Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров издържа само ден, за да се обяви против новата структура на ВСС

Главният прокурор: Не сме заслужили да отпадне европейското наблюдение

5 коментара
Сотир Цацаров. Сн. БГНЕС

В Брюксел главният прокурор Сотир Цацаров наруши мълчанието и изрази своето "крайно отрицателно" мнение за част от големите промени в структурата на Висшия съдебен съвет (ВСС), които предлага Министерството на правосъдието. Само преди ден той беше обещал пред журналистите в София, че няма да изказва своето мнение по проекта за съдебен закон, за да не "задава тона" във вътрешния дебат в държавното обвинение.

В момента в прокуратурата тече мащабна вътрешна дискусия между редовите прокурори по проектите за промени в Закона за съдебната власт. Позицията на институцията трябва да се разбере до 20 юни. В четвъртък от Брюксел Цацаров все пак реши "да зададе тона", обяснявайки, че е против въвеждането на непостоянно действащ ВСС с три постоянно действащи комисии, съставени от редови магистрати.

Правосъдното министерство реши да запази постоянната форма на действие на ВСС, но предложи важна промяна - неговите членове да продължат да работят своите основни професии. Ако те са магистрати, те ще трябва да продължат да гледат дела и едновременно с това да участват в кадровия орган на Темида. Идеята е членовете на ВСС да не се превръщат в администратори на системата и едновременно с това да се откъснат от реалните ѝ проблеми. Така ВСС трябва ще стане и по-привлекателен за качествени юристи, които не искат да рискуват кариерата си, но биха искали да дадат своя принос за развитието на съдебната власт, гласят мотивите на правосъдното министерство.

Другата идея, против която е Цацаров, е да се дадат три от най-важните комисии във ВСС в ръцете на редови магистрати. Това са етичната, дисциплинарната и атестационната. Тези комисии трябва да се попълнят от доказани магистрати, които не са членове на ВСС. В сегашния вариант комисиите се попълват само от членове на ВСС. Така съветът има огромен проблем при налагането на дисциплинарни наказания, което стана особено видно при казуса с отлъчването на Камен Ситнилски.

Оказа се, че може един и същи член на ВСС да предложи започването на дисциплинарен процес срещу магистрат, да участва в този "справедлив" процес, после да предложи наказанието му и накрая да гласува за налагането му. По аналогия в наказателния процес това означава един и същи човек да бъде полицай, прокурор и съдия на всички инстанции.

В Брюксел Сотир Цацаров отчете, че най-положителното в стратегията за съдебна реформа е въвеждането на прекия избор на членовете на ВСС. Прекият избор го има и в сега действащия закон, но разпоредбата все още не е приложена на практика. Преди да "зададе тона" главният прокурор беше приет от генералния секретар на Европейската комисия (ЕК) Катрин Дей. Двамата са обсъдили изпълнението на препоръките от последния доклад на ЕК, съобщава БТА.

"Далеч сме от мисълта, че сме направили най-доброто (срещу корупцията), но усилията ни се оценяват (в Брюксел). Да кажем, че са достатъчни, означава да излъжем в очите собствените си граждани, но имаме подкрепа (от Брюксел) за това, което мислим, че трябва да се случи в бъдеще", посочи главният прокурор.

В България наскоро бе създадено напълно секретно звено за борба с корупцията по върховете на властта, което работи под контрола на главния прокурор. ГЕРБ и Сотир Цацаров остро се противопоставиха на идеите за създаване на независима прокуратура по румънски модел.

Ръководителят на държавното обвинение обясни още, че България не може да очаква европейското наблюдение над нейните правосъдие и вътрешни работи да приключи в близко бъдеще. "Личното ми мнение е, че към настоящия момент ние трудно бихме обосновали, че сме заслужили това“, обясни той.

По същото време премиерът Бойко Борисов говори във Варна за българското правосъдие с първия заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс. В срещата участваха и вътрешният министър Румяна Бъчварова и министърът на правосъдието Христо Иванов. Премиерът отчете широката парламентарна подкрепа за стратегията за съдебна реформа и внесения наскоро проект за промени в конституцията.

Според Борисов това показва волята на политическите сили за постигане на устойчива промяна в правосъдието. Към настоящият момент обаче ГЕРБ и Реформаторският блок не могат да намерят необходимата подкрепя за конституционните промени. БСП, върху която бяха големи надежди за подкрепа, открито се обяви против съдебната реформа. ДПС зае същата позиция с аргумент, че не може стои редом с националисти зад пакет от идеи.

"Желанието за промяна в съдебната система е видимо и сред представителите на съдебната власт и правителството работи в координация с тях по специализираното законодателство", каза Бойко Борисов. Като конкретен пример той даде приетите от парламента изменения в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), предложени от главния прокурор, с които се предотвратява възможността подсъдими да се укрият от правосъдието. Всъщност парламентът отхвърли по-голямата част от предложенията на Сотир Цацаров.

"В Брюксел се вижда, че имате политическа воля, вижда се вече, че задвижвате системата. Вървите в правилната посока, правите правилните стъпки за постигане на стабилност, с правилния екип и сте правилното правителство. Съзнаваме колко е труден балансът в това да запазите независимостта на съдебната система и в същото време да изкорените корупцията в нея”, каза Тимерманс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #5

    Махнете всички маймуни от клона! До мърлявите изчадия в най-ниските нива - районните!Ако трябва - бомби ползвайте или инсектициди,но ги махнете и назначете хора,които поне да знаят основното значение на думите!

  2. Nikola Nikolov
    #4

    Поведението на цацар. е потвърждение на крещящата необходимост от категоричното провеждане на дълбока реформа в системата! Реформа, която, обаче, задължително трябва сериозно да засегне прокуратурата и главния прокурор!!!

  3. strobo
    #3

    Предлаганата рИформа наистина изглежда глуповата на първо четене... хем ВСС администратори на съдебната власт, хем и практикуващи съдии, прокурори в "свободното" време... да седиш едновременно от двете страни на масата не е много умно... Ама ще видим....

  4. Kiril Kovatchev
    #2

    Очевадно Цацата е част от управлението на задкулисието известно като модела Кой. Начина по който топа лоената топка не оставя никакво съмнение за това.

  5. Dr. Mancho
    #1

    Толкова евтино Дебелият 2 се опитва да се откопчи от реформата - сигурно и в Държавния департамент ще отиде, за да се моли и пазари. Сигурен съм, че се кълне в майка си, че ще задвижи борбата в корупцията, само и само да не се правят реформи. Но на Запад така не се постига нищо. Поне не след като ситуацията (респективно вонята) се е разпространила повсеместно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.