Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгва раздаването на над 535 млн. лв. за ВЕИ с батерии за съхранение

3 коментара
Тръгва раздаването на над 535 млн. лв. за ВЕИ с батерии за съхранение

След като значително забави обявяването на процедурите за набиране на проекти за изграждане на възобновяеми енергийни източници с батерии за съхранение на произведената от тях електроенергия, Министерството на енергетиката обедини петте от предвидените процедури в три и в четвъртък пусна две от тях. Те са за общо над 535 мл. лв. безвъзмездна помощ по Плана за възстановяване и устойчивост и едната има таван на проектите предложения до 2 МВ, а другата е отворена както за малки фирми, така и за големи предприятия със солидни амбиции за производство на зелен ток. Третата процедура за последните над 130 млн. лв. от евромеханизма не е ясно кога ще бъде обявена, но от ведомството обещаха тя да е съобразена с резултатите от сега започналите процедури.

Желаещите да изградят собствени слънчеви или вятърни мощности със съоръжение за съхранението на част от тяхната енергия имат срок до 16.30 часа на 12 юни 2024 г. да кандидатстват с предложенията си.

С европейската инвестиция очакванията са да се изградят нови 1425 MВ мощности за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, заедно с батерии с възможност да съхраняват 350 MВ.

В процедурата за ВЕИ от 200 киловолта до 2 MВ са предвидени 107 570 650 лв. Тя трябва да осигури минимум 200 MВ производствени слънчеви или вятърни мощности в комбинация с минимум 100 MВ локални съоръжения за съхранение на техния ток. Няма минимален размер на финансиране, а максималният за предложение за един проект за едно предприятие е 35 854 000 лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране е до 50% от допустимите разходи, но не повече от 1 075 706 лева (без ДДС) за мегават инсталирана мощност на ЛСС.

Търгът за предложения за ВЕИ над 200 киловолта се очаква да привлече и големите предприятия разполага с бюджет от 427 544 438 лв. С тези средства трябва да се изградят минимум 940 MВ нови възобновяеми мощности в комбинация с минимум 200 MВ батерии за ток.

И тук няма минимален размер на предоставената помощ, но има таван за един проект за едно предприятие от 58 674 900 лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за кандидата е до 50% от допустимите разходи, но не повече от 743 215 лева (без ДДС) за 1 МВ инсталирана мощност на ЛСС.

Реално в тази процедура подпомагането ще е по-малко за изграждане на мегават мощност, отколкото предназначената за малките съоръжения.

Допустими и по двете процедурата са компании от всички сектори на българската икономика, с изключение на такива от селското, горското и рибното стопанство.

Подаването на проектни предложения се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за Механизма (ИСМ) - Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020), раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“, единствено с използването на валиден Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула "Е-кандидатстване".

Ведомството се забавя не само с обявяването на тези процедури, но и с оценяването на 2001 проекта на домакинствата, кандидатствали за безвъзмездна помощ за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и за фотоволтаични системи за производство и съхранение на електроенергия. Причината е липса на достатъчно оценители на проектите, заради ниското заплащане. Проблемът все още не е решен, но ведомството е оптимист, че до края на март ще обяви печелившите от раздаването на 80 млн. лв. за кандидатствалите проекти и до юни да се подпишат договорите за субсидията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #3

    Че не са ли всички ветрени и соларни паркове с батерии?

  2. 2035 - промишлен добив на енергия от ядрен синтез. И сега се съобщава за 3 пъти повече произведена, от колкото вложена енергия. Всяко складиране на енергия в батерии оскъпява с 60€ на МW Добива на литий е крайно не екологично. Какво ще се прави с батериите? Лъжлив прогрес чрез измама. Далавера.

  3. Коментарът е изтрит в 20:55 на 14 март 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.