Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция предложила на България съвместни газови доставки

Енергийният министър очаква до 10 дни сделка за 1 млрд. куб. м за 13 години

13 коментара
Турция предложила на България съвместни газови доставки

Турция е предложила на България да се включи в нейните преговори с няколко от най-крупните световни газови доставчици и да се договорят общи количества суровина, от които за страната ни да са 1 млрд. куб. м годишно или около една трета от необходимото ни потребление и те да влизат през турски терминали за регазификация на втечнен газ и през старата връзка от Трансбалканския газопровод между България и Турция при Странджа-Малкочлар. Това каза служебният енергиен министър Росен Христов пред Нова телевизия във вторник. Той прогнозира също така, че цената на синьото гориво през януари ще е по-ниска от заявената от Булгаргаз" в началото на декември и поскъпването няма да е 40 процента, а над 30 на сто.

По думите на Христов до Нова година трябва да се финализират преговорите с Турция, които ще са за 13-годишни доставки и ще е включено резервирането на капацитет на турските LNG терминали и от връзката на Трансбалканския газопровод, която не работи след прехвърлянето на руските доставки през "Турски поток". Той обясни, че дори по Коледа ще се преговаря за тези доставки, които щели да бъдат на много изгодни цени, заради обемите, които Турция договаря и ще включи и количества за България.

"България консумира около 3, 5 милиарда куб. метра газ на година. 1 милиард идва от Азербайджан, тоест около 30%. В момента всичко останало купуваме от Гърция - втечнен и тръбен газ. Това са краткосрочни договори. С Турция направихме голям пробив при срещата между президентите Радев и Ердоган. Българският президент успя да договори изцяло промяна в тяхната позиция спрямо партньорството ни. Това не е постигано никога досега - дългосрочно сътрудничество и да ползваме турските терминали за втечнен газ и капацитета на газовата връзка. Преговаряме за 1 милиард куб. метра, което са още 30%. Говорим за 13-годишен договор на много изгодни цени – включва капацитет на терминали и на връзката (Странджа -Малкорчлар- бел.ред). Трябва да е пак с кораби и да се втечнява. Следващата стъпка е доставката на корабите. Върви 10-годишен търг. Турция ни предлага да се включим в техните преговори с няколко от най-крупните световни доставчици – тоест нашият един милиард да се добави. Преговарят основно с американски компании и с европейски – Норвегия”, поясни министърът на енергетиката.

По думите му се преговаря и за цените, "обсъждаме техните цени и тези на нашите търгове, общата покупка ще ни даде ценово предимство".

"Ако това всичко се постигне е истинска диверсификация – по 30 през Гърция, Турция и Азербайджан. Ще имаме гъвкавост, но ако спрат два от източниците, ще е трудно само единият да осигури доставките ни", смята още министърът.

Той очаква доставките от Турция да тръгнат през април. Не бе коментирано обаче дали ще се сключи и междусистемно споразумение за ползване на газовата връзка с Турция. Такова принципно е необходимо, за да заработи тя, тъй като става въпрос за връзка между страна от ЕС и трета страна и принципно капацитетът ѝ би трябвало да се обявява на търгове, сопред европейските регламенти.

Христов очаква по-малко повишение на цената на природния газ през януари, заради постигнатото споразумение между енергийните министри за таван на борсовите цени на газа до 180 евро/МВтч. Това ще се отрази върху борсовите индекси, спрямо които държавният газов доставчик "Булгаргаз" внася на първо число на всеки месец в енергийния регулатор окончателното си заявление за утвърждаване на цената на текущия месец. В момента искането е за 40 процента по-скъп газ, според Христов повишението ще е 30 и няколко процента и цената ще е около 200 лв./МВтч. В момента поисканата от "Булгаргаз" е 204.53 лв. 

От думите на служебния министър стана ясно, че през октомври и ноември "Булгаргаз" нарочно не е ползван газ от хранилището в Чирен, за да може да се постигне поевтиняването. Август и септември бизнесът е бил шокиран от скъпия газ и "не е ваден газ от Чирен, за да се държи цената и да се възползва бизнесът от евтиния газ в тези месеци и да има глътка въздух". Опитваме се да увеличим вноса но има технически ограничения при връзките.

