Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цигареният акциз скача с 33 на сто, при горивата – около 10%

4 коментара
Цигареният акциз скача с 33 на сто, при горивата – около 10%

Акцизът върху тютюневите изделия през 2008 г. ще се повиши с 33 на сто, а при горивата увеличението ще е около 10 процента,. Това е записано в проекта на държавния бюджет за догодина, който бе обсъден в понеделник от Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Както бе коментирано по-рано, акцизът върху цигарите ще се повиши на равни стъпки от по 33 на сто през следващите три години, за да достигне 64 евро на 1 000 къса. В момента е 31 евро.

За безоловния бензин ставката догодина ще се вдигне от 635 лв. за тон на 685 лв./т, за газьола е решено акцизът да се увеличи от 535 лв./т на 600 лв./т, за керосина планираният ръст е от 485 лв./т на 535 лв./т.

Намаляват се обаче акцизната ставка за смеси на бензин и биоетанол, в които съдържанието на биоетанол е от 2 до 5% включително.  Тя става 671.3 лв. за тон, при стандартна ставка за бензина от 685 лв. За смесите от газьол и биодизел, където съдържанието на биодизел е от 2 до 5% включително, ставката ще е 588 лв. за тон при стандарта за дизеловото гориво от 600 лв.

С 10 стотинки се увеличава акцизът за кокса и въглищата, който в момента е 0.30 лв. за гигаджаул топлотворна способност. Отново остава без акциз токът за битови нужди, върху електроенергията за стопански и административни нужди обаче ще се дължат вече 1.20 лв. за МВтч, вместо досегашното левче.

За поредна година остават без акциз кафето и екстрактите от него. Запазват се действащите в момента ставки за пивото и спиртните напитки, за които се дискутираше дали да не се повишат.

Тристранката е обсъдила още данъчната политика върху доходите на хората, записана в  проекторамката на хазната за 2008 г.

Регламентирана е единната ставка от 10 процента налог върху доходите на физическите лица, като отпада необлагаемият минимум. Заради плоския данък от 1 януари ще бъдат компенсирани еднократно работните заплати в бюджетната сфера до 430 лв. на работещите на трудов договор и до 375 лв. за заетите по служебни правоотношения.

Извън общата 10-процентна ставка остават едноличните търговци, чиито доходи от стопанска дейност ще се облагат с 15  на сто от догодина.

През 2008 г. отпада облагането на доходите от патентни дейности по реда на Закона за облагане на доходите на физическите лица и те вече ще плащат данъците си по Закона за местните данъци и такси, а приходите от патентен данък ще влизат в бюджета на съответната община.

Съотношението между работодателска и лична осигурителна вноска през 2008 г. ще бъде 60:40. В резултат на промяната на скалата и размера на личните осигурителни вноски на разположение на населението ще останат 180 млн. лв., изчисляват от финансовото министерство.

Максималният месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се ще бъде 2000 лв., а минималният - 240 лв. В момента те са съответно 1400 лв. и 220 лв.

Минималните осигурителни прагове се увеличават с 26.24 на сто. Очаква се средният осигурителен доход да бъде 464.52 лв.

Пенсиите ще нараснат с 9.5 на сто еднократно през юли. Така средният размер на пенсиите ще достигне 196.40 лв. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще бъде повишена от 102.85 лв. на 112.62 лв. Социалната пенсия за старост ще е 83,47 лв. Сега тя е 76,23 лв. Запазва се максималният размер на пенсиите от 490 лв.

Минималната работна заплата става с 40 лв. повече до сумата от 220 лв.  Запазва се размерът на минималното обезщетение за безработица от 90 лв., максималното се повишава от 180 лв.  на 190 лв. С 10 лв. повече ще получават месечно и майките на деца до 2-годишна възраст.

Запазва ставката от 10 на сто върху корпоративния данък и 20 процента данък добавена стойност. Облагането на печалба у нас е най-ниското сред страните от ЕС и стимулира увеличаването на инвестициите и конкурентноспособността на икономиката, посочиха от Министерски съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. П. Петров
    #5

    ДДС 20% - един от най-високите в ЕС.А корпоративен данък 10% не стимулира никакви инвестиции у нас - напротив, фирми се изтеглят от БГ и отиват в Румъния. Защо ли?

  2. topuz
    #3

    Защото на бизнеса му трябва ясни правила и пазари (по-големи ако може). При нас няма ясни правила, а пазарите не са толкова големи. Това е основното. Според мен

  3. Omurtag
    #2

    .

  4. П. Петров
    #1

    Чехия и Словакия не представляват по-голям пазар от БГ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.