Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три университета се отцепват в изследователска асоциация

18 коментара

Ректорите на Софийския университет "Климент Охридски", Медицинския университет в София и Техническия университет обявиха в понеделник, че трите висши учебни заведения (ВУЗ) се обединяват в Асоциация на изследователските университети. Те настояват за промяна в принципа на държавните субсидии като целта им е да се плаща именно за извършваната от тях научна дейност. Идеята е съвместно с бизнеса и държавата да се изготвят критерии за класиране на изследователските университети според броя изследователски звена, научни публикации в България и чужбина, признати патенти, участие в международни проекти и др. Въз основа на класирането пък трите ВУЗ-а настояват да им се плаща допълнително именно за осъществяването на различни изследвания.

Според ректора на на Софийския университет проф. Иван Илчев е възможно критериите за класиране да бъдат готови още през тази година. Според него класирането трябва да става на 3 или 5 години. Ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев заяви, че е крайно време да се спре порочната практика да се плаща "на калпак" за брой студенти, тъй като това било "убийство за големите елитни университети". Той нарече ужас уравновиловъчния принцип за държавната субсидия и призова управляващите да разграничат добрата продукция на големите университети от тази на малките, които давали по-лоши резултати.

Колегата му Илчев направи поправка, напомняйки, че в световната практика има достатъчно примери за малки добри университети, но като цяло ръководствата на трите ВУЗ-а дадоха да се разбере, че тъй като са най-елитни, за тях държавата трябва да дава най-много средства.

В тези учебни заведения работят 1/3 от от хабилитираните университетски преподаватели у нас, а делът на научните изследвания, осъществявани от тях, надхвърля 70%.

Тримата ректори отричат учредяването на асоциацията да влиза в противоречие или да търси колизия със Съвета на ректорите на Република България, в който влизат ръководителите на над 30 български ВУЗ-а, а неин председател е ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов.

ВУЗ-овете са готови да работят по общи проекти, тъй като по думите на Илчев България е твърде малка за нездраво съперничество и разпиляване на ресурси.

Тримата ректори не спестиха критики към държавата. Иван Илчев призова управляващите да преминат най-накрая от обещания към инвестиции в научната дейност и изрази подозрение, че това все още не е факт, понеже правителството поощрява пазарно ориентираните изследвания. "Политическите фигури и чиновници трудно надскачат задачата да спечелят следващите избори и да вземат решения в полза на науката", каза още Илчев.

Според него Софийският университет е тласкан от години предимно към образователни задачи и научната дейност остава на заден план. Той бе категоричен, че ВУЗ-ът поема курс към изследователската дейност и започва да прави всичко по силите си, за да насочва свои възпитаници към научна кариера.

Ректорът Ваньо Митев пък се оплака, че неговият университет е с най-лошата материално-техническа база от всички ВУЗ-ове в България. Той беше категоричен, че щом трудовете на един университет се цитират по света, финансирането му трябва да е най-голямо.

Министърът на образованието Даниел Вълчев подкрепи тримата ректори, че в XXI век за успешна се смята високообразованата нация и в науката трябва да се инвестира. По думите му българската наука трябва да отговори на много от предизвикателствата пред съвременния свят като световната криза с храните, промените в климата и др.

Стефан Иванов, член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) пък открои нуждата от тесни специалисти в България и посочи, че със с промяна на законодателството работодателите ще могат да правят директни поръчки в университетите за необходимите им кадри.

"Фирмите могат да поемат обучението на студенти и директно да ги привличат на работа, вместо да наемат кадри, за които след това така или иначе ще са нужни пари за обучение", коментира Иванов. Той посочи, че в България се наблюдава тенденция завършилите бакалавърска степен, които прекъсват за няколко години да не продължават образованието си. На Запад пък било масова практика да се прекъсне за няколко години след бакалавърската степен, да се поработи в съответната област и едва тогава да се премине към защита на по-висока степен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пейчо
    #20

    ЦИТАТ"... и изрази подозрение, че това все още не е факт, понеже правителството поощрява пазарно ориентираните изследвания. "МОЛЯ,извинявайте, ама ако ТУ и МУ, както и факултетите по естествени науки в СУ не могат да правят пазарно ориентирани изследвания, тогава кой ще ги прави? Богословският факултет ли, педагогическият факултет ли или кой? Към тяхната "конкуренция" ли имате претенции?

  2. боза
    #19

    каша...

  3. rt
    #18

    За мен т.н.бакалавър не е висше образование.Тези младежи са много по зле от завършващите техникуми и не стават нито за преподаватели,нито за оперативни производствени ръководители, нито за научни сътрудници. Едно нищо и по това трябва да се помисли!

  4. боза
    #17

    каша...

  5. Rossi
    #16

    Наистина, необходима е диференциация на ВУЗ-овете. Не може заплащането в СУ да е по-ниско от това в НБУ, където абсолютно неподготвени и без научни степени хора станаха научни работници....

  6. БГ
    #15

    Софийският Университет Свети Климент Охридски трябва категорично да остане университет основно с Преподавателска Образователна роля по Християнство, Българска, Славянска и прочее Култури и така нататък. Жаждата към още познание е естествена за всяка образователна институция, но този факт в никакъв случай не може да е оправдание за обръщане функциите на образованието с главата надолу -- давайки превес на комерсиални научни или недоучни изследвания. Съд за рушителите на Националната Българска Култура!

  7. M.T. Drinov
    #14

    Otnovo edna chista i rafinirana bulgarska glupost - abe, arkadashi, kato iskate da pravite izsledvaniya, zashto sedite v uchebno zavedenie, a ?Nema li nay-posle edna po-uzryala kratuna da si kaje: "Ne moje dve dini pod edna ..."Ako nyakoy si razchita na edin lekar da mu sintezira do edna godina edno jivotospasyavashto lekarstvo, shte bude li toy suglasen doktorut da se kikeri pred studentkite po 5-6 chasa na den, a posle da raboti nad lekarstvoto ?Mi kak nema v tazi durjavitsa edin pone da stane

  8. Шварцкомерц
    #13

    Кой ти каза, че Християнство и Българската култура нямат комерсиално приложение? Искаш ли да ти дам няколко примера:1. При толкова инсититути и катедри по българистика не мога да намеря един сносен онлайн-речник за целотекстов от български на английски. За сведение: на babelfish има такъв от и на на гръцки, а скоро ще има и на сърбо-хърватски. Какво стана с реформата на пълния член, суфикса "-вувам" и още много други старицизми? Кога ще излезнете с рационално предложение?Бих закрил половината катедри по българистика и със спестените пари бих решил за 1 година горните два въпроса!!!

  9. Шварцкомерц
    #12

    Много ли ви е яд на него? Яд ви е, защото там са прозрели, че ако искаш кинти трябва да вършиш на хората работа, а това значи и в определени случаи да си нагодиш работното време към това на студените. Не да поучаваш студентите, че от 1920 година сесията е по едно и също време! Да, не е тайна, че там повечето хора работят и учат, и си плащат даже за удоволствието. По-добре ли щеше да е, ако бяха останали едни бачкери за цял живот, а?

  10. 07
    #11

    опитайте на www.evrodict.koralsoft.comНо принципно сте абс. прав. Стотици "мъдреци" се хрантутят от теб и мен за тоз дето клати гората.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.