Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тресавището от корупция, което пак потопи България

7 коментара
Тресавището от корупция, което пак потопи България

Тоновете кал и тиня, в които се валят боклуци, клони, дървета и покъщнина от залетите домове в три общини могат да послужат и за метафора на предизборната кампания в България. Няма изчистване. Боклуците, които всеки изхвърля където му падне, затлачват дерета, корита на реки и отводнителни канали. (Не)законната сеч оголва склоновете. Дигите се ремонтират както пътищата - нямат акт 16, но пък всичко е разплатено до стотинка. Добре, че е глобалното затопляне, за да извини и калта по селските улици, и тресавищата по високите места в държавата.

Фалшиво съчувствие - и несвършена работа

Заради разрушенията, предизвикани от придошлите води на река Стряма в общините Карлово, Калояново и Марица, ГЕРБ-СДС и БСП съобщиха, че спират предизборната си кампания в Пловдив-област в знак на съпричастност с пострадалите и отиват да помагат. Което пак си е кампания. Вместо съпричастност и фалшиво съчувствие, да бяха си свършили работата, когато управляваха. В края на 2021 г. бившият вече земеделски министър Иван Иванов (БСП) разпореди пълна проверка в държавното дружество “Напоителни системи”.

Причината е, че ремонтираните в последните две години диги нямат акт 16 - но всички дейности са разплатени и така са били изхарчени 107 млн. лева. Поводът за проверката през декември стана скъсана на няколко места дига на река Чая край Садово, в резултат на което се наводниха земеделски земи. Но същата дига се къса на два пъти и през лятото на 2018 г., а местните хора настояваха и тогава да се чисти коритото и да се направи основен ремонт, а не кърпене на дигата.

Кметът на община Марица Димитър Иванов съобщи, че за повредената дига на река Стряма край с. Калековец са уведомявали няколко правителства от 2011 г. насам. И така допреди няколко дни, когато дигата се скъсва, водата препълва каналите на “Напоителни системи” и приливната вълна залива село Трилистник. Заради обилните дъждове Стряма е станала по-пълноводна дори от Марица - най-голямата река не само в България, но и на Балканите - и отнася мостове и дори цяла улица в село Богдан.

А министър Иванов забрави да съобщи какви са резултатите от проверката на “Напоителни системи”. Преди него служебният министър Христо Бозуков също разпореди проверка на дружеството и подаде сигнал в прокуратурата за “Напоителни системи”. И настоящият земеделски министър Явор Гечев се отчете с проверка, но заради депутат от БСП, ползвал шофьор и автомобил на “Напоителни системи”. Все едно какъв е броят на проверките - няма досъдебно или съдебно производство срещу когото и да било от шефовете на “Напоителни системи”.

Оставени на произвола

За кратко бедствия като тези разкриват как живеят хората в малките селища, оставени на произвола. Пороите са отнесли дървата, с които тъкмо са успели да се сдобият за зимата, също и зимнината, която им помага да преживяват, а при високата инфлация ще е още по-необходима. Някои са изгубили и единствения си дом - друг едва ли ще успеят да вдигнат.

Когато се случиха големите наводнения през 2005-2006 г., специалисти изчислиха, че само през август 2005 г. около 1 млрд. литра вода са се изсипали върху 6000 кв. км от територията на България, а обемът на язовирите в пострадалите райони е бил четири пъти по-малък.

Но освен неизбежността на катастрофата тогава, стана ясно и това, че коритата на реките не са почиствани 15 години. Дежурното оправдание на кметовете и областните управители, чиято отговорност са речните корита и деретата, е, че няма пари и затова са занемарени. Но не са малко случаите, при които почистване няма, а парите са усвоени.

Хлябът, ножът и контролът - в изпълнителната власт

Басейновите дирекции са органите, които трябва да контролират има ли речна проводимост и рискови участъци, заедно с областните управи, които обявяват обществените поръчки и подготвят плановете. Тяхната отговорност е най-голяма, тъй като фирмите, които извършват почистването на речните корита извън населените места, представят проект, който се съгласува с областната управа и последната дума е на Басейнова дирекция, която го утвърждава. В тези проекти са разписани всички дейности - бреговете за почистване, растителността за премахване и какви наноси да бъдат иззети. Контролът също е задължение на областните ръководства (освен на съответната Басейнова дирекция), които сключват договори с фирми да инвеститорски контрол.

