Украинският парламент удължи с една година закона, даващ засилена автономия на сепаратистката проруска източна част на страната, предаде Франс прес.
Решението беше взето на бурно заседание, на което се стигна до сблъсъци между депутати.
Решението се ползва с подкрепата на Запада, който го смята за начин за запазване на нестабилния диалог между страните в конфликта, отбелязва АФП. Крайната десница обаче го порица, защото смята закона за отстъпка пред Кремъл.
Десетки депутати влязоха в сблъсък в пленарната зала преди гласуването. Народен представител от националистическото Общоукраинско обединение "Свобода" хвърли димка в пленарната зала.
Законът бе одобрен с 229 гласа "за", при необходими 226. Очаква се президентът Петро Порошенко да го подпише без забавяне, за да може да влезе в сила.
Законът обаче уточнява, че не може да влезе в сила преди руските войници и оръжия да напуснат територията на Украйна. Киев и Западът обвиняват Кремъл, че оказва военна подкрепа на бунтовниците. Москва отрича това, въпреки много свидетелства за присъствието на нейни военни в зоната на конфликта, припомня Франс прес.
Законът за специалния статут на сепаратистката Източна Украйна беше приет за срок от три години през септември 2014 г. в съответствие с Минските споразумения. Те бяха сключени след тежкото поражение на украинската армия в град Иловайск, където за няколко дни загинаха стотици войници.
Сепаратистите отхвърлят властта на Киев и никога не са прилагали закона, който дава засилена автономия на контролираните от тях региони. Той им позволява да сформират легално свои собствени милиции и дава по-благоприятен статут на руския език, който се говори от мнозинството жители на Източна Украйна.
Над 10 000 души загинаха в избухналия през 2014 г. въоръжен конфликт в Източна Украйна, припомня АФП.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Меркел не може да реши проблема само с Минското споразумение. Само ако предостави на ЕК доказателства за тежкото състояние на украинско-руските отношения и призове депутатите да гласуват СПЕЦИАЛЕН СТАТУТ на Украйна, ЕК ще може да участва в определянето на цените за пренос на газ през украинската територия. Това е ключовият проблем, след решаването му може да се преговаря за статута на източните територии и Крим.
М9ни, на какви действия ще помогне ? Както и списъка са доказателство, че това правителство на Украйна не спазва "Минск 2", а си мисли за продължение на гражданската война.
Новото е, че рф е посочена изрично, което ще помогне за някои други действия. ////// Ново: Украйна вече прати списък на нужните оръжия в САЩ в рамките на 500 милиона долара които Сената гласува за военна помощ на нападнатата страна.
"Законът за специалния статут на сепаратистката Източна Украйна беше приет за срок от три години през септември 2014 г. в съответствие с Минските споразумения." Много НЕ в съответствие - по минските този закон трябва да е обсъждан със сепаратистите, а такова не е правено.