Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на “Газпром” за България може да се вдигат веднъж или два пъти годишно до 2012 г.

21 коментара
Цените на “Газпром” за България може да се вдигат веднъж или два пъти годишно до 2012 г.

В процес на преговаряне е дали цената на руския природен газ за България ще поскъпва веднъж годишно или на шест месеца в периода до 2012 г., съобщиха във вторник участващи в преразглеждането на дългосрочните договори между “Булгаргаз” и “Газпром” и дъщерните на руския монополист дружества.

Заради това и все още няма решение за точните проценти на стъпаловидното поскъпване на синьото гориво, които при всички положения през първите срокове ще са по-ниски и ще се увеличават плавно. Очаква се до края на годината вече да има политическо решение за това и да се подпишат новите сделки с “Газпром”.

Преди десетина дни министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви, че вариантите за предоговаряне на условията за доставките и транзита на руския природен газ ще бъдат предложени в края на ноември на съвета на управляващата коалиция. Овчаров тогава не пожела да коментира възможните предложения от негова страна към лидерите на БСП Сергей Станишев, на НДСВ Симеон Сакскобургготски и на ДСП Ахмед Доган, като прехвърли на тях отговорността за решението за нов договор с график за по-високи цени или отстояването на сегашния контракт, който е до 2010 г.

Вариантите са прекалено много и зависят от съвкупността на отношенията, които ще се реши да има “Булгаргаз” с “Газпром” и дъщерните ѝ дружества, както и фирмите, в които руският монополист има акционерно участие. Това коментира във вторник Димитър Гогов, директор на направление “Икономика” в “Булгаргаз”. Той допълни, че количествата транзитиран през България газ ще зависят от капацитета на тръбопроводите на нашата държавна газова компания, както и от реалните заявки на “Газпром” през годините.

Гогов каза още, че отдавна са отблъснати претенциите на “Газпром” за по-малко увеличение на цената на синьото гориво срещу предоставяне на част от собствеността върху българските газопроводи.

В началото на януари от руската компания бе заявено, че е редно цената на природния газ за страни като България, Румъния и Украйна да е в диапазона 230-260 долара за 1000 куб. м, а часове по-късно Овчаров обяви, че “Булгаргаз” плаща 257 долара за 1000 куб. м. Цената у нас обаче се редуцира значително заради бартерната сделка за транзита, по която България получава вместо такси за пренос количества природен газ.

Междувременно през годината гигантът “Газпром” започна доста агресивни преговори с всички страни от бившия социалистически блок за повишаване на цената на синьото гориво. Прогнозите на монополиста за 2007 г., обявени от руската преса преди ден, са за цена на доставките на Европа в размер на 293 долара за 1000 куб. м, което е с 36 долара повече.

Според представители на преговарящите от българска страна с “Газпром”, обаче планираната от руснаците за Европа цена въобще не може да бъде коментирана в контекста на преговорите с нашата държава.

Независимо от хода на преговорите с “Газпром”, които според последните изявления на Овчаров се очаква да приключат до края на 2006 г., от “Булгаргаз” са готови с новите си разчети за цената на  природния газ за вътрешния пазар от 1 януари. Според наредбата за ценообразуването на синьото гориво за всяко тримесечие на годината се внася заявление за нова цена в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която определя размера ѝ.

Разчетите са готови, но по тях трябва да се произнесе Министерството на икономиката и енергетиката, след десетина дни ще станат ясни, каза Димитър Гогов. Според него това, че от догодина се разделят дейностите на “Булгаргаз” по доставката и търговия и ще има две отделни такси, не би трябвало да доведе до поскъпване на цените за пренос и съхранение на газа. Въвеждането на обществен доставчик в структурата на газовата компания обаче изисква да му се определи от ДКЕВР известна норма на възвръщаемост. Това становище изрази представителят на “Булгаргаз” на откритото заседание на ДКЕВР за преструктурирането на газовата компания във вторник.

Дали ще се въведат някакви преференциални цени за големите потребители на газ зависи от подготвяната в момента от енергийния регулатор нова наредба за ценообразуването на синьото гориво, каза Гогов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rezon
    #21

    В този договор е предвидена промяна в цената в случай на сериозни промени в пазарната конюнктура.Така,че в дадения случай е несериозно да се говори,че се нарушавал договорът. Това си е безпочвен популизъм!Ами ако в 2012 г. международната цена на газта стане да речем 450 долара?Тогава пък колко наведнъж трябва да плати в повече държавата?В нашия случай всъщност кой защитава нашите интереси?Засега правителството. Всички други отговори са пълна безотговорност, популизъм!Нека все пак да бъдем гъвкави и разумни и се съобразяваме с международния пазар.Да е жив издрав, който намери алтернативни източници на енергия! Засега ЕС не е намерил!

  2. Попов
    #20

    ...важното е какво после Русия прави с тези пари !Знаеш ли че продаваше анти ракетни устройства на Ирак до последно. Тези устройства разсейваха насочването на ракетите което доведе до повече цивилни жертви !Нито един български лев за имперска /и най-вече мафиотска? Русия !!!Националните предатели начело с Първанов и Овчаров на съд !!!

  3. Попов
    #19

    ...а не съществува ли варианта действащият договор да се изпълни до 2012 - печеливш договор за Б-я подписан от едно доста по-достойно българско правителство в едно време когато Б-я имаше и достоинство и национални интереси....за разлика от руските подлоги които ни управляват днес и са готови на всякакво национално предателство за да угодят на "големия брат" и, разбира се, да вземат някоя комисионна от мафиотските руски пари

  4. ЕлКап
    #18

    За 4-тото поколение реактори вижте http://nuclear.inl.gov/gen4/index.shtml

  5. ЕлКап
    #17

    За сега единствената реална алтернатива е ядрената енергия. Само че е безумие да даваме на Русия да строи реакторите в Белене и да доставя гориво, защото така изпадаме в 100% зависимост от тях. Интересна възможност са реакторите тип КАНДУ, като този в Черна Вода, Румъния. Те работят с природен уран, т.е. по възможностите на българската индустрия ще бъде да произвежда гориво от български уран. Разбира се КАНДУ имат някои минуси - по-ниска ефективност, нужда от тежка вода и т.н. Но получаването на

  6. да бе
    #16

    "... Газта си е руска, има си пазарни закони.."Пазарните закони в цивилизования свят са да се спазват договорите и да си плащаш дълговетe, ако имаш. Русия се труди да е над законите на цивилизования свят - както при монархията така и при болшевизма. Кой знае защо все е свършвала зле.

  7. Българин
    #15

    Те сега ще разделят и Булгаргаз на няколко компании та да си измият ръцете. Този пъклен ход на Овчаров ще доведе и до приватизация на безценица на тези дружества и познайте купувача...

  8. putkin
    #14

    zdravstvuite tavarishti bolhari

  9. Просвета
    #13

    да изплати компенсации на държавите от Източна Европа и пр. и да се научи да спазва договорите което е подписала.

  10. Rezon
    #12

    Така е.Договорите трябва да се изпълняват.Винаги във всеки договор си има пункт,където се уговарят,че в случай на рязка промяна в конюнктурата на пазара, Продавачът е в правото си да измени цената.Значи, от 83 долара, цената по международната котировка е от 270 до 300 долара.Ако у нас хлябът е поскъпнал, защото вече е по-скъпо отглеждането на пшеницата, по-скъпо производството на брашно, никой нищо не казва.Ако нашето правителство успее да се разбере с Газпром за плавното повишаване на цената, това

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.