Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Целите са реалистични, въпросът е доколко мерките са ефективни

0 коментара

Целите в програмата са реалистични, въпросът е доколко мерките, с които ще бъдат постигани, са правилни, системни и ефективно ще доведат до тяхното постигане. Главната цел - икономически растеж 5-7% на година, дори е в скромната част от очакванията, защото България има нужда от амбициозно и по-ускорено икономическо развитие. Но може би с оглед на глобалната нестабилност и задаващата се световна рецесия това е балансът между двете.

Намаляването на безработните с 150 000 души е възможно да стане. Има философски правилна промяна по отношение на създаване на пазар на труда и на преминаване на политиката на правителството от пасивни към активни мерки - мерки, които да стимулират създаването на нови работни места. Всъщност, безработицата е разликата между новооткритите работни места и тези, които са закрити. Досега винаги фокусът в България бе насочен към това да се пречи на фирмите да закриват работни места, без да се полагат грижи и да се създават стимули те да откриват работни места. Ако сега акцентът се смени върху стимулиране на фирмите да откриват работни места, това може да доведе до успех и е постижима цел.

В същото време искам да отбележа, че управляващите като че ли са отстъпили от основния инструмент за откриване на нови работни места, а това е спешната нужда от приемане на нов Кодекс на труда. Тази цел е заменена с една по-мека мярка - промени в Кодекса на труда спрямо изискванията на европейското законодателство, което няма да е достатъчно. Има нужда от абсолютно нов регламент на пазара на труда, който да стимулира фирмите да разкриват нови работни места.

Доколкото успях да прегледам програмата, в основните си приоритети и цели тя по-скоро съответства на предизборните обещания на НДСВ. Но вторият аспект е доколко програма съответства на вече обявения пакет от мерки от финансовото министерство миналия понеделник. И тук смятам, че по-скоро не съответства. Тоест целите на програмата са абсолютно различни с това, което обяви правителството миналия понеделник.

Според мен това е вътрешно управленски проблем и трябва да имаме яснота на равнище правителство това ли е политиката, която ще бъде провеждана, защото влиза в очевидно противоречие.

Първо правителството трябва да е наясно със себе си какъв вид политика иска да провежда, да потърси подкрепата на българския бизнес за тази политика - и мисля, че не е проблем да я получи, и след това с единна позиция да договори с фонда такова споразумение, че да е възможно да я провежда. А не както сега се получава, различни правителствени представители говорят и преговарят за различни неща с представители на фонда. И в крайна сметка се получават множество български позиции срещу една на фонда, която лесно доминира. А това не бива да се допуска - България няма повече време да пропусне още една година от икономическия си цикъл за създаване на по-благоприятна среда за бизнеса.

По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.