Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трудните предизвикателства пред Коморовски

18 коментара
Трудните предизвикателства пред Коморовски

Ако прогнозните резултати бъдат потвърдени, значи е спечелил Бронислав Коморовски. Така започва коментара си известният полски политик и журналист Адам Михник, посветен на президентските избори, проведени в неделя. (Статията е писана преди окончателното обявяване за победител на Коморовски. - бел. ред.). И тази част от Полша, която вижда бъдещето на страната си в Европейския съюз - като страна на демокрацията, плурализма, пазарното стопанство и правова държава, продължава Михник.

Тези избори имат символично значение. В сферата на декларациите двамата кандидати не ги дели кой знае какво, но в сферата на практиката ги дели всичко. Разликата между тях прилича на разликата между привържениците на Де Гол и привържениците на Льо Пен във Франция.

Имаме конфронтация на проевропейския демократичен десен центризъм с авторитарната десница, която представлява лагерът на Ярослав Качински.

Полша, която гласува за Коморовски, е Полша на европейските, демократични ценности, на пазарната икономика и правовата държава.

Дали тези ценности и ценностите от 1989 г. - на демокрацията и либерализма, щяха да бъдат застрашени, ако беше спечелил Ярослав Качински? Проблемът не е в личността му, във всеки случай не това е главният проблем.

Проблемът е в политическите лагери, в техния начин на мислене и в ценностната система, която представляват. Лагерът на Качински, подкрепян от формации от крайната националистическа и клерикална десница от рода на Радио "Мария", със сигурност е опасен за демокрацията в Полша.

Как изборът на президент ще се отрази на отношенията на Полша с Европейския съюз и с Русия? Какви са приоритетите в тези отношения, какви са опасностите и как да ги избегнем?

От една страна имаме политика, която е от полза за европейската интеграция и за нормализиране на отношенията на Полша с Русия и всички нейни съседи.

От друга страна, при лагера на Качински се сблъскваме с фрустрации, със страх от различното, от постоянен страх от руснаците или от немците, страх, който може да бъде по-силен от рационалните разсъждения.

Оттам произлиза и убеждението на част от общественото мнение, че смоленската катастрофа е резултат от покушение от страна на Москва, която по този начин била отстранила полския президент. Зад това стои и лошата историческа памет за трагичните отношения между Полша и Царска Русия, а след това и Сталинова Русия.

Политиката на нетолерантност, унищожение и перманентен конфликт, което отдавна е политика на "Право и справедливост", винаги е опасна. Това важи за всички страни от Съюза, включително за Полша.

В стара и нова Европа (Амстердам, Братислава, Прага, Будапеща) печелят десни партии. Има ли такава тенденция и в Полша? Дали полското обществено мнение става все по-дясно? Не мисля, че понятията левица и десница са адекватни за описване на тези процеси в Централна и Източна Европа, а също и в някои страни от Западна Европа.

Струва ми се, че тук става дума за нова вълна на популизъм, който се проявява под различни идеологически знамена, но чийто смисъл винаги е антидемократичен. Популизмът, авторитаризмът, политиката на специалните служби бяха специалност на различни политици, такива като Владимир Путин и Ярослав Качински.

Дали идването на власт в Съюза на демократичната левица на политици, които не са свързани с Полската обединена работническа партия и промяната на езика на "Право и справедливост", означава край на разделението на политическата сцена, свързана с конфликта между традицията на "Солидарност" и наследниците на партията, която управляваше по времето на ПНР? Това не е още окончателният край, но със сигурност от няколко години наблюдаваме изчезването на това разделение - по отношение на най-важните, изброени по-горе различия.

Радвам се на победата на Бронислав Коморовски, познавам от много години политическия му път и винаги съм уважавал избора му, макар че моят избор често е бил друг.

Радвам се, защото поляците отхвърлиха злокобния признак на Четвъртата Жечпосполита, на държавата на подозрителността и страха, и избраха пътя на рационалната политика, опираща се на убеждението, че Полша е за всички.

Но много добрият резултат на Ярослав Качински показва, че голяма част от поляците не се чувства в нашата държава като у дома си.

Задачата на новия президент и на управляващата коалиция е да направят всичко, така че и избирателите на Качински да се почувстват у дома си в нашата държава.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЕЕ
    #21

    Това е избора там. Истината е, че по времето на Качински започна истинска декомунизация и много засегнати нададоха кански писък. Качински отстояваше преди всички националните интереси на Полша и затова и в ЕС не го долюбваха. Той не се хвана на евтините общи приказки за европейска солидарност, ценности и др. подобни. А преди всичко се грижеше за съхраняване на полското. Впрочем самият Михник никак не е долюбван от поляците заради еврейския му произход.А новият им президент между другото е доста популярен

  2. Роналд Рейгън
    #20

    Айдеее...загубихме и поляците.

  3. ГТ
    #19

    У нас дясномислещите, демократите, трябва да бъдат ЗА Европейския съюз. Защото това за нас е нещо като политически борд - пречи на нашите политици да правят големи глупости. Ако не е ЕС, току-виж ни закачили пак към Москва.Някога, след като сегашното поколение политици си отиде, можем да мислим за по-самостоятелна българска политика, но едва след като сме изконсумирали повечето позитиви от членството ни в ЕС.

  4. wute
    #18

    долните смешници, имате ли понятие от Полша и ситуацита там? Явно нямате и не се излагайте с глупостите, които сте написали...

  5. гол и бос
    #16

    Да, и манталитета на БГ-населениято няма много общи точки с манталитета на Полския Народ !

  6. informiran
    #15

    ....cennosti specheli!!! Ruskiqt prevrat v Polsha USPYA!!!

  7. Доволен
    #14

    съгласен съм на 100% с Михник.

  8. boby1945
    #13

    мисли за себе си.......

  9. Шменти Капели
    #12

    Новият президент бил доста популярен сред полските комунисти.А сред българските антикомунисти не е ли популярен един бивш комунист? В коя партия е членувал Бойко, не беше ли БКП?

  10. уяздовски
    #11

    Нищо изключително не е станало в Полша, на избори като на избори. А братята Качински са досадници - неприятни за гледане и неприятни за слушане. Дотегнаха на поляците, а след това и на европейците. Дано сега в страната има повече тишина за да се съсредоточат хората върху работата си. Проблемът не е в политиката, а в наводненията, което споходиха Полша преди два месеца и нанесоха щети за милиарди евро. А политиците, кой ги брига политиците? Те навсякъде са едни и същи плямпачи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.