"Средната стойност се определя от целия микс от газа, който имаме в страната. Зимните месеци започваме към количествата, които купуваме, да добавяме и от Чирен. Там, за съжаление бяха нагнетени количества, които са купени по много висока цена август и септември от предишното правителство. Сега ги ползваме и те вдигат средната цена на всичкия газ, който купуваме. Другият компонент, на който повече можем да влияем повече, е втечненият газ, който продължаваме да купуваме на месечна база. Именно затова беше и тази борба в Брюксел за цената на тавана на газа. Ние и още 10-12 държави преговаряхме много усилено за колкото може по-нисък таван. Нашето предложение беше от порядъка 150-160 евро. Холандия предлагаше 275 евро. С дълги преговори го смъкнаха на 200, после на 180 евро. С приемането на тавана се надявам цените на борсите да започнат да спадат", очаква Христов.

Той коментира и спрените руски газови доставки и смята, че "при всички положения "Газпром" имат аргументи да заведат арбитражно дело" срещу "Булгаргаз".

"Очаквам иск от тяхна страна, но оценяваме дали можем да имаме ответни претенции, че не са ни доставяли газ. Има оскъдна информация от норвежки съд, че "Газпром" са спечелили подобно дело", опита се той отново да убеждава, че не е бил правилен отказът да се плаща за руския газ в рубли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivo09
    #13
    Отговор на коментар #3

    Точно това е истината. Внасяме от Газпром, чрез Турция. Този министър най-вероятно е на секретна длъжност към Газпром. На всичкото отгоре прогнозира (те нали руснаците си тачат Ванга, както и нашата Нешка), та и той предварително реши делото за вероятен арбитраж , в полза на Газпром! Какви ли още ще ги натвори нашия Шродер, докато дойде редовно правителство...а май може и да се разминем с такова. Светът е голям и спасение дебне отникъде...лоша прогноза за България...

  2. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #12
  3. Milanova Magda
    #11

    Браво на Президента !

  4. badabum
    #10

    Сега се хвалим, че ще купуваме руски газ чрез посредник ли? Че то по-добре да си го бяхме купували директно, щеше поне да е по-евтино....

  5. Емил Станоев
    #9

    Понеже през Турция преминават няколко газопровода тя ще се очертае като главен транзитен пункт за доставки на газ за ЕС. Никоя страна, която няма газ не може да бъде независима , както искат и твърдят някакви анализаторчета. Това е !

  6. ABV
    #8

    подобно на кумира си бай'тошо-тъпото, всички комуняги виждат страната ни само в ролята на проститутка, която предлага услугите си в угода на "началниците"! Понеже вече е малко неудобно открито да се предлагат на путик, а без началници не са свикнали, отчааяно си търсят нов господар и покровител... И тук се сетиха за "приятела тайпи"!

  7. ABV
    #7

    Вчера министърът на вътрешните работи се похвали, че ердоган щял да ни пази границата...!??! Днес министърът на енергетиката се хвали, че ще прави българските потребители зависим придатък от турския газов пазар...!??! ... Само да попитам, след като не успяха да да ни присъединят към северномонголски путянистан да не би да са решили сега да ни присъединяват към ердоганистан?... Все си мислех, че сме в ЕС и ,че трябва да настояваме за съвместни газови доставки с ЕС!

  8. bgp
    #6

    ПП напуснете парламента още днес ...... турциПРОСТАКнинова -резидент ще ви смажат !

  9. volwoo50
    #5

    На 12.03 2022 Министър Председателя Кирил Петков се среща с Президента Ердоган в Турция...В разговора е обсъдена диверсификация в енергийната сфера с акцент върху газа преминаващ през Турция...Важната стъпка е направена тогава,а сега служебния министър със зъкаснене тича с попътен вятър.За сведение!Да не се наказваме!

  10. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.