Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на имоти у нас с най-малък ръст в Централна и Източна Европа

Само в София, Варна, Бургас и Пловдив пазарът е активен

5 коментара
Цените на имоти у нас с най-малък ръст в Централна и Източна Европа

Цените на жилищата в България поскъпват най-малко през последната година в сравнение с останалите страни в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това сочат данните на Еростат за второто тримесечие на 2015 г.

На годишна база цените у нас са се увеличили средно с 2.8 на сто, като този ръст ни отрежда последно място сред страните от региона.Най-сериозно увеличение има при цените на имотите в Унгария (11.9%), Словакия (5.6%), Румъния (3.9%), Чехия (3.5%).

В целия Европейски съюз най-голям ръст на цените на имотите е регистриран в Швеция с 13%.

Според агенции за имоти в България има активен пазар само в четирите големи града – София, Варна, Бургас и Пловдив. Техните данни сочат поскъпването на имотите в столицата с между 5 и 10% за първото полугодие на годината в сравнение с 2014 г. Националната статистика спря да прави проучването на цените на имотите в страната от началото на тази година.

Ръст в търсенето на имоти у нас има и в селата около големите градове. Брокериотчитат, че в областните градове поскъпването на жилищата е незабележимо, като  в някои от тях дори има намаление на цената.

Според данни на специализирания интернет портал Global Property Guide цените на имотите у нас са най-ниски от целия ЕС и на трето място отзад напред за цяла Европа. Порталът сравнява средните стойностите на жилищата в столиците или финансовите центрове в различните страни.

Най-евтини са апартаментите в столицата на Молдова, където средната цена е 995 евро/кв.м. На второ място е Скопиесъс средни цени от 1134 евро/кв.м.

В София средните цени на имотите са 1222 евро/кв. м. В Румъния са с над 300 евро на кв. метър по-скъпи от тези у нас - 1537 евро.

Най-скъпите апартаменти са в Монако, където средната цена на квадратен метър жилищна площ е 44 522 евро. След княжеството е Великобритания, където цената на квадратен метър във всички големи градове е средно около 25 575 евро. Във Франция средната цена на квадратен метър апартамент е 13 639 евро. Четвърта е Русия с цена на кв. м. около 11 866 евро пред Австрия - със средна цена 10 807 евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #5

    Крайните квартали. Модерно предградие примерно е оазис. А то е населено именно от преселници -- ат Западните покрайнини. Свестни, бедни, истински патриоти на София. За разлика от преселниците от 1944 до наши дни. Които за жалост нерядко се отнасят душмански към София. Не ми е известно някой антрополог да е изследвал причините за тази им нагласа. По света жителите на космополитните градове желаят те да са добро място за живеене -- желаят го не по-слабо от завареното население. А тук хем всичко е наопъки, хем все на терсене го караме.

  2. Miau
    #4

    Това, което е строено както трябва, би трябвало да издържи до 7 степен.За новите сгради си прав, там изобщо не е ясно, спазвани ли са някакви стандарти.Но не забравяй: Господ е българин, иначе тази държава, която не може да организира едни общински избори, отдавна щеще да е изметена.За земетресенията: ще се люлеем, ама няма да падаме. Не сме Афганистан.А като кореняк софиянец смятам, че по-скоро софиянците се изнасят.Колите,миризмата, шума е непоносим.Остана ли поне една тиха уличка? Коя е тя?

  3. Милостипросим
    #3

    Интелигентността впрочем само пречи на предсказването на земетресенията. Засега предсказването се дава само на врачките. Но историческата шеста степен може да тресне всеки момент, това поне е сигурно ;) И при това ново строителство и никаквото поддържане на старото, ефектът ще е зрелищен. Поради присъщата на софийско коп еле сърдечна мекота, посъветвах новожителите на София да имат едно на ум и да не отрязват мостовете си назад към родните места. Които чакат свежата им сила да оплоди наивната местна действителност.

  4. Miau
    #2

    Колега, ти си интелитентен човек, защо разпространяваш страхове и паника? И като цитираш, откъде цитираш? Да, София е земетръсен район, ама не чак толкова.Върти се около максималко шеста степен исторически.

  5. Милостипросим
    #1

    Това е временно явление.
    Задава се нов строителен бум.
    Ще помогне Земята.По-точно земята под София. Градът, обичан само от 10-тина процента на своите жители, в скоро време може да бъде сринат из основи от земетресение.*

    Пришълците в София (както е във всеки голям град на планетата) я недолюбват. За тях тя е завоевание, конкиста един вид. Дошли са тук за плячка, а не да правят града по-добро място за живеене. Всъщност Градът ги дразни (затова наричат туземците „селяни”, без разлика дали са аборигени

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.