Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цел на САЩ е партньорство с България във военната област

0 коментара

Цел на САЩ е нарастващо партньорство с България във военната област и в сферата на сигурността. Това обяви американският посланик в София Джеймс Пардю, цитиран от БНР, на конференцията по случай 100-годишнината от дипломатическите отношения между двете страни.

Посланик Пардю заяви, че официален Вашингтон гледа на България не само като на източник на толерантност и умереност, но и като източник на стабилност в един много важен регион. България премина много предизвикателства през тези 100 години, още повече стоят пред нея днес, но ще се изправим пред тях заедно, като съюзници и партньори, декларира Джеймс Пардю.

САЩ сключва дипломатически отношения с България още преди страната ни да е постигнала окончателно независимостта си и това е една от малкото държави, която неотклонно е подкрепяла пълната независимост и равнопоставеност на България в световния ред, заяви председателят на ПГ на НДСВ Станимир Илчев при гласуването на парламентарната декларация за юбилея.

В речта си пред форума, организиран от Атлантическият клуб в България и фондация "Отворено общество" в хотел "Шератон", като цел на САЩ в бъдещите отношения с България посланикът посочи и увеличаването на двустранната търговия и инвестициите.

Форумът бе открит от президента Георги Първанов. Като предпоставка за бъдещото развитие на българо-американските отношения, Първанов посочи стабилността в страната и привързаността на България към демократичните ценности.

България е надежден партньор на САЩ не само в борбата с тероризма, защото ние неведнъж сме доказвали, че на страната ни може да се разчита в тежък момент, каза в словото си на конференцията и премиерът Симеон Сакскобургготски.

Председателят на парламента Огнян Герджиков пък посочи усилията на двата парламента в развитието на двустранните отношения. От наша страна той изтъкна позицията на парламента по време на Косовската криза през 1999 г., подкрепата на антитерористичната коалиция след 11 септември 2001-ва, както и по време на иракската криза през тази година. Като знаменателен за България факт от американска страна Герджиков определи ратификацията от американския Конгрес на протокола за членство на България в НАТО.

По-рано през деня българският парламент гласува декларация за 100-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни. В нея се отбелязва, че отношенията между двата народа се основават на споделени ценности и се декларира, че един от основните приоритети в българската външна политика е задълбочаването на стратегическото партньорство със САЩ.

Декларацията бе внесена от представители на всички парламентарни групи. При гласуването ѝ се въздържа само един депутат от левицата. С документа Народното събрание заяви готовност да завърши реформите, необходими за предстоящото пълноправно членство на България в НАТО. Декларира се и волята на България да допринася не само за стабилността на Балканите, то и за усилията на международната общност за нормализиране и развитие на постконфликтните райони като Афганистан и Ирак, включително и чрез участие в мироналагащи и мироопазващи операции заедно със САЩ. По този повод БСП-депутатът Георги Пирински предложи текстът за операциите да се редактира, но идеята му бе отхвърлена.

Още в самото начало на декларацията българският парламент потвърждава, че страната ни ще остане заедно със САЩ в борбата срещу тероризма и разпространението на оръжия за масово унищожаване.

Същото обещание се съдържа и в писмото на президента Георги Първанов до американския му колега Джордж Буш. Двамата държавни глави размениха поздравителни адреси по повод на 100-годишнината.

В писмото си Първанов отбелязва, че неведнъж през годините САЩ и най-достойни представители на американския народ са оказвали подкрепа на българската кауза. Той уверява Буш в готовността и желанието на страната ни да разширява и задълбочава стратегическото си партньорство и сътрудничество със САЩ.

България оцеля в една трудна история и зае отново полагащото ѝ се място в единна, свободна и мирна Европа, заявява в писмото си американският президент. Джордж Буш констатира, че отношенията между двете страни никога досега не са били толкова близки и изразява удовлетворение, че следващата година България ще стане член на НАТО. Очаквам и занапред да работим в тясно сътрудничество, за да развиваме каузата на свободата, пише Буш на Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.