Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трайков обеща справедливи цени на тока до края на мандата

0 коментара
Трайков обеща справедливи цени на тока до края на мандата
До края на мандата на ГЕРБ ще има форма на социални помощи за ползване на електроенергия и от цената на тока ще бъде извадена социалната компонента. Тя в момента натиска ръста на тарифите и срещу нея роптаят енергийните дружества, тъй като им режат инвестиционни програми. Това стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на общественото обсъждане на проекта на енергийна стратегия на България до 2020 г.

Преди продажбата на електроразпределителните предприятия (ЕРП) на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН в началото на 2005 г. имаше социална цена за първите 75 киловатчаса от потреблението на бита, над тези количества тарифата беше по-висока. След това този механизъм на ценообразуване отпадна, но политиката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в последните години е да държи по-ниски цени на тока и да отказва равнища на поскъпване, искани от ЕРП-тата.

ЕРП-тата посочват, че така изкуствено се поддържа ниска цена дори за хора с финансови възможности, енергията продължава да се харчи неразумно.

"Крайно време е ДКЕВР да разпределя справедливо цените в сектора на електропроизводството, за да може да се изпълни една от цените на стратегията – увеличаване на енергийната ефективност и намаляване с 50 процента на интензивонстта на потреблението", призова преди това Иванка Диловска, председател на управата на Института по енергиен мениджмънт и бивш шеф в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Тя дълги години е работила върху предишни енергийни стратегии на страната и частично по обсъжданата в сряда.

Диловска посочи, че има структурна промяна в потреблението на електроенергията от индустрията. Тя е намалила с 35 на сто консумацията си не само заради кризата, но и заради мерки за енергийна ефективност, докато при бита потреблението остава на същото ниво. "Целта от намаление на енергийния интензитет на страната с 50 процента не е недостижима, но трябва да се ползва и потенциалът на транспорта и на бита", каза Диловска.

Тя коментира още, че ако се приложат наистина предвидените в проектодокумента мерки, разходите на домакинствата за ток ще нараснат само с 25 процента до 2020 г., а ако нещата продължават по същия начин, след девет години токът ще е двойно по-скъп. Разходите за БВП пък ще спаднат на 26 процента от сегашните 30 на сто.

По-късно пред журналисти Трайков обясни, че "принципът на прозрачността в ценообразуването в енергетиката трябва да е универсален и трябва да е ясно за всички каква е социалната компонента, плащана от всички".

Според него тепърва трябва да се изчисли тази компонента, за да се изнесе от сегашната цена на тока и тарифите да станат справедливи, но не стана ясно как точно ще стане това.

Министърът призна, че в момента няма разчети колко са енергийно бедните в страната. Според него важното е, че този проблем "сега със стратегията се слага на масата, за да е ясно каква е тази социална цена".

"Не мога да се ангажирам с конкретен срок, но очакванията са това да стане в рамките на мандата на ГЕРБ", добави Трайков.

Председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев коментира, че положителното в тази посока са предвидените в проектостратегията мерки за модернизацията на производствения потенциал от енергийни мощности.

По време на дискусията от Българската търговско-промишлена палата поискаха в стратегията да се акцентира върху начина за определянето на преференциалните цени за изкупуване на произвежданата от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

В момента те се формират ежегодно от ДКЕВР, но планирани поправки в закона за ВЕИ предвиждат те да се определят индивидуално за съответната мощност и да са фиксирани за 25 години при производство от фотоволтаични централи и за 15 г. - при вятърни.

Трайков коментира още, че производството на ток от малки ВЕИ е много сериозен резерв, който смята, че трябва да се оползотвори. "Когато енергията се произвежда и потребява на едно и също място се спестяват разходите по преноса и се произведжа ток там, където е необходимо, и не се прилагат преференциални цени, не се натоварвя общата цена", каза министърът.

Затова, по думите му, се предвижда да се субсидира инвестицията във ВЕИ-инсталации за поризводсто на енергия за лични нужди, а не да се субсидира крайната цена на тока. Според данни на НЕК близо половината от първичната произведено енергия се губи при преноса и разпределението ѝ по мрежата докато стигне до крайния потребител.

"Ресурсът от продажбата на въглеродни емисии и от еврофондовете ще отиде за инвестиции в такива проекти", добави Трайков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.