Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна няма да говори с Москва за покупката на ядрени реактори от България

7 коментара
Закупеното от България руско ядрено оборудване Сн.Mediapool

Украйна не планира да подписва никакви документи с Москва относно евентуалното закупуване на два ядрени реактора руско производство от България. Това съобщи украинската компания "Енергоатом" в своя канал в "Телеграм", предаде БТА.

Изявлението на украинската компания беше публикувано в отговор на интервю пред "Укриформ" на украинския експерт Николай Щайнберг, главен инженер в Чернобилската атомна електроцентрала през 1986 - 1987 г. Той заяви, че продажбата на оборудване за ядрени съоръжения и компоненти на други страни е обект на специален експортен контрол, така че е необходимо разрешението на страната производител, т.е. Русия. По думите му вследствие на това и в съответствие с международното право трябва да бъде подписано тристранно споразумение между Москва, София и Киев за продажбата на оборудването.

"Бихме искали да Ви информираме, че преговорите с българското правителство за закупуване на два ядрени реактора от Украйна, които да бъдат инсталирани на местата на недостроените трети и четвърти енергоблок на Хмелницката АЕЦ, действително продължават. Това беше потвърдено по-рано пред агенция "Укринформ" от министъра на енергетиката на Украйна Херман Халушченко. Въпреки изявленията на Николай Щайнберг обаче Украйна не води никакви преговори и не планира да подписва никакви документи с Русия", пише в изявлението на украинската енергийна компания.

При условие че преговорите с българската страна бъдат успешни, блоковете ще бъдат монтирани съвместно с международните партньори на "Енергоатом", по-специално с американската компания "Уестингхаус" (Westinghouse), с която имаме подписани споразумения за изграждане на нови енергийни блокове в Украйна, се казва в изявлението на "Енергоатом".

В него е посочено още, че в същото време Украйна по никакъв начин няма да зависи от страната агресор за каквато и да е поддръжка на горепосоченото оборудване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #7

    "Той заяви, че продажбата на оборудване за ядрени съоръжения и компоненти на други страни е обект на специален експортен контрол, така че е необходимо разрешението на страната производител, т.е. Русия. По думите му вследствие на това и в съответствие с международното право трябва да бъде подписано тристранно споразумение между Москва, София и Киев за продажбата на оборудването." Това потвърждава моето мнение.

  2. Milanova Magda
    #6
    Отговор на коментар #5

    Ако бяхме построили Белене , сега нямаше да плащаме по висока цена за тока.

  3. полк. Дрангов
    #5

    Нали им платихме милиард и нещо неустойка (уредена от Овчаров-Нинова-Станишев), кво още искат руските фашисти?

  4. rusonefil
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ватенка, тоя Курчатовски институт е от времената на СССР. Технологиите са също от тогава. По каква логика Украйна, също част от СССР, ще иска разрешение от друга част на СССР? Тичай за нова опорка. Тая издиша!

  5. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #3
  6. sloth
    #2

    Освен ако не изрично записано в договора за продажба (което е малко вероятно), разбира се че можем да ги продадем. Отделно че това е единствена възможност да си върнем част от хвърлените на вятъра пари.

  7. Milanova Magda
    #1

    Не може да ги продадем / реакторите/ на украинците без съгласието на Росатом и Курчатовския институт. Нашите "специалисти" мислят от зад , напред. Ако мислим за икономиката на страната , управляващите да влезнат във връзка с "Росатом" и да построят "Белене", иначе ще плащаме висока цена за тока.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.