Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тотал" и ОМВ влагат още 1.5 млн. евро в търсене на газ в българското море

5 коментара
"Тотал" и ОМВ влагат още 1.5 млн. евро в търсене на газ в българското море

Френската и австрийската компании "Тотал" и ОМВ ще вложат още близо 1.5 млн. евро в проучването и търсенето на нефт и газ в дълбоките води на северното българско крайбрежие , в близост до откритото голямо румънско находище в тамошната морска територия. Това съобщиха от енергийното министерство, където в сряда бе подписано допълнителното споразумение към договора за проучването на терена "Блок 1-21 Хан Аспарух", след като през февруари правителството удължи с още две години разрешителното на компаниите.

Това реално позволява на останалия единствен желаещ да проучва за енергийни ресурси българското Черно море да продължи изследователската си дейност. Така двете компании в консорциума – българските дружества "Тотал Енерджис ЕП България" Б.В. и "ОМВ Офшор България" ГмбХ ще имат време до февруари 2024 г. да извършат допълнителни геоложки и геофизични работи на стойност 900 хил. евро.

Договорът за проучванията в блока "Хан Аспарух" бе подписан през есента на 2012 г. с намерения за инвестиране на 1 млрд. лева в следващите пет години, а бюджетът получи в аванс концесионна такса от 40 млн. евро, наречена "бонус" от тогавашния премиер Бойко Борисов. Тогава партньор на "Тотал" и ОМВ бе испанската "Репсол", но тя се оттегли от проекта през юни 2020 г.

Досега в терена са извършени три сондажа, като работата по тях се забави заради драстичния спад на цените на петрола през 2014 г. , а в последните две години пандемията от коронавирус също на практика блокира действията.

През есента на 2016 г. "Тотал" обяви за открит нефт при първия сондаж, но очевидно следващите два не се оказаха достатъчни за потвърждаване на количества, които да позволяват търговска експлоатация на потенциалното находище. Въпреки отказа на "Репсол", "Тотал" и ОМВ не се отказват, заради откритото в румънски води наблизо голямо находище, което геоложки предполага, че и възможно да има такова и у нас. По информация на Mediapool двамата партньори в проекта търсят трети инвеститор за подялба на риска от продължаващите проучвания.

Това реално остава единственият морски терен, който продължава да се изследва за нефт и газ у нас, след като "Шел" се отказа от проучванията в блока край Бургас, първоначално казващ се "Силистар", но после преименуван на "Хан Кубрат". Другият смятан за потенциален източник на енергийни ресурси блок – "Терес", така и не успя да привлече интереса на инвеститорите, въпреки неколкократните процедури за търсене на кандидат да проучва там.

Освен продължаващите инвестиции в "Хан Аспарух", "Тотал" и ОМВ ще подкрепят в следващите две години инициативи в областта на здравеопазването, безопасността и опазването на околната среда на стойност 355 хил. евро. Планираното обучение на български специалисти е на стойност 200 хил. евро. Общите инвестиции за този период са 1.455 млн. евро, посочват от енергийното министелство.

"Обнадежден съм от вашите продължаващи усилия за откриване на перспективен потенциал за добив на нефт и природен газ в българската зона в Черно море. От гледна точка на енергийната сигурност това е особено важно за нашата страна", заявява енергийният министър Александър Николов по време на церемонията по подписването на допълнителното споразумение, цитиран от пресцентъра си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Backo
    #5

    Наляха милярди за глупости. За едни сондажи няма и стотинка. За Белене и Турския поток има бол

  2. Backo
    #4

    1,5 млн. Това е смешка. Как може да направят три сондажа за десет години. Да помолим и платим на Скандинавците да сондират. Ако ще сами да си платим.

  3. полк. Дрангов
    #3

    Цяла Добруджа лежи върху шистов газ! Русофилистиците нарочно подбуждат протести в населението за замърсяване на водите. Шистовите добиви ще са на 10 000 метра а питейните води са до 1500 метра. Всичкото е да не се разработват българските находища за да купуваме от Русия!

  4. Данчо Василев
    #2

    Добра новина.

  5. Bлaдo
    #1

    и това беше сред поръчките, които пуделът бОко изпълняваше за пУтин: да не се строи връзката за втечнения газ и да не се търси наш газ (вкл. да не се правят и предварителни проучвания, уж защото и проучванията са "шистови" :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.