Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царските депутати избраха такситата пред компютрите

0 коментара

От догодина амортизационните отчисления за таксиметровите автомобили ще се увеличат с 5 процента. Вместо 15%, амортизациите за данъчни цели стават 20% годишно, гласува днес парламентарното мнозинство. В същото време управляващите от НДСВ и ДПС отхвърлиха предложението на Атанас Папаризов годишните амортизационни отчисления за компютрите и софтуера да се вдигнат от 20 на 50 процента.

За пореден път народните избраници от мнозинството показаха, че не могат да надскочат познатата и от преди практика да се поддават на рекета на улицата и да загърбват не само предизборните си обещания, но и икономическата логика.

Една от тезите на икономическия екип на НДСВ преди парламентарните избори бе, че трябва да се ускори амортизационната норма за производствените технологии и особено за компютрите, ако искаме българската икономика да увеличи темпа си на развитие. При подготовката на промените в данъчните закони обаче това добро намерение бе пропуснато без обяснения. Дори редовното "плашило" МВФ в случая няма как да се използва, тъй като представителите на фонда декларираха, че нямат нищо против ускорена амортизация за висшите технологии.

В същото време опитът на финансовото министерство да въведе акциз върху газ пропан-бутана вдигна на стачка популярната вече гилдия на таксиметровите шофьори. С познатите и от предишни години блокирания на магистрали и с помощта на отбрани депутати от НДСВ, таксиметровите шофьори успяха не само да си издействат намаление на предварително планираната ставка, но и куп други облекчения, сред които и ускорената амортизация на автомобилите.

Депутатският шут, окончателно нанесен днес, на практика вкара топката в полето на правителството. Икономическите министри на Симеон Саксокбургготски тепърва трябва да обясняват на бизнеса как ще стимулират икономическия ръст с ускорена амортизация на автомобилите.

Депутатите днес отрязаха и последните надежди на фондациите с благотворителна цел, че могат да получат данъчно облекчение. След като преди дни, при приемането на промените в Закона за ДДС, одобреното от бюджетната комисия облекчение не бе прието в пленарна зала, днес се повтори същото.

Въпреки първоначалното одобрение в бюджетната комисия, идеята неправителствените организации да бъдат освободени от данък печалба за сделки и дарения на имоти, когато с тях се изпълняват целите им, беше отхвърлена. За това отново настояха от финансовото министерство с мотива, че открехването на вратички в закона може да се използва с користни цели и през нестопанските организации да преминават търговски потоци, нямащи нищо общо с идеалните им цели.

От всички обещани и предварително одобрени облекчения за фондациите остана единствено това за техните дарители. От догодина печалбата ще бъде намалявана с до 10% при дарения в полза на образователни и здравни организации на бюджетна издръжка, лечебни заведения, юридически лица с благотворителни, социални, природно- защитни, здравни, научно-изследователски, образователни, културни и спортни цели, за регистрираните в страната вероизповедания, за фондовете за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия, за БЧК, за подпомагане на социално слаби, инвалиди, деца с увредено здраве или без родители, за възстановяване и опазване на исторически или културни паметници, за учредяване на стипендии за ученици и студенти, както и за дарения за общините. Данъчните облекчения за дарения ще бъдат признавани след предоставянето на договор или други доказателства, удостоверяващи, че даренията са били получени.

Сред част от промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети окончателно днес, е и отпадането на облагането с данък при източника на доходите от сделки с акции на публични дружества и търгуеми права на акции на публични дружества, извършени на регулиран български пазар на ценни книжа. Бе отхвърлено предложението на Атанас Папаризов текстът да се отнася до ценните книжа въобще, а не само до акциите. Според Папаризов в противен случай банките се поставят в по-благоприятно положение от фирмите, които издават облигации.

Доставчиците на телефонни или телекомуникационни услуги с добавена стойност - импулсните телефони, ще се облагат с окончателен данък върху стойността на увеличението, вместо с данък върху печалбата и данък за общините, предвиждат още приетите днес промени. Този данък ще се удържа и ще се внася от лицензирания от държавата телефонен или телекомуникационен оператор.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.