Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция и Гърция подписват споразумение за свързване на газовите си мрежи

0 коментара

Две споразумения - за избягване на двойното данъчно облагане и за строежа на газопоровод от Турция за Западна Европа през Гърция подготвя усилено Атина в очакване да бъдат обявени в рамките на започващата утре официална визита на турския външен министър Абдуллах Гюл в гръцката столица, твърди атинският в. Вима.

Гърция е подписала с Турция междудържавно споразумение за свързване на газопреносните мрежи на двете страни. Двете страни разполагат също и с проект за изграждане на тръбопровод, свързващ мрежите за пренос на природен газ на двете страни.

Проектът се оценява високо от Европейската комисия, тъй като се предполага, че с неговата реализация ще бъдат задоволени енергийните потребности на европейския пазар с оглед на нарастващото търсене на газ в страните от Евросъюза.

Проектът е на стойност 250 млн. евро и ще бъде реализиран от гръцката национална газова компания ДЕПА и турската БОТАШ. На Гърция той ще струва 250 млн. евро, от които 29 на сто ще бъдат внесени от ЕС, други 29 на сто от гръцкото правителство чрез програмата за държавни инвестиции,, а останалите 42 процента ще бъдат предоставени от гръцката компания ДЕПА.

Субсидиите, отпуснати по линия на Еврокомисията, възлизат на 4,3 млн. евро и се отнасят до целевото проучване, свързано с обекта. Тръбопроводът от Караджабей край Бурса до Комотини ще има обща дължина 280 километра - 80 км на гръцка и 200 км на турска територия - и ще пренася природен газ от Каспийския регион до европейските пазари.

Смята се, че зависимостта на Европа от доставяния природен газ ще се увеличи от 49 на сто сега на 56 на сто през 2010 г. и на 73 на сто до 2020 г. Спорез разчетите тръбата трябва да бъде пусната в експлоатация в края на 2005 г. Годишно по тръбопровода ще се пренасят 3,5 млрд. куб.м. природен газ от целия каспийски регион.

Този потенциал ще бъде увеличен до 11 млрд. куб. м. Предвижда се каспийският природен газ да бъде пренасян по суша през Гърция и Турция и балканските страни до Централна Европа и Австрия, както и с помощта на тръбопровод по дъното на морето през Италия.

Гърция претендира да бъде енергиен разпределителен център в региона и в контекста на тези свои намерения пристъпи към осъществяването на редица проекти.

Според публикации в гръцкия печат в средата на лятото стартира строителството на газопровод, който ще свързва Гърция през Солун със Западните Балкани и по-специално ще преминава през териториите на Македония, Сърбия и Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватия и Словения, като на първия етап ще стига до Австрия.

Идейният проект на този "балкански път" на природния газ бе разискван повече от година. В преговорите участваха гръцката претролна и газова компания ДЕПА, турската БОТАШ, австрийската ОМV, македонската МАКПЕТРОЛ, югославската НИШ-Газ, босненската BH-GAS, хърватската PLINACRO, словенската GEOPLIN, както и министерството на енергетиката на Албания.

Интерес към проекта прояви и Европейският съюз. Предвижда се паралелно с реализацията на проекта за газопровода да бъде осъществена и връзка между мрежите на Гърция и Италия чрез тръбата по дъното на морето по трасето Парга /област в Епир/ - Отранто, Италия.

Европейският съюз одобри субсидия за проучвателни работи във връзка с изграждането на газопоровод по дъното на морето между Гърция и Италия. Субсидията е на стойност 930 хиляди евро. Тя бе одобрена на заседание на комисията за финансиране на трансевропейски енергийни мрежи.

Комисията единодушно одобри общата молба на гръцката газова компания /ДЕПА/ и италианската Едисон за отпускане на половината от средствата за проучвателни работи по строителството на газопровод, който да свързва Гърция с Италия. Разходите по проучването се изчисляват на 1,8 млн. евро, а субсидията възлиза на 930 хиляди евро.

Газопроводът свързва Турция, Гърция и Италия и се оценява като особено важен за Югоизточна Европа поради интерес от страна на потребители на природен газ в Италия, като например Едисон, както и други фирми от Западна ЕВропа. Проучването трябва да приключи в края на 2004 г.

За 24 октомври в Атина е предвидена среща на правителствено равнище страните от Югоизточна Европа, на която се очаква да бъде обсъдено предложение за създаването на единен електрически пазар в региона. Европейската комисия обяви намерението си да представи на тази среща текст на меморандум за сътрудничество между страните от Югоизточна Европа във връзка със създаването на регионален електрически и газов пазар.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.