Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цар Самуил е владетел на българско царство. Какво се разбраха в историческата комисия?

Пълен текст на препоръките към двете правителства

39 коментара
Паметник на цар Самуил в Скопие, сн. БГНЕС, архив

Общата историческа комисия между България и Северна Македония е постигнала съгласие около цар Самуил, Свети Кирил и Методий и други личности. Освен това препоръчва на двете правителства промени в учебниците и общи чествания на исторически личности.

Напредъкът в работата на комисията бе едно от условията за започване на реални преговори на Северна Македония за членство в ЕС.

Основното обаче е включването на българите в конституцията, по което засега не се наблюдава напредък най-вече заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ.

"Цар Самуил е владетел на голяма средновековна държава, която по-голямата част от съвременната историческа наука смята за Българско царство с център в територията на днешната Република Северна Македония. Цар Самуил и неговата драматична съдба са символ на общата история на двете модерни държави Република Северна Македония и Република България".

Около тази формулировка са постигнали съгласие в комисията. За цар Самуил бе постигнато съгласие още преди две години, но според българската страна македонските представители бяха започнали да преразглеждат позицията си. Сега тя явно е потвърдена.

От македонска страна уточниха, че смесената комисия по историческите въпроси е достигнала до тези общи формулировки още през 2019 г. 

За светите братя Кирил и Методий историческата комисия посочва, че "те полагат основите на християнската култура и духовност на славянските народи, делото им се запазва и развива в тогавашните книжовни центрове Преслав и Охрид, намиращи се на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа и това осигурява съществената основа на съвременните държави Северна Македония и Република България ще отбележат съвместно деня на Св. св. Кирил и Методий".

Македонското външно министерство публикува пълния текст на препоръките на комисията:

За Свети Климент Охридски се посочва, че след Великоморавската мисия е потърсен от "средновековната българска държава и през 886 г. е изпратен от княз Борис-Михаил в областта Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа".

През 893 г. "по заповед на българския цар Симеон е ръкоположен за Велешки епископ".

За Св. Наум в препоръките е отбелязано, че той участва във Великоморавската мисия, откъдето след смъртта на Методий и преследването на неговите ученици, той достига в средновековна България, един от създателите е на Преславската книжовна школа.

"Около 893 г. е изпратен от цар Симеон в Охрид, където продължава просветната си дейност в Охридската книжовна школа и изгражда манастир на брега на Охридското езеро, който днес носи неговото име. След неговата смърт култът към Св. Наум се установява на териториите на днешните държави Северна Македония, Република България и съседните страни. Просветното дело и приносът на Св. Наум за развитието на писмеността и културата на Република Северна Македония и Република България дават основание и за двете страни да почитат паметта на неговото дело чрез съвместно честване на подходящи годишнини и юбилеи“, пише в препоръките на съвместната историческа комисия. 

Комисията е решила, че цар Самуил, Свети Кирил и Методий, Свети Климент и Свети Наум на определени юбилеи и важни дати, ще бъдат почитани заедно от делегации от двете страни.

Съпредседателят на комисията от македонска страна Драги Георгиев коментира, че има препоръка за редакция на учебници и в Северна Македония, и в България.

"Те се отнасят за античния период. В бъдеще авторите на учебници трябва да вземат предвид тези препоръки. Препоръките се отнасят до структурни несъответствия, след това до фактологични грешки, историческа география, тоест как са представени определени географски региони в учебниците", каза Драги Георгиев.

Препоръките се отнасят до подобряване на учебниците по история за 6-и клас в Република Северна Македония и 5-и клас в България.

"Препоръките не засягат проблемите на идентичността и са насочени към избягване на митологизирането на онзи древен период от двете страни и избягване на днешната национална перспектива. От тази гледна точка смятаме, че учебниците по история и в двете страни ще се подобрят", обясни Георгиев.

Препоръките на комисията за сега не са коментирани от българска страна.

Препоръките трябва да бъдат приети от правителствата и след това да се пристъпи към пренаписване на бъдещите учебници и до въвеждане на честванията с помощта на съответните институции.

Съгласно протокола, подписан на 17 юли в София от министрите на външните работи на Северна Македония и България Буяр Османи и Теодора Генчовска, комисията трябва да постигне напредък и да започне да заседава по-често. Подготвените идентични текстове трябва да бъдат публикувани месец след подписването на протокола.

Комисията бе формирана съгласно договора за добросъседство от 2017 година, но не постигна очакваните резултати и години наред работата ѝ буксува.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #39
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #38
  3. Александър Борисов
    #37

    Най-накрая, гърците могат да си отдъхнат по отношение Александър Македонски! Зашиха набързо и Цар Самуил в едно цяло,нищо че шевът си личи,но карай! Мир да има! Най-хубавото е,че и на двете статуи очите му няма да светкат!

  4. Александър Борисов
    #36
    Отговор на коментар #35

    За Фердинанд все още е спорно,но за такива като тебе е абсолютно доказано,че сте проруски гробокопачи на българската независимост!

  5. Селска десница
    #35
    Отговор на коментар #29

    Баща ми и майка ми са родени през 1919, веднага след Фердинадовите военни катастрофи, а аз - през 1961, какво не ти се връзват годините? Фердинад е проклятието за България, не съм чул по-възрастните обикновени хора да говорят добри неща за него, освен монархо-фашистките офицери отчасти!

  6. Patagonia
    #34

    Село Палатово - Кюстендилска област.

    Там е било имението на Самуиловото семейство. Палатите на болярина Никола и арменската майка на Самуил - Рипсимия.

    Самуил е бил на 9-10 годинки когато шведсия цар викинг - Свенд(Светослав) и печенежката армия на цар Курия са нападнали България от Север, а маджарите са навлезки от Запад.



    Нека да не се забравя, че Самуиловата армия е разгромила на няколко пъти византийците на император Василий Българоубиец, преди да бъдат разбити в 1014 г със съдействието и

  7. Patagonia
    #33

    Интересното е, че цар Петър(син на Симеон Велики) получава инфаркт при новината за разгрома на българската армия в 970г В 1014г цар Самуил умира от инфаркт при гледката на ослепената му от византите армия. Арменските павликяни са тези, които основават БОГОМИЛСТВОТО НА ОСНОВА НА ЕРЕТИЧНАТА ИМ ХРИСТИЯНСКА РЕЛИГИЯ - Paulicans.

  8. стефчо
    #32

    Спрете най-накрая да предъвквате средновековна история и да ни правите на маймуни с глупости. Дреме ми таман на дедовия с какво преобладаващо национално самосъзнание се е усещал Свети Наум сутрин, когато се събудел накриво, щото го бил присвил кръстът. Има си историци за тая работа, да дебатират колкото си искат. Сядайте и мислете как по-скоро да заработят заедно двете държави така, че най-бързо да се изчистим от отровата на ДС и УДБА, иначе ще продължим да бъдем смешни марионетки в ръцете на руснаците...

  9. Patagonia
    #31

    Какво има да се разбират когато историческите факти говорят ?

    Цар Самуил - 50% българин по баща и 50% арменец по майка.

    Баща му Никола е кумет(комита), тоест..КМЕТ на Средец(София).
    Майка му е арменската принцеса Рипсимия - дъщеря на арменския цар Ашот ИИ.

    В 969-970 г. Византия подкупва шведския варяжки цар Свенд(Свейн), известен в Русия като Светослав, дори и да не е говорил пукната славянска реч. Подкупени са също печенежкия цар Куря да се включи в инвазията на България заедно с викингите от

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.