Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Напълно безплодна среща. София и Скопие остават в Средновековието

Македонците са размислили за цар Самуил

20 коментара
Паметник на цар Самуил в Скопие, сн. БГНЕС, архив

Напълно безплодна се оказа поредната 12-а среща на българо-македонската комисия, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси. Македонските представители в нея дори се отказват от постигнато по-рано съгласие за цар Самуил, обясни съпредседателят на българската комисия от българска страна проф. Ангел Димитров.

"С пълно противоречие с бодрите твърдения на политици от Северна Македония, ние сме още някъде в 10 век и няма никаква крачка напред. С нашите колеги не можем да достигнем до разбирателство за учебниците на Северна Македония и конкретно за края на Първото българско царство, цар Самуил и неговите наследници", каза Димитров.

"Сблъскваме се със странно нежелание на нашите колеги да се съобразят с принципа на уважение на историческите извори", добави той. 

По думите му представителите на Северна Македония упорито бягат от определението "обща история", което е залегнало и в Договора за добросъседство от 2017 година. 

"Нашите колеги си дават сметка, че тяхната позиция е трудно защитима, но упорито настояват да бъдат равнопоставени постиженията на световната медиалистика, в случая и на българската, и някои съчинения по тази тема на местните историци и на няколко души от бивша Югославия", каза Ангел Димитров.

По думите му подобни тези не могат да бъдат равнопоставени. 

Всички в Северна Македония се поддават на внушението, че може да има някаква промяна на позицията на България след изборите, отбеляза той.

Единственото положително нещо от сегашните разговори било подписването на протоколите от две срещи преди година. 

Следващата среща е планирана за края на април.

България очакваше комисията да постигне конкретни резултати, които да бъдат отразени в македонските учебници, но това не се случва. 

След като София не одобри преговорната рамка за ЕС на Северна Македония, отношенията между двете страни още повече се обтегнаха.

Сега се обсъжда провеждането на междуправителствената конференция, планирана в Договора за добросъседство, но двете страни все още не са стигнали до съгласие около документа, който трябва да бъде приет на нея. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #20
  2. milan
    #19
    Отговор на коментар #13

    Границите не се променят, това е част от европейското законодателство. Само завоевателят Путин анексира чужди територии в 21 век, но накрая всеки диктатор плаща скъпо за това.

  3. milan
    #18
    Отговор на коментар #14

    Историята е винаги актуална, когато е подкрепена с артефакти, когато ни дава уроци. Остарели са само титовите фалшификатори и лъжеисторици.

  4. Human
    #17

    медиалистика = медиевистика

  5. Solar Power
    #16
    Отговор на коментар #13

    Оооо където искат да вървят. Мен лично ме интересува единствено историческата истина, тя да бъде преподавана в училище без лъжи и да се уважават съседите. Всичко друго си е тяхна работа !

  6. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #15
  7. Jane1
    #14

    Съгласен съм, че трябва да се отървете от историците и комисията по история. Младите хора не се интересуват от история. Те гледат в бъдещето. Те не искат да губят времето си с нещо, което се е случило преди толкова много години. Те искат бъдеще, това е причината, поради която имигрират от Балканите, където мафията и старите главни историци са много важни личности. Тези стари момчета тровят обществото с негативизъм, където няма просперитет. Оставете Македония на мир. Накарайте да живеете със съседите си в хармония.

  8. Stefan
    #13

    Тук има мслоумници, които смятат, че можем да чакаме. Каква неграмотност! Мики Маусът е прав в едно - след 20-30 години албанците ще отцепят западната половина на РСМ и ще я присъединят към Албания. Въпросът е къде отива източната половина - присъединява се към Сърбия, или се присъединява към България? И кое предпочитаме? Външната политика на България в момента се ръководи от национални предатели, които харизват източната част на РСМ на Сърбия. За това си дело заслужават разстрел. А по форумите "полезни идиоти" си "мислят" (неподходящ глагол), че имаме време :)

  9. Територия на Мики Маус
    #12

    След 20 години ще говорим с албанците!

  10. Обектив
    #11

    Очевидно задачата на дълбоката им УДБА-шка държава е чрез гаврене да предизвикат България. А целта е РСМ да бъде отклонена от влизане в ЕС, "вината" за това да бъде приписана на България, а тя да стане отново Сръбско-югославска Вардарска Бановина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.