Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИР: Строителството и недвижимостите – абсолютен лидер в икономиката ни

10 коментара
ЦИР: Строителството и недвижимостите – абсолютен лидер в икономиката ни

Абсолютен лидер в българската икономика през първите три месеца на 2008 г. продължава да бъде строителният сектор – през миналата година ръстът му е с 15 на сто, сочат данни на Центъра на икономическо развитие (ЦИР). Очаква се леко понижение през тази година и темп на развитие около 12 процента.

В основата на строителния бум е недостигът на модерни жилищни, търговски и административни площи, складове и логистични центрове, смятат от ЦИР. През първата година от членството на България в ЕС, средният ръст на цените на строителните материали и съпътстващите ги услуги бе около 12.6 на сто. Очаква се тяхното повишение през 2008 г. да бъде малко по-ниско – около 11.8 на сто, което е във връзка с нарасналите цени на материалите в световен мащаб, както и с поскъпването на услугите на местния пазар, се казва в доклада на ЦИР.

Тенденцията за закупуване на жилища с кредити се запазва. През декември 2007 г. бе регистриран рекорден ръст по отпускане на кредити, както по обем, така и по размер. Причината според специалистите в бранша са растящите цени на недвижимите имоти и нагласата, че поскъпването ще продължи. Повечето банки са повишили равнищата, които ипотечните кредити покриват, от 70 на 90 на сто. В края на годината бе премината психологичната бариера от 100 хил. лв. и средният размер на изтеглените кредити достигна 51 148 евро.

Пазарът на търговски площи продължава да е динамичен. Наблюдава се търсене на алтернативни пространства в близост до откритите вече търговски центрове. Според очакванията за 2008 г. търсенето на офис площи ще остане стабилно.

Динамиката в строителството налага прилагането на съвременна и адекватна нормативна база. И през 2007 г. не бе приет Законът за управление на етажната собственост. Поради забавяне от три години, България няма да получава европейски средства по мярката "Жилищна политика” от Оперативната програма на ЕС "Регионално развитие” до 2010 година. След няколко опита за внасяне в Народното събрание, правителството даде зелена светлина на законопроекта, който засяга около 4.5 млн. души, живеещи в блокове и кооперации.

Във връзка със Закона за камарата на строителите, всички компании – български и чужди - трябва да се регистрират в строителния регистър. Изключение правят фирмите, изпълняващи малки жилищни или смесени сгради с ниско застрояване, както и фирмите, извършващи ремонтна дейност.

През 2008 г. Министерството на регионалното развитие и благосустройството ще въведе Еврокод номер 8 в проектирането, който се отнася за изработването на сеизмични карти и натоварвания. Според изискванията до 2011 г всички страни, членки на ЕС, трябва да въведат еврокодовете в строителството.

Туризмът – другият "локомотив” на икономиката досега, обаче върви към застой. Презастрояването на морските и някои планински курорти, ниското качество на обслужването и липсата на реклама са основните причини чуждите туристи да се откажат от почивка у нас. Очаква се драстичен спад на скандинавските туристи и леко понижение на британците, почиващи в България, се казва в доклада на ЦИР.

През 2007 г. броят на чуждестранните туристи, пристигнали в България, надхвърли 4 млн. души, което представлява увеличение със 7 на сто спрямо 2006 година. Над 70 на сто от туристите са от ЕС – преди всичко от Румъния, Гърция, Германия, Великобритания, Швеция, Финландия и др. Приходите от туризъм през 2007 г. са с около 11 на сто повече спрямо 2006 г. и достигнаха 2.3 млрд. евро. За 2008 г. се очакват около 3 млрд. евро приходи от туризъм.

Перспективите за предстоящия летен сезон обаче не са особено оптимистични, въпреки по-високите очаквани приходи. Основание за такава прогноза дават записванията на чуждестранни туристи за почивки по Черноморието. Някои основни пазари за България са в отстъпление, други се задържат на нивото от миналата година. Германският вероятно ще отбележи минимален ръст в сравнение с 2007 година. Очаква се броят на британските туристи да намалее, а особено драстичен ще бъде спадът при скандинавците. Оптимизъм вдъхват заявките от Русия, където се очаква ръст от 20 на сто. По всяка вероятност обаче това няма да компенсира спада от основните туристически пазари.

