замени резолюция 1244 с ново преходна разпоредба – компромис, който няма да удовлетвори нито сърбите, нито косовските албанци, но в крайна сметка няма да доведе до нова конфронтация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петров
    #16

    Балканите ще останат винаги не добро място за живеене, защото хората се мотивират силно емоционално, разумът не играе почти никаква роля.

  2. Shtatelen
    #15

    Nishto novo pod slxntseto: ednite iskat kokala, drugite ne im go davat i izkarvat orxzhieto. Kak mislite, che shte se stigne do neshto?!Sxrbite ne sa txpi dadat nezavisimost na hora, koito jako txrguvat s narkotitsi i chlenuvat v para-teroristichni grupirovki.

  3. Василев
    #14

    За Сърбите Косово е това, което за нас е Македония.През 1918 Сърбия направи всичко възможно, за да откъсне Македония от България. Не се спре пред нищо за да заличи българския дух в Македония.Сега им се връща. С лихвите! Косово никога вече нема да е част от Сърбия!Има Господ!

  4. Umko
    #13

    Kakvo sa napravili surbite s Makedonia niama obshto. Ako kosovo se otdeli ot surbia, niakoi den i Kurdjaliisko shte se otdeli ot bulgaria. Precedentut shte go ima veche.V tova otnoshenie triabva bezrezervno da podkrepiame Sarbia.

  5. Umko Sladkodumko
    #11

    Умко несъмнено е вещ експерт. След като Косово се отцепи, автоматично си отива и Кърджали, а пък после и Делиормана, след което и Западните Родопи. Само майчица Рус може да помогне, нали, Умко?

  6. Pitbulla
    #10

    Gre6i6 moi 4ovek... nqma nikak1v predsedent da se ostanovi (ako Kosovo napysne S1rbiq) za6toto nie ne sme voiyvali sre6to Kurdjaliisko kakto s1rbite sre6to kosovo. B1lgari nigoga ne sa izbivali masovo, i to s voiskata si, B1lgarski grajdani. Kosovarite imat mnogo dobra baza za da ne iskat da jiveqt v s1rbia no po moe mnenie ne i da s1zdavat nova strana (demek da se mahat ot Kosovo ako me pita6 men).

  7. Tzetzo
    #9

    Ako albanzite prodaljavat da se mnojat s takiva tempove (4 i poveche deza v semeistvo) sled vreme problemat s prinadlejnostta na Kosovo shte se reshi ot samosebe si. Mladite sarbi napuskat oblastta, ostavat samo starite. Pri albanzite neshtata stoiat drugoiache. I na Makedonia problemite ne sa tolkova s bulgarite kolkoto s albanzite. Sled voinata v Kosovo v Makedonia priijdat mnojestvo albanski bejanzi. Tova (kakto i demografskia bum na albanzite)narushava etnicheskoto ravnovesie.

  8. Владимир
    #8

    почти няма. Има техни имоти. Фактът си е факт: след неуспеха на сръбското прочистване започна албанското и още продължава. Явно е също така, че албанците ще получат някаква независимост. Въпросът е ние какво правиме?!Според мен да не се бъркаме!

  9. правист
    #7

    Господ наказа српските националисти и шовинисти за това което сториха в Вардарска Македония в 1913 и 1918 г.сега остава и Банат и Бачка да поискат присъединяване с Румъния а Войводина с Унгария и резила им ще бъде пълен на "братята" сърби.Нашите сънародници от Моравска България(Западните покрайнини)също би трябвало да потърсят правата си и независимост от Сърбия.

  10. ГОСПОД
    #6

    Ако в ръцете си имам пистолегт с един патрон и пред мен има сърбин и албанец ще гръмна сърбинат с усмивка!М<разя сърбите заради Македония!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.