Проблемът е, че години наред не се отпускат средства на областните управи за почистване на речните корита от Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане към МС. Но дори и някои да са получили, за последните 17 месеца областните управи бяха сменяни три пъти - и договорите за почистване, сключени от едните, са прекратявани от следващите по различни причини.

Вината за непочистените речни корита и лошото състояние на защитните съоръжения е на изпълнителната власт, която би трябвало да разполага с изчерпателна и актуална информация за състоянието на застрашената от бедствия инфраструктура - основните реки и язовирите, каналите, дигите, хвостохранилищата. Само че единственото, което прави, е публично да дава отчет за бездействието на предишни управляващи. Удобно е също така за виновник да се посочат климатичните промени.

Опити за извинение

Признае ли се за затлачените корита и изсечени гори, някой ще трябва да поеме отговорност. А може би няма - пак природата и лошото време ще са виновни, както беше с експертизата за потопа в Мизия през 2014 г. и прекратените досъдебни производства в Бургас за три жертви на наводнение през 2017 г. Толкова дъжд се изсипал, че настъпването на бедствията било неизбежно - а срещу природата не се рита. Същото каза и земеделският министър Явор Гечев - дори работата по дигите да е била свършена, пак щели да се скъсат, защото водата била много.

В наводнените села сега предстои почистване на калта и възстановителни работи на разрушените улици, мостове и пътища, спешни ремонти на дигите, овладяване на свлачища край Подбалканската линия. Същото се случи и през 2005-2006 г., когато след правителството на Сакскобургготски, тройната коалиция раздаде милиони за тази цел. А десните в парламента поискаха вот на недоверие и обявиха, че 118 млн. лева са отишли в приятелски кръгове.

Сега отново газим в кал.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #7
    Отговор на коментар #2

    Групировките бяха при Костов.

  2. Milanova Magda
    #6

    Първо са виновни кметовете на общините. Бюджетите са им били лошо направени и не са предвидили основни неща за общината,а след това да защитят бюджета си. Второ са спали като са изсичали горите на територията на общината и не са реагирали. До 90г. имаше негласно правило всичко което се случваше на територията на общината отговорност носеха кметовете.

  3. rusonefil
    #5
    Отговор на коментар #3

    Чукча писател чукча не читател. Я виж по-горе пише нещо за Сакскобурготски и тройната московска коалиция. Пише и за тия, дето винаги прехвърлят отговорността на други.

  4. Парапун
    #4
    Отговор на коментар #1

    Не виждам какво отношение имат някакви частни дружества към абдикацията на държавата от едни от най-фундаменталните ѝ задължения. Не живеем в анархокомуна, поне на хартия.

  5. bgp
    #3

    Ами ,...... гласувахте 12 години Сикаджияйска Мутра да ви управлява !


    Сега се напъвате , пак той да дерибейства над съдбите ви, заедно с Шайтака гербо-комунисти , турци-доган , чалгари !

    Какво , очаквате да се случи , освен пак да ви грабят !

    Като гледате ПРОСТАКА , как мислите , дали този невеж, необразован , брутален Бандит , може да направи нещо смислено за населението !

    Ако беше така , по цял свят щяха да си избират Мутри да ги управляват , ..... да де ама избират

  6. bgp
    #2

    Етапи на трансформацията в България 1989-2022 от комунистическа диктатура към държава Мафия ! 1. 1989-1996 Власт на Бандитските групировки ! 2. 1997-2001 Опити за зъствановяване на държавата . 3. 2001-2005 мадридския и плячкосването на Еврофондовете 4. 2006-2009 Пълно проникване на групировките в държавното управление 5. 2009-2020 България е превзета и се управлява от единна Бандитска групировка с Мутра начело ! 6. 2020-2022 България е Диктатура !

  7. Вал Килмър
    #1

    Пътностроителните фирми могат само да взимат пари напред, но когато трябва да се помогне с техника на пострадали хора, ги няма никакви. Само преди два месеца на организираните от тях протести показаха на всички, че разполагат с нова и добра тежка техника. По това време много напираха да участват по сутрешните блокове на телевизиите, а сега са се изпокрили като мишки, но и телевизиите нещо не ги търсят, защо ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.