Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украинската криза поставя нова опасност от инфлация пред ЕЦБ

9 коментара
Украинската криза поставя нова опасност от инфлация пред ЕЦБ

Европейската централна банка (ЕЦБ) се събира днес за заседание по паричната политика под натиска на все така висока инфлация, за която има опасност да скочи още повече, ако руско-украинският конфликт се превърне във война през идните дни или седмици, предаде Франс прес.

Основната мисия на институцията е да контролира цените в еврозоната, които са нараснали с 5 процента миналата година, тласкани от поскъпването на енергията и ефекта от недостига на стоки и суровини.

Това е два пъти повече от целевите 2 процента в средносрочен план, заложени от ЕЦБ.

Ръководителите на паричната институция на еврозоната се събират във Франкфурт седмица, след като Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ направи необратим избор, като обяви предстоящо повишение на водещите лихви.

На този етап обаче според повечето експерти "пазителите на еврото" би трябвало да запазят статуквото.

Икономистите очакват днес лихвите да бъдат оставени на минималното им равнище и са на мнение, че ръководството на ЕЦБ ще се въздържи да открива още отсега път за тяхното повишаване, което би могло да забави икономическата дейност и следователно - темпа на покачване на цените.

Основното предизвикателство за ЕЦБ ще бъде комуникационно. Тя не бива да позволява да проличи евентуално преминаване от търпение към паника, отбелязва Карстен Бжески, главен икономист на банка Ай Ен Джи (ING).

Институцията ще трябва едновременно с това да заяви отново по-твърдата си позиция по отношение на инфлацията, като едновременно държи на разстояние всякакви предположения за предсрочно увеличаване на лихвите, допълни той.

ЕЦБ не иска да повтори историческата си грешка от 2011 година. Тогава тя повиши лихвите на фона на скок на цените на енергията, засилвайки по този начин дълговата криза на държавите от еврозоната.

Инфлацията в еврозоната е предизвикана в много голяма степен от липсата на предлагане, а не от прекомерно търсене или заради прегряла икономика, обясни Елга Бартш, главен икономист в "БлекРок" (BlackRock).

С други думи, евентуално затягане на паричната политика няма да помогне особено за изпращането на контейнерите от Азия към Европа или да се намалят цените на енергията, отбелязва Карстен Бжески.

При все това рисковете от скок на цените са реални за ЕЦБ.

В случай на нахлуване на руски войски в Украйна цените на енергията отново ще започната луда надпревара нагоре.

Русия е основен доставчик на газ за Европейския съюз. Част от доставките преминават през Украйна, а новият руско-германски газопровод "Северен поток-2" никога няма да влезе в експлоатация, ако избухне въоръжен конфликт.

Същевременно във всички европейски страни се надига недоволство от спада на покупателната способност.

Това само може да допринесе за инфлацията, ако исканията за повишаване на заплатите се засилят и увеличаването на възнагражденията отново стане основен фактор, влияещ на инфлацията, изтъква Едгар Уолк, икономист от "Мецлер асет мениджмънт" (Metzler Asset Management).

В Германия някои медии критикуват ЕЦБ и нейната президентка Кристин Лагард, наричана с прякора "Мадам Инфлация", защото според тях действията на институцията водят до обедняване на вложителите и пенсионерите.

В Италия опасенията са различни: страната се бои от съществено увеличаване на лихвите, което веднага ще се отрази на спреда между германските облигации и тези на италианското министерство на финансите. Това би засилило натиска върху силно задлъжнялата страна, предупреждава в. "Соле вентикуатро оре" (Il Sole 24 Ore).

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Основното притеснение е, че Украйна няма да върне парите, които вече дължи на ЕС, но иска нови дългове.

  2. Danko
    #8
    Отговор на коментар #6

    Ваксинирай се. От бяс. Като нещо не ти харесва, веднага лепиш стандартни скудоумни етикети - путински трол, КГБ, комунисти, червени. А тролът си ти, при това много посредствен трол. Такива просто трябва да ги трият. Не може една медия като Медияпул, да се крепи само на диви крясъци за путински тролове, КГБ, червени и комунисти. Поне някаква свързана мисъл трябва. Ама няма. Ако съм ти началник, не ти мърда "връзване на пръсти" (по Швейк) за некадърна работа.

  3. dann
    #7
    Отговор на коментар #2

    Да не плаща на България. Това беше моя грешка. Плаща дълговете на Юга. Първите 4 страни по задлъжнялост (към ЕЦБ) са Гърция 205%, Италия 155%, , Португалия 133%, Кипър 118%. Иначе да , България е само с 25%. По-скоро изключение.

  4. Entdecken
    #6

    Както има един лаф - Лош е гнилия запад ама е сладък а и някрая се срина процъфтяващия социализЪм - на руския трол Гюра Путинский (3) А украинците били виновни и подведени че искали и те да вкусат от гнилия запад щото им омръзнали вкиснатите пелъмены с картошки на неграмотния да управлява за народа тов.Путин от КГБ...

  5. anton nikolov
    #5

    Сегашната ситуация е пряка последица от политиката на Германия за задълбочаване на руската газова зависимост на ЕС, както и на доминираната от нея ЕК, която дава раздава разрешения като бонбонки за северни и турски потоци, а не прави почти нищо за диверсификацията на синьото гориво.

  6. Коментарът е изтрит в 16:23 на 3 февруари 2022 от автора.
    #4
  7. Danko
    #3

    Колко лесно било - виновен е "руско-украинският конфликт". А той кога започна? След незаконния въоръжен преврат, финансиран с курабийки от Нюланд и сие през 2014 г. А за абсолютно неадекватното и некадърно управление на раздутия ЕС от пишман държавници някой да се е сетил? Как успяха на равно място да създадат енергетическа криза и да стигнат до фалити и спиране на работата на големи предприятия? Как по никое време взеха силово да налагат "зелената" сделка, все едно, че планетата утре ще експлоадира? И ще доведат хората до гладни бунтове, защото затриването на земеделието и скотовъдството води само до това. Освен ако целта им не е редуциране на излишното население...

  8. Krema
    #2
    Отговор на коментар #1

    До dann, който е единственият с финансова култура в България: “северът” не плаща дълговете на България. Нито имаме голямо дълг/бвп съотношение, нито сме спирали плащанията по дълга си, така че нямаме нищо общо с Италия, нито българският дълг се изкупува по програмите за облекчаване и памдемия на ЕЦБ.ЕЦБ няма причини засега да повиши лихвите както Фед. Само ще потвърди очакванията за дългосрочна инфлация и може би ще тръгне спирала - искания за увеличаване на заплати, което ще доведе до още по-голяма инфлация и т.н.

  9. dann
    #1

    Изключително важно е как ЕЦБ ще постъпи в този ключов момент. Дали ще рискуват да вдихнат лихвите ( Американският ФЕД каза, че за тази година се планират 3-4 вдигания) или ще предпочетат да отложат проблема и да спасят Италия и