Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Център за икономическо развитие: Бизнесът не вярва на съдебната система

2 коментара

Бизнесът има много ниска степен на доверие в съдебната система, показват социологически данни, представени в понеделник от Центъра за икономическо развитие.

Само 16.7% от представителите на бизнеса считат, че вероятността един спор да бъде решен справедливо от съда е голяма, сочи изследване на ЦИР. Едва 7% са на мнение, че съдопроизводството по търговски дела е ефективно, бързо - 2.8%, прозрачно - 5.3%, предвидимо - 10.5% от анкетираните от ЦИР.

Ниската степен на доверие в съда би могла да бъде преодоляна чрез разпространение на извън съдебните механизми за решаване на търговски спорове, смятат в ЦИР.

Целта на проекта е да се покажат на бизнеса различните възможности за решаване на спорове. В доклада са разгледани три варианта за решаване на срокове между страни - съдебно производство, арбитраж и медиация.

Сред силните страни на съдебното производство са триинстанционност -  гаранция за правото на защита на страните; силата на съдебното решение, защото слага окончателно край на спора, както и по-ниска съдебна такса в сравнение с арбитражната.

Сред слабите страни на съда са бавността, дълги периоди между съдебните заседания в различните инстанции, както и фиксираният размер на съдебната такса – 4%.

Сред удобствата на арбитража са бързината, по-ниска такса от съдебната, както и  възможностите делото да се води на чужд език и да се реши от специалисти. Арбитражът се избягва, защото решението не може да бъде обжалвано и съществува риск от влизане в сила на неправилно решение.

При медиацията (доброволно споразумение) обикновено спорът се решава в рамките на няколко дни, таксите са много по-ниски от тези в съдебното и арбитражното производство и се запазват добрите отношения между страните. Неудобството на тази процедура е необходимостта споразумението между страните да бъде оформено много прецизно от юридическа гледна точка, за да се създаде правна гаранция, че страните няма да повдигнат за в бъдеще съдебен или арбитражен спор със същия предмет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бъди БГ
    #2

    Съдебната ни система е мноооого, мноооого зле.

  2. Медиатор
    #1

    Посоченото неудобство не съществува.Споразумението между ДОБРОВОЛНО съгласилите се страни да изложат спора за решаване пред медиатор, след завършване на сесиите по медиация/общи и т. нар. частни/, може да бъде устно, и най-голямата гаранция за спазването му е волята на страните.Ползите от медиацията са очевидни именно когато споразумението се спазва доброволно, както е в голям брой от случаите.А съдебното решение често не се изпълнява, защото както знаем то може да бъде само ЕДНО.Споразумението при

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.