Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трябва по-бързо да реализираме сделката с Марици-те

0 коментара

Каква стратегия за привличане на инвеститори е предприета в Агенцията за чуждестранните инвестиции?

Натискаме на агресивния маркетинг. Извадихме всички стари папки, които от 2 години нищо не е правено. Свързахме се с потенциалните инвеститори да разберем защо техните проекти не са се реализирали и с едно 20% от тях вече сме в активни отношения и се надяваме скоро да имаме няколко, две-три големи и сериозни сделки. Отделно има няколко други проекта, които са раздвижвани. Има... този проект, който е в Поморие, за построяване на... на запад им казваме кондоминиуми. Това са апартаменти, които се продават на хора, които искат да живеят целогодишно, защото се оказа, че холандците много харесват климата в България. Говорим за 500 апартамента, с голф игрище и отпред също с марина. Казвам ще стане, защото земята е закупена вече. Предприемачът е холандец и само остава да уреди формалностите с бреговата ивица да вземе концесия. Вярвам, че това ще се уреди. Ами говорим някъде от порядъка на 20 милиона долара, аз в долари говоря. Чуждите инвестиции за първите три тримесечия за 2001 година са 618 милиона... цяло и две, долара, по данни на БНБ (б.ред. - според официалните данни на БНБ, обявени преди ден, чуждите инвестиции за периода януари - септември 2001 г. са 486,2 млн.долара). За същия период на миналата година тази стойност е била 507 милиона и 700 хиляди долара.

Да кажете каква ви е прогнозата за следващата година тогава?

Вижте сега, както казаха, искаме да бъде от порядъка на милиард - милиард и 200 хиляди. Рецесията вече е навлязла по целия свят, Германия си е в рецесия официално, САЩ също. Искам да обясня на българина какво е рецесия, защото много хора не знаят. Рецесия е когато има две последователни тримесечия с негативен растеж на икономиката, това е рецесия. Следейки международните борсови пазари, специално в Ню Йорк... а моето лично мнение е, че рецесията ще бъде краткотрайна. Аз очаквам догодина вече да има растеж в икономиката, втората половина на 2002.
Да ви кажа с две думи, според мен големите инвестиции ще дойдат в три сфери. Това е военната индустрия, това е енергетиката, това са инфраструктурните проекти. Покрай тях ще дойдат и някои други по-малки предприятия...

Идвате от САЩ. Как си обяснявате факта, че почти нямаме американски инвестиции в България, като изключим двата енергийни проекта за "Марица - Изток" 1 и 3?

Аз не мога да ви отговоря от гледна точка на САЩ, обаче аз съм много активен и ще се опитаме да привлечем повече американски инвеститори. Чисто и просто ние трябва да бъдем по-бързи, а американците работят изключително бързо и ефективно и тук в България малко нещата бавно вървят за тях. И затова тази сделка с Мариц-ите трябва да я раздвижим и трябва да я реализираме. Това е една много голяма сделка, която се наблюдава от всички индустриални среди, да видят какъв е бизнесклиматът в България. Не само да говорим, а да го реализираме. Т.е. да ви отговоря на въпроса, ще бъдем много по-активни...

Каква ще е съдбата на Закона за чуждестранните инвестиции, трябва ли да има насърчаване само на чуждите инвестиции и в този смисъл да има неравнопоставеност с българските?

Да, упрекнаха ме някои хора, че още първия ден съм казал, че не бива да има привилегии за чуждестранните инвестиции. Чуждестранните инвестиции това е един международен бизнес, това си е бизнес, въпреки че държавата се занимава. В Америка чуждестранни инвестиции и компании, те са частни компании. Ние се конкурираме за инвеститори. Ето виждате проекта "Пежо" каква е конкуренцията. За да покажем и за да предоставим условия за чуждия инвеститор, ние трябва да създадем условия поне като наши конкуренти. Така че ние сме задължени, пазарът ни задължава да създадем условия поне такива, каквито са нашите конкуренти. Нашият най-голям и най-близък конкурент в момента това е Румъния. Румъния води изключителна, агресивна маркетингова политика за привличане на чужди инвестиции, а тя има едно предимство - тя е много по-голяма държава по размер. България е 8 милиона, а Румъния, ако не се лъжа, е 23. Големите инвеститори винаги търсят и пазар, за да участват в продукцията, би се продавало.
Втората част на въпроса, защо да имат чуждите инвеститори предимства... По закона чуждите инвеститори са със същите права като българските инвеститори, но може да им се дадат някои привилегии в началото, за да ги привлечем. Защото нашите инвеститори са тук, така или иначе. Примерно, ако дойде "Пежо" в България, защо да не променим законодателството. Заговори се за една инвестиция от 12 до 14 милиарда долара. Вярвам, че си струва.

Добре, необходимо ли е да има закон за чуждестранните инвестиции или по-добре е да се заложи на директния маркетинг и на директните преговори с потенциални инвеститори?

Според мен трябва да има закон. Всичко трябва да се регламентира, защото когато човек пътува в чужбина, както аз, и правя агресивен маркетинг, той трябва да обясни точно какво е законодателството за тези хора, за да работят в България.

А ще промените ли този закон?

Абсолютно да, много е важно това да го направим. Това трябва да стане и в първата половина на идващата година трябва да се решат тези проблеми. Но отново това са неща, които трябва да се решат от министерствата. Първият въпрос, който задават инвеститори, България за съжаление е доста известна с тази корупция, която е, е била. Дали е или не, не мога да ви кажа, защото аз не съм свидетел на никаква корупционна транзакция. Но във върховете на властта корупция няма. Всеки е добре дошъл, всеки е приет. Наистина министрите са заети, пътуват, но аз лично използвам моите контакти, защото познавам доста хора, заедно бяхме на изборите, и уреждам, и помагам на тези инвеститори не само да бъдат приети, а да бъдат придвижени папките и да има някакъв конкретен резултат. Това го чувствам като мое задължение. За мен лично е задължение да дойде инвеститорът, дори и да не е бил, когато аз съм бил в агенцията, дори и да е бил преди това, той е инвестирал в България. Ние сме длъжни да го обслужим. Значи от влизането му до инвестирането му и след това трябва да му помогнем на този човек да работи и той да се развива.
Аз никога не рекламирам евтината работна ръка, защото това не е хубаво нещо. Казваме, че цената на труда в България би могъл да помогне за растежа на тези фирми, защото в една икономика, когато има ниска работна заплата, тогава консумацията в икономиката е малка. А щом няма голяма консумация, няма и растеж в икономиката.

Интервюто е излъчено по Дарик радио

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.