Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ученици искат в теста за гимназиите есе и задачи

0 коментара

Учители и ученици предпочитат тестовете за гимназиите да включват есе и решаване на задачи. Това сочи социологическо проучване, изготвено от Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), съобщи неговият директор Лидия Йорданова. В изследването са между 160 и 180 души от София, Плевен и Бургас, разделени в четири групи от родители, учители и ученици в шести и в осми клас

По мнение на запитаните е закъсняло въвеждането на тестовете през 2005 г. Учениците искат въпросниците да им позволяват да се ориентират добре, за да могат да отговорят правилно. Според тях тестовете ще позволят обективонст в оценките и равнопоставеност на всички ученици. Така ще се избегне и необходимостта от частни уроци, смятат децата. Минус обаче е недостатъчното време за подготовка и невъзможонстта да се оценят граматическите познания и стилът на учениците.

Учителите са на мнение, че въпросите са доста и същестува опасност да не може да се отговори на всички в рамките на зададеното време. Те обаче развивали логическото мислене на децата им, смятат възрастните.

Нито един родител не е казал, че очаква детето му да се претовари заради тестовата форма на изпитване, се посочва в изводите на НЦИОМ. Родителите допускат, че първоначално е възможно учителите да се възползват от объркаността на родители и ученици и да увеличат частните уроци.

Според данните на изследване 43 на сто от българите смятат, че за гимназиите трябва да се кандидатства с тест, каза Лидия Йорданова. 60 на сто са отговорили, че искат промяна в приема и я свързват с въпросниците.

В същото време стана ясно, че външният консултант за тестовете за гимназиите може да бъде избран чрез конкурс за обществена поръчка. Това съобщи пред журналисти пресаташето на Министерството на образованието Севда Гайдарова, цитирана от БТА.

Тестовите задачи за примерния тест ще бъдат готови до края на ноември и ще бъдат изпратени в училищата, каза Гайдарова. По думите ѝ решението за начина на избор на консултант ще бъде взето, след като се получат мненията на българските експерти за примерните задачи. Тогава ще знаем и какво точно ще изискваме от консултанта, добави Гайдарова.

В средата на октомври министърът на образованието и науката Игор Дамянов обяви, че при изработването на тестовете ще се ползват и услугите на чужд консултант. На 20 октомври МОН съобщи, че са поканени три чужди фирми за външен консултант - американската АCT, калифорнийското Бюро по тестовете и Националният център за оценяване на Израел. За консултантските услуги министерството ще отпусне до 40 хиляди лева.

Две от поканените фирми са подали оферти, съобщи още Гайдарова, но не уточни кои са те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.