Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на основни храни продължават да пълзят нагоре

9 коментара
Цените на храните продължават да се поскачват, макар и с малко проценти

Цените на основни хранителни стоки и значителна част от най-често пазаруваните плодове и зеленчуци са поскъпнали на едро, сочат седмичните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища, чийто индекс на тържищните цени се е повишил с 0.992 на сто до 2.205 пункта през изминалата седмица.

Равнището на този индекс в началото на годината беше 2.316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2.480 пункта, след което падна, но сега отново е в подем, припомня БТА. Базовото ниво на индекса на тържищните цени от 1.000 пункта е от 2005 г.

Макар и минимално, кашкавалът тип "Витоша" поскъпва с 0.3 на сто до 17.36 лева за килограм.

Повишава се цената на киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) със 7.4 на сто и кофичка от 400 г. се продана на едро за 1.16 лв. Увеличава се и стойността на прясното мляко (3 процента масленост) с 4.3% до 2.19 лева за литър.

Пилешкото месо поскъпва с 1.4 на сто и се предлага по 6.50 лв. за килограм, яйцата (размер М) - с 3.1 на сто и се купуват по 0.33 лева за брой на едро.

Цената на ориза се покачва – 2.6 на сто и той се търгува по 3.21 лв. за килограм. Поскъпва лещата - с 0.7 на сто до 4.10 лева за килограм, както и зрелият фасул - с 0.8 на сто до 3.95 лв. за килограм.

Брашното тип 500 поскъпва с 0.7 на сто до 1.45 лева за килограм. Цената на олиото се покачва с 1 на сто и то се търгува по 3 лв. за литър в пластмасова бутилка, а на кравето масло (пакетче от 125 грама) - с 1.6 на сто до 2.59 лв. за брой.

Кравето сирене обаче поевтинява с минималното 0.4 на сто до 11.14 лева за килограм, както и
захарта - с 0.4% до 2.43 лв. за килограм.

Ябълките от внос поскъпват с 3.4 на сто до 2.10 лева за килограм. Цената на бананите остава без промяна от миналата седмица и те се търгуват по 2.76 лева за килограм. Дините поскъпват с 1.2 на сто до 0.87 лева за килограм, а пъпешите - с 4 на сто до 1.57 лева за килограм.

Поевтиняват само лимоните - с 5 на сто до 2.88 лева за килограм и гроздето - с 4.1 на сто до 2.33 лева за килограм.

Картофите повишават стойността си с 2.3 на сто до 1.35 лева за килограм, зелето - с 2.7 на сто до 1.14 лева за килограм. Цената на доматите (оранжерийни) също се покачва - със 7.4% до 3.05 лева за килограм, както и на оранжерийните краставици – с 12.5 на сто до 2.98 лева за килограм. Зелените чушки поскъпват с 9.2 на сто до 1.78 лева за килограм

В сезона на туршиите червените чушки поевтиняват с 10.8 процента до 1.99 лева за килограм. Морковите се продават с 2.5 на сто по-малко до 1.18 лева за килограм, а зрял лук кромид (внос) - с 5.3 на сто до 1.42 лева за килограм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #9

    Спрете да увеличавате заплатите, както ви падне и с предизборни цели ! И то на най-платените от държавата ? И то с по 10 -20 процента ! То не бе учители, доктори, милиционери (в България няма полиция)и на някои от тях със задна дата.

  2. Jordan Stavrev
    #8
    Отговор на коментар #7

    По-добре от всяка виагра и от боклуците, които спамиш на форумите без каквато и да е връзка с обсъжданите теми, на сексуалния ми живот влияят безмилостните украински удари по руския окупатор в Крим, Курск и други стратегически цели на окупационния москалски башибозук!

  3. Коментарът е изтрит в 19:38 на 24 септември 2023 от автора.
    #7
  4. xa_poznai
    #6
    Отговор на коментар #3

    Средния германец е 70% от населението на страната, а добре платения българин 0,1%... Горе-долу несравнимо... Добре платения германец също получава между 5-7 пъти повече от добре платения българин като вероятно и количественото му съотношение в микса е по-голямо, но някак цените не са 5-7 пъти по-високи, а с минимална разлика...

  5. someone
    #5

    Абсолютни български спекуланти и селски таркати. При цена на горивата 3.50 бяха надули цените като сега, като паднаха на 2.50, не ги свалиха обратно, сега при 2.80 обаче помпат яко отново. За къде бе? Докато не приемем еврото няма да се спрете, цифровата равностойност на стоките си в момента, в евро да я докарате след смяната, това ли е целта, копейки алчни?! Ама иначе ви е хубаво в ЕС... били увеличили учителските заплати... ма то 20 процента от нищо, пак е нищо бе, другаре! Бизнесът бил увеличил... увеличил е грънци, цените с 20-30 процента нагоре, заплатите - дедовия...

  6. The Rock
    #4

    Вместо да разгоните със сълзотворен газ алчните и свръхсубсидирани т.нар. "земеделци" вие клекнахте. Сега се стягайте за високи цени. Козаря Караколев ще вие от пилона в Рожен като мюезин!

  7. Owal
    #3

    Добре платените хора в София вземат повече от средния германец. Цените са по-високи от германските. Нормално сякаш. С елемент на алчност и ощетяване на средния българин.

  8. boriana
    #2

    В такива времена когато паричния поток в населението нараства за повишаванто на цените влияе и спекулата в лошия смисъл на това понятие. У нас тя се дължи и на ниската пазарна култура ( селска алчност, Андрешковци) на дребния, среден, а в някои случаи и едър бизнес.

  9. boriana
    #1

    В това не виждам никаква изненада. Плажовете у нас, Гърция, Турция, екскурзиите в чужбина не намаляха. Същото е както години преди това. Средната заплата за страната нарасна, на учителите вдигнаха заплатата с 20% със задна-!!! дата, на преподавателите в университетите с 20%, на учените в БАН с 20 %. Всичко тава макар да не засяга голям сегмент от населението, влияе. Частният бизнес също се влияе от тези повишения. Вярно е, знам го от лично наблюдение, на редица места заплатите не са пораснали

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.