Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгват проверки за свръхзапаси на земеделски и захарни продукти

7 коментара
Тръгват проверки за свръхзапаси на земеделски и захарни продукти

Производители, търговци и вносители на земеделски и захарни продукти ще трябва да декларират количествата стока, която са имали на склад за периода 2003-2005 г., за да се установи имат ли свръхзапаси, които не са разрешени от Европейския съюз. Това предвижда одобреният на първо четене в четвъртък проектозакон за свръхзапасите от земеделски и захарни продукти.

Документът всъщност касае всички производители и търговци на месо, риба, мляко, зеленчуци и плодове, кафе, чай, подправки, мед, тютюн, безалкохолни и алкохолни напитки, селскостопански култури, включително и семена за посев, дори и на цветя. Той се отнася и до запасите със захар и захарен сироп, фруктоза и изоглюкоза, както и преработени продукти, които имат захарно съдържание над 10 процента. 

Достоверността на подадените за тези продукти данни ще бъде проверена на място и онези, които са подали информация с невярно съдържание или въобще не са декларирали складовите си наличности, ще бъдат глобявани от 1000 до 10 000 лв.

След като се установи на национално ниво състоянието на запасите, за всеки производител ще се определи индивидуална квота, която той не трябва да надхвърля. За онези, за които се установи, че надвишават количеството с над 10 на сто, ще се изисква в определен от Европейската комисия срок да се освободят от излишъка. Това може да стане чрез износ или като продуктът се пласира за изхранване на животни и дори за производство на гориво от него. Ако в тримесечен срок производителите и дистрибуторите не са се освободили от свръхзапасите, ще плащат вноска в държавната хазна, която ще се определя по различен начин за земеделските и за захарните продукти. Наказателната такса  за запасите от земеделските стоки ще се формира като излишното количество се обложи с митото за внос на съответния продукт. При захарните ще се избира най-високата ставка от всички мита в периода на присъединяване като се начислява и 1,21 евро на 100 кг бяла захар или еквивалентното вещество.

За да може да се изчислят индивидуалните запасни квоти, съответните ведомства ще трябва да да подадат до Министерството на земеделието и горите статистическа информация за производството, вноса, износа и потреблението на земеделски и захарни продукти.

Целта на закона е да не се допуска спекулативно натрупване на свръхзапаси в България, защото това може да повлияе негативно върху търговията със земеделски стоки на вътрешния пазар на общността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BKP
    #8

    След като се установи на национално ниво състоянието на запасите, за всеки производител ще се определи индивидуална квотаNasite specialisti po planovata ikonomika mnogo mogat da pomognat

  2. kosio
    #7

    Съюз на Европейските Социалистически Републики - да живей!

  3. Embargo na stoki s code 869...
    #5

    Mislq, che dqlyt na turski stoki (bar code 869...) i kapitali (napr. Demir Bank) v nashata ikonomika e dosta nabybvast, nie prodyljavame usyrdno da cofinancirame sobstveniq si "kovcheg"Do KOGA? Za Boga bratq, ne si vlagayte parite v turski banki (Demir Bank), po vyzmojnost ne kupuvayte i turski stoki, ako trqbva kitayski, no ne turski! Inache syfinansirame sobstveniq si upadyk!Da jivee BULGARIA!Code of the Bulgarian economical Freedom and Independence 380...

  4. свободен
    #4

    Вече ми писна от националистически идиотски лозунги. Досега не ме е било грижа дали една стока е от Турция или от Огнена Земя - стига качеството да е добро и цената да е добра, купувам я. Но тъй като полуумните полуграмотни боленлидеровчета ми омръзнаха с техните призиви да не купувам турско, отсега нататък специално ще гледам да купувам турски стоки. Няма да позволя на разни маймунеци да ми казват какво да купувам и какво да не купувам.

  5. Василев
    #3

    Mediapool, като претендираща да бъде една от водещите национални медии "случайно" забрави да отрази един от най-светлите национални празници на България.Както и да е - свикнали сме. Виж, ако беше нещо скандално около личността на Н.В. Царя - до сега да го е отразила и да са написани с метри постинги.Поздравявам всички българи с празника на българската независимост от Турция.На този светъл ден България отново, след векове робство е станала Царство, а Фердинанд Първи Български е приел титлата Цар!

  6. свободен2
    #2

    Абсолютно. Аман от псевдо-патриотични лозунги! Земеделската политика на ЕС наистина е протекционистка (т.е. защитава българските, немските и др. "вътрешни" земеделци от американските, африканските и останалите "външни"), но хората тук очевидно не това ги притеснява. Те са "патриоти" и са притеснени за "разграбването", "приватизацията" и т.н.Като сте такива патриоти - обявете независимост на вашия квартал или село, затворете му границите и си живейте задружно и патриотично вътре в него, без да си показвате носа навънка и да пречите на останалия свят.

  7. osata
    #1

    Разбирам, че трябва да се следят свръхзапасите, но защо ежемесечно трябва да се подават декларации, когато няма промяна в наличните запаси? Сигурно това е допълнение от страна на българския чиновник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.