Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Убеждаваме Брюксел, че сме конкурентни на пазара в ЕС

0 коментара

България има функционираща пазарна икономика, способна да устои на конкуренцията на европейските пазари в краткосрочен план. Това обявиха днес от Агенцията за икономически анализи и прогнози, на кръгла маса за икономическите аспекти на напредъка на България в подготовката за членство в Европейския съюз.

Тезата, обявена от Маринела Петрова от агенцията към финансовото министерство, се базира на годишния доклад за икономиката на страната през 2001 година. Аргументите в защита на тази теза бяха следните - в страната има макроикономическа стабилност, стабилни цени и устойчивост на публичните финанси и платежния баланс. От 1997 г. насам Брутният вътрешен продукт отбелязва ръст и вече е надхвърлил предкризисното си равнище от 1995 година. Намалява данъчната тежест, делът на бюджетния дефицит и на външния дълг в БВП. Огромната част от цените са либерализирани и близо 80% от предназначените за приватизация държавни активи вече са продадени. Като аргументи Маринела Петрова добави свободата на влизане и излизане от пазара на икономически субекти, както и намаляването на броя на разрешителните и регистрационни режими.

От агенцията отбелязват и ръста на инвестициите като относителен дял на БВП, макар че той още не достига равнищата на други страни кандидатки.

Лена Русинова от Европейския институт изтъкна постиженията на България в макроикономическите параметри, сравнявайки ги с 10-те страни фаворитки от първата вълна на разширяването. Тя даде пример, че за периода 1998 - 2001 г. ръстът на БВП в 10-те държави е бил средно 3,1%, а в България - 3,9%. Аналогична статистика в наша полза бе цитирана и по отношение на инфлацията и бюджетния дефицит.

В първия доклад на Европейската комисия през 1997 г. беше отбелязано, че България няма функционираща пазарна икономика. От 1999 година - втората година на стабилизация и икономически ръст, бившето правителство на ОДС се опитваше да убеди Брюксел, че това е стабилна тенденция и икономиката на страната вече може да се причисли към функциониращите пазарни икономики. За първи път през 2001 година, в редовния доклад на Брюксел бе отбелязано, че България е близо до стандартите за реално функционираща пазарна икономика.

Почти същата формулировка повтори днес Димитрис Куркулас, ръководител на Делегацията на Европейската комисия в София. Сега България е близо до изпълнението на този критерий, каза при откриването на дискусията Куркулас. Той заяви, че страната ни е постигнала значителен напредък в изпълнението на основните икономически критерии - функционираща пазарна икономика и способност за справяне с конкурентния натиск на европейския пазар.

Куркулас напомни, че Европейската комисия е започнала работа по изготвянето на годишния Редовен доклад за напредъка на България, който ще бъде представен през октомври. Брюксел вече обяви намерението си да предложи нова пътна карта и засилена предприсъединителна стратегия на страните, които няма да приключат преговорите за присъединяване през тази година, каза още Димитрис Куркулас.

Преди месец, по време на посещението си в България, еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген обяви, че икономиката ни още не е готова за конкурентния натиск на ЕС и ако бъде приета в съюза преждевременно, я чака тежък икономически и социален шок.

В годишния доклад на Агенцията за икономически анализи и прогнози също присъстват част от съществуващите недостатъци на българската икономика.

Трябва да се прецизират и опростят правилата за влизане и излизане от бизнеса, се казва в доклада. Успоредно с кръглата маса, на дискусия за промените в Търговския закон беше отбелязано, че процесът на несъстоятелност в България се бави средно около три години и половина, което е една от съществените пречки пред нормалното функциониране на икономиката.

В доклада на агенцията се казва още, че въпреки отбелязания относително висок растеж на БВП и доминираща частна собственост, и през 2001 г. продължава спадът в заетостта (намаляла с 1.3% в сравнение с 2000г.) и се увеличава безработицата (с 3.1 % спрямо 2000г. до 19,5%). И по двата показателя сравненията с първите 10 страни кандидатки са негативни. Високата безработица и ниската заетост са потенциален източник на социално напрежение, което може да доведе до ново забавяне на реформите и отдалечаване от целта за членство в ЕС, предупреждават българските анализатори. И правят извода, че моделът на стабилизация след кризата от 1996 -1997 г. трябва да бъде доразвит, за да се осигури адекватна среда за функциониране на пазарните сили, като предпоставка за балансиран дългосрочен икономически растеж и повишаване на жизнения стандарт. От което следва, че към момента адекватна среда все още няма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.