Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централна и Източна Европа ще е двигател за растежа на Европа през 2024 г.

0 коментара
Теодора Петкова и Дан Букша се включиха във финансовия форум, сн. "УниКредит"

Анализаторите на "УниКредит" очакват икономиките в ЦИЕ да нараснат с около 3% през 2024 г. и 2025 г., сходни темпове на растеж ще отбележат и Западните Балкани, сочи проучване на банката, представено по време на форума за Централна и Източна Европа Euromoney. Финансовата институция е основен спонсор на събитието, което привлече във Виена 1200 участници от 45 държави.

"Темповете на растеж в региона на ЦИЕ са близо до потенциала тази година, докато в Западна Европа е 0.5%, което е под потенциала", коментира Дан Букша, главен икономист на "УниКредит" за ЦИЕ в рамките на форума.

Според последния икономически анализ за тримесечието за ЦИЕ "Година на решаващи избори" на екип "Икономически проучвания" в "УниКредит", представен на Euromoney, частното потребление вероятно ще бъде водещо за възстановяването на растежа в региона. То ще е подпомогнато от по-бързия растеж на реалните заплати и увеличаването на кредите на фона на по-ниските лихвени проценти. Очаква се капиталовите разходи и износът да допринесат за растежа най-рано през второто тримесечие на годината.

Икономистите на "УниКредит" виждат бюджетни дефицити под 3% от БВП през 2024-25 г. в Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия и Сърбия, с отрицателни фискални импулси в повечето страни от ЦИЕ. Те смятат, че фискалните корекции ще бъдат забавени от графика на изборите.

"Очакваме проевропейските партии да спечелят повечето места в Европейския парламент, като Полша ще ръководи групата ЕС-ЦИЕ, която ще настоява за по-задълбочена икономическа и политическа интеграция в Европа", казват икономистите в тримесечния анализ. Те добавят, че изборите през 2024-25 г. ще бъдат последните, преди политиците в региона да бъдат принудени да се справят с демографските и икономическите предизвикателства.

Сред основните решения, които трябва да се вземат в ЦИЕ, са приемането на еврото на България през 2025 или 2026 г. и по-бързите преговори за разширяване между ЕС, Западните Балкани, Молдова и Украйна. Важно е и Полша и Румъния да затвърдят своето геополитическо значение, а Киев да получи повече подкрепа. Икономистите виждат основните рискове в по-нататъшен популистки наклон от основните партии, понижаване на рейтингите, слабо външно търсене, водещо до рецесия и други.

В този макроикономически и геополитически сценарий, страните от Централна и Източна Европа продължават да бъдат двигатели на растежа и за "УниКредит".

"Регионът продължава да бъде от стратегическо значение за "УниКредит" и нашият план е да продължим да се развиваме с ускорени темпове, като разчитаме на съчетанието от силни местни екипи, които познават добре пазара и глобалния опит на групата", коментира Теодора Петкова, директор за Централна и Източна Европа на "УниКредит", по време на форума за ЦИЕ. Централна Европа и Източна Европа допринася за 33% от общия размер на кредитите на "УниКредит", 31% от общия размер на депозитите и 30% от нетните приходи на групата, сочат финансовите резултати на банковата група към третото тримесечие на 2023 г.

По думите ѝ безспорно конкурентно предимство е географското покритие на "УниКредит", която така предлага обслужване на клиентите чрез 10 водещи банки, от които номер едно в Австрия, Босна и Херцеговина и Хърватия и на лидерска позиция в България. Това прави УниКредит втората по големина група в ЦИЕ по отношение на активите към третото тримесечие на 2023 г., възлизащи на 236 млрд. евро, включително с Alpha Bank Румъния.

Петкова вижда силна възходяща тенденция в усвояването на дигиталните технологии, което "УниКредит" подпомага чрез непрекъснати инвестиции в софтуерни иновации. Тя представи данни, според които около 60% от клиентите в региона вече са активни мобилни потребители (към третото тримесечие на 2023 г.), в сравнение с 53% през 2022 г. Цифровите продажби в Централна Европа почти се удвояват на годишна база и нарастват до 50% от всички продажби в Източна Европа.

Също така в областта на международните плащания "УниКредит" обработва повече от 20% от транзакциите от района на Централна и Източна Европа, като тенденцията е постоянно да нараства. Повече от 95% от всички плащания се нареждат чрез дигитални канали.

"Активен финансов партньор сме на две от всеки три водещи международни компании", каза още Теодора Петкова. "Имаме най-добрите продуктови фабрики в областта на управлението на активи, застраховането, плащанията, търговското финансиране и финансово структуриране на дългови капиталови инструменти, които достигат до клиентите ни чрез интегрирани канали за дистрибуция и добре подготвени екипи", допълва тя.

Експертът припомня, че персонализираните инвестиционни възможности чрез onemarkets Fund вече са достъпни за клиентите на банката в Чехия, Словакия, Унгария и България, като скоро ще достъпни и в Румъния.

"Ангажиментът ни към принципите на ESG е решаващ фактор за изборите, които правим и начина, по който работим", допълва директорът на УниКредит за Централна и Източна Европа. С 2,3 млрд. евро зелени и 1,1 млрд. евро социални кредити за първите 9 месеца на 2023 г. в региона, "УниКредит" дава пример и подкрепя екологичния и социалния преход на своите клиенти. Паневропейските партньорства на Фондация "УниКредит" с "Джуниър Ачийвмънт" и Teach for all, които обхващат и страните от ЦИЕ, подкрепят напредъка на образованието на децата и младежите в различните страни. През първите девет месеца на 2023 г. в ЦИЕ има около 45,4 хил. бенефициенти на финансово образование, предоставено чрез глобални и местни партньорства и с помощта на доброволци от банките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.