През 2007 г. българските граждани са осъществили общо 4 514 547 пътувания в чужбина, което е с 8 на сто повече в сравнение с 2006 година. Най-често посещавани страни продължават да бъдат Турция, Гърция и Македония. През последните години нараства интересът и към по-далечни и екзотични дестинации. Приоритетите на българите, които почиват в страната, все повече се ориентират към балнеологичните курорти, селски и екотуризъм.

Работещите в отрасъла настояват за приемането на изцяло нов Закон за туризма, който да отразява по-адекватно сегашното състояние на отрасъла и неговите проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. редактор
    #10

    Уважаема г-жо/г-це Лещарска, уважаеми сътрудници и редактори на Медиапул,Българският език е изключително богат и изразителен, но в него не съществува такова животно "недвижимост"Я вземете да се движите към някое руско издание, неграмотници нещастни. Душичките са ви червенички, все руски сънувате, боклуци нещастни>

  2. Да!
    #9

    брат му на Милен Велчев и плеядата мутри окупирали всяка педя от Черноморието ни.Да са живи и здрави "Работещите в отрасъла"!

  3. ХАРИ
    #8

    ЗАБАВЯНЕТО НА РЪСТА В ТУРИЗМА ЩЕ ПРОДЪЛЖИ ОЩЕ НЯКОЛКО ГОДИНИ ДОКАТО НЯКОИ УМНИ ГЛАВИ ИМ ДОЙДЕ АКЪЛА. НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЗАСТРОЯВА ТОЛКОВА ПЛЪТНО БЕЗ ДА ОСТАВЯШ СВОБОДНО ПРОСТРАНСТВО, ДА НЯМА ВЪЗДУХ ДА ДИШАШ, ДА ТИ ШУМЯТ ТЕЖКИ МАШИНИ НА ГЛАВАТА КОГАТО СИ ДОШЪЛ НА ПОЧИВКА И СИ ПЛАЩАШ ОТ ДЖОБА. СЛЕД НЯКОЛКО ГОДИНИ КОГАТО НА НЯКОИ ОТ УПРАВНИЦИТЕ ИМ ДОЙДЕ ПОНЕ МАЛКО АКЪЛ ЩЕ ГЛЕДАМЕ КАК СЕ СЪБАРЯТ ХОТЕЛИ И СЕ ПРАВЯТ ГРАДИНКИ. ДАНО ТОВА ВРЕМЕ ДОЙДЕ СКОРО.

  4. neli
    #7

    ама Божков направо се срива с тези анализи. Може ли като папагали да повтарят едно и също за тези недвижими имоти- недостига на модерни жилища, офиси и бла-бла. Заради недостига по Черноморието ли настроиха едни лайна, дето сега не могат ги продадат, Божков? Ако се водеше тоя отрасъл от реални икономически принципи, т.е. от търсенето да се втурнали да строят модерни складове. Да, ама не - гледай анализите на агенциите. Най-малко инвестиции има в тоя сектор на имотите, където има най-голямо търсене

  5. Дон Кихот
    #6

    Лакомите български "добре облечени" ще си го получат.Като в Испания

  6. Наблюдател
    #5

    В основата на строителния бум е недостигът на законност и ред. Такова мащабно препиране на мръсни пари чрез строителство не е имало в нито една европейска страна.

  7. песимист
    #4

    Лошото е, че в строителството се вливат „мръсни“ пари, и че мутрите не ги интересува толкова печалбата от тези вложения! Те могат да си припечелват много повече от другите си бизнес „дейности“, а тука само си перат парите.

  8. ss
    #3

    са фундамента на сивата икономика у нас. Щом те са определени за абсолютния лидер в икономиката ни...

  9. Кокалак
    #2

    Червения ни (червив)капитализъм все още не е излязъл от фазата на "детските" болести.Кради и строй за да оползотвориш (изпереш)краденото!Цялата ни страна като с ракова тъкан се покрива с всевъзможни стоежи.Промишлеността е сведена до еднообразна хранително-преработвателна.Занаятите едва кретат а промишлените кооперации май напълно изчезнаха.Внасяме елементарни неща които винаги (дори през Възраждането)сме ги произвеждали сами и са давали препитание на много семейства.Днес управляващата класа, колкото

  10. drug redaktor
    #1

    ostra kritika, ne pochivashta na fakti; kolko tipichno -- a kakva e istinskata balgarska duma za "nedvizhimost" d-r Ivancho Bogorov?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.