Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трима обвинени ще заминат утре за Хага, твърди германски вестник

0 коментара

Бившият сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович, бившият югославски вицепремиер Никола Шаинович и бившият началник на Генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич ще бъдат предадени утре на Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, предаде агенция Бета, като се позова на днешна информация на вестник, излизащ във Франкфурт.

Според източниците на вестника от ръководството на управляващата в Сърбия коалиция ДОС т. нар. Вуковарска тройка - Веселин Шливанчанин, Миле Мъркшич и Мирослав Радич, ще останат в Сърбия съгласно споразумението между ДОС и Социалистическата народна партия на Черна гора.

Шаинович и Стоилкович са изолирани и са на разположение на органите на полицията, посочва още изданието, като са позовава на неназовани източници от сръбското МВР.

Главната причина, поради която Белград закъснява с екстрадирането, е проблемът, който цивилните власти имат с военните лица, за които има обвинителни актове на Хагския трибунал, пише вестникът.

Военните от запаса и действащите военни, за чието предаване настояват САЩ и Международният трибунал, не са под контрола на полицията, а на военните органи, отбелязва още вестникът. Неназован служител на МВР казва за вестника, че служителите на МВР не могат да се приближат до тях и единственият начин да бъдат предадени е това да извършат органите за сигурност на армията.

Същевременно официален Белград получи няколко дни мълчалива отсрочка по отношение на крайния срок за изпълнение на американските условия, което за първи път в по-новата история показва, че властите във Вашингтон показват разбиране за проблемите, които имат властите в Белград, казва за изданието от Франкфурт неназован югославски функционер.

На тях им е ясно, че имаме сериозни проблеми с югославската армия, които се отнасят до възможността да избухнат нови сблъсъци. Всички в страната знаят, че югославската армия иска да защити своите офицери и това предполага по-сериозно ангажиране на нейните членове при охраняването на обвинените от Хагския трибунал, посочва същият източник.

Днешната преса в Белград твърди, че представители на сръбското правителство са водили през уикенда преговори с бившия югославски вицепремиер Никола Шаинович като са се опитвали да го убедят да се предаде доброволно на Хагския трибунал. Шаинович се съгласил, при условие че в Хага му се осигури специално настаняване в една от вилите, която е на разположение на обвинените лица и за чието ползване плаща правителството на страната, от която пристига съответното лице. По такъв начин е бил настанен хърватският генерал Тихомир Блашкич, което е струвало на неговото правителство 50 хиляди долара. Пресата коментира искането на Шаинович с желанието му да не се среща с бившия югославски президент Слободан Милошевич.

Според в. Данас, който се позовава Божидар Спасич, бивш служител на Държавна сигурнос, информации от военни източници сочели, че първи ще бъде арестуван генерал Драголюб Ойданич. За него вече имало издадена заповед за арест. В Хага след Ойданич, щял да отиде бившият сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович, а след това и Никола Шаинович. Препоръката на международната общност е към Милан Милутинович да няма "толерантна позиция", казва Спасич.

Белград напълно се е потопил в обстановката на слухове за арести. Така вчера пресата тиражира поредните съобщения, че Влайко Стоилкович и Никола Шаинович вече са арестувани.

Международният съд за военните престъпления в бивша Югославия обвини четирима близки сътрудници на бившия президент Слободан Милошевич заедно с него в престъпления срещу човечеството по време на конфликта в Косово - сегашния президент на Сърбия Милан Милутинович, бившия югославски вицепремиер Никола Шаинович, бившия началник на генералния щаб на Югославската армия Драголюб Ойданич и бившия сръбски вътрешен министър Влайко Стоилкович.

Драголюб Ойданич бе началник на генералния щаб на ЮА по времето на въздушните удари на НАТО срещу Югославия през 1999 г.

Югославският президент Воислав Кощуница се противопоставя на екстрадирания без местен закон, регламентиращ сътрудничеството с международния съд. Сръбското правителство обаче обяви, че няма време за приемането на такъв закон преди арестите, заради финансовите санкции на САЩ.

Конгресът на САЩ даде срок на югославските власти до 31 март да предадат на трибунала заподозрените във военни престъпления. В противен случай Белград ще загуби финансова помощ от 120 милиона долара. Американският държавен секретар Колин Пауъл трябва да реши дали ще бъде продължена финансовата помощ за страната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.