Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените на урана и възможното им влияние върху проекта за АЕЦ „Белене”

34 коментара
Цените на урана и възможното им влияние върху проекта за АЕЦ „Белене”

Не е кой знае каква философия да се провери как се движат цените на урана и да се направи опит за предвиждане как те ще влияят на цената на „Белене”.

Ако трябва да се каже в едно изречение – това влияние ще бъде най-вече тласкане на цената нагоре и това ще бъде за период поне до 2015 г. Ето защо.

Борсова цена на урана и фактори на покачването ѝ

От вземането на решение за строителство на „Белене” през 2004 г. досега цената на паунд (454 г.) чист уран се е увеличила над три пъти: от 20 долара през юли 2004 г. до 63 долара през ноември т.г.

Ако в предишни години тази цена се повишаваше успоредно с цените на другите горива, сега конюнктурата е различна.  Два нови фактора ще влияят за непосредственото и съществено покачване на цената на ядреното гориво в близко бъдеще и в средносрочен аспект.

Една нова уранова мина - в Съскачиуан, Канада – трябваше да бъде пусната в експлоатация в началото на 2007 г. и да задоволява около 17% от световното търсене на уран за атомни централи. Но едно наводнение през октомври отложи този срок за период от поне три години.

Това затруднява снабдяването с уранов концентрат за производство на ядрено гориво за атомните електроцентрали в САЩ. Проблемът с тези доставки е за период от поне 10 години, тъй като на североамериканския континент няма други алтернативни доставчици.

Международният аспект

В момента един от основните доставчици на обогатен уран е Русия. Това е един стар договор за 12 милиарда долара обем на доставките до 2013 г , подписано от правителството на САЩ през 1993 г. с цел да предотврати неконтролираното разпространение на ядрени материали. В този договор има един посредник – компанията Ю Ес И Си, регистрирана в Бетезда (щата Мериленд).

Програмата на президента Буш за съживяване на атомното енергопроизводство на САЩ от сегашните около 19% до около 25-30% от общото електропроизводство на САЩ е поставена под съмнение. Почти единственият изход е увеличаването на доставките от Русия, включително демонтиране на монопола на Ю Ес И Си върху тези доставки. „Ад хок ютилити груп” – организация, представляваща около 85% от щатските производител на електроенергия от атомни централи - в момента активно лобира именно за такова разрешаване на кризата.

Ако това стане преди изтичането на сегашния договор, руските производители ще адаптират цената към сегашните борсови нива. Още повече, че Русия има аналогични планове за построяване на около 30 нови атомни реактора на своя собствена територия.

Има различни резерви за задържане на цената на ураниевия концентрат (например има известно презапасяване с ядрено гориво в очакване на по-високи борсови цени), но е сигурно, че тя ще расте с поне 10% на година за период от осем – девет години.

Фактори на въздействие върху „Белене”

При пълна реализация на замисъла, АЕЦ „Белене” ще представлява около 1/40 от общото търсене в смисъл на брой реактори и около 1/60 – 1/70 от световното търсене на ураниев концентрат. За покачване на цената ще окажат влияние следните фактори:

При такъв размер не може да се очаква специално третиране на проекта „Белене” в смисъл на по-изгодна цена. 

По отношение на цената на ядреното гориво в преговорите с Русия ще възникват същите проблеми както и с цената на природния газ.

Изглежда невъзможно синдикирането на заем за строителството на „Белене”, защото няма потребители, които да гарантират отпускането на средства за него.

Опитите за бартеризиране на части от цената или не са приемливи по принципни съображения, или не подхождат в светлината на досегашния опит.

Доколкото ми е известно, нито консултантите на правителството, нито самото правителство на България е отчитало подобни фактори при вземането на решението за „Белене”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Betty
    #35

    "освободителите".

  2. П. Петров
    #33

    Доколкото знам, уранът за ядрените централи първо трябва да бъде обогатен....

  3. Redoven 4itatel
    #32

    Кой от управляващите се интересува от икономическата целесъобразност, екологичните проблеми, нарушаването на националните интереси? Тях ги интересува да се обогатят лично изпълнявайки задачата да предадат България в лапите на путинова Русия! И нищо друго!! И са нагли и арогантни толкова, че надали може да се намери втори такива по света!!!

  4. Уфтсъ
    #31

    Абе, готиняги някой бачкал ли е в уранов рудник някога, че да дава предложения за откриването им тука. В Искърското дефиле имаше такъв и години наред минаваха камионите по шосето и сееха радиоактивен прах щото да сте видели уплътнен камион Роман или ЗИЛ, че аз не съм. В резултат всеки път като пътувахме до дядо ми ме болеше главата. Доста време по-късно ми казаха, че просто не съм свикнал с повишения фон и организма ми реагира на рязката промяна. А сега си представете какво им е на работниците дето

  5. Pete
    #30

    добър анализ , но с ГОЛЯМО НО?! Къде останаха БГ залежите на уран, който правителството на БГ "Кенеди" с лека ръка закри! Мина Бухово, Елешница и Доспат (там дори бяха "усвоени" 15 млн. евро за закриване на уранодобива) и др. Ако се инвестират 30 -40 млн. лв в БГ ще има достатъчно добив, който да гарантира евтини доставки на ядрено гориво за АЕЦ-овете!

  6. Мозък
    #29

    Абе то е ясно организацията му е фондация, следователно зависима от подаянията на спонсорите си. Тезите са му ясни от много одавна. Изобщо не казва колко залеж на уран има в БГ и че той ще може да захранва белене и козлодуй за следващите 30-40 г. Ако зависеше от него щеше да закрие и 5 и 6-ти блок и да построи тец на петрол на тръбата бургас-дедеегач или Набуко, за да върви бизнеса на БП и Шел, за да има подяния и за ИПИ.

  7. VAREDO
    #28

    A OTKADE ZNAE AVTORA KAKVO SE OTCITALO I KAKVO NE SE E , ETO EDNA IDEIKA , VMESTO DA PURDIAT PO CIAL DEN ZATVOTNICITE I DA SE 4UDIM KAK DA GI COCIALIZIRAME SLED UZLEZAVANE NA PRISUDITE DA SE IZPOILZVAT "OSOBENO TEZKITE RECIDIVISTI" ZA RABOTA V PUSTEESTITE URANOVI MINI V BULGARIA.!!!!

  8. Дето чете справки
    #27

    Горивна компонента при различните видове производство на ел. енергия:АЕЦ - 17%ТЕЦ въглища - 40%ТЕЦ природен газ - 70%Излиза, че АЕЦ отвсякъде е за предпочитане при дългосрочните прогнози за поскъпване на всички горива. Да не говорим, че намалява вредните емисии, окобено в сравнение с въглищата.

  9. нтк
    #26

    Колко лошо е да пишеш за нещо което не познаваш - направо се излагаш. Подкрепям другия автор 08:28

  10. Друг автор
    #25

    Не разбрах какво казва уважаемият господин. Разбрах обаче, че не знае колко построени реактора има в света. Инсталираната им мощност е над 360 000 МВт. Така че Белене не е около 1/60 – 1/70 от световното търсене. Освен това цените на всички други енергоносители за последните пет години също са се увеличили между 2 и 3 пъти. Ако цената на тока от Белене е била конкурентна преди 4 години е такава и сега, а разсъжденията на автора за "синдикирането" открехват бездна от незнаене?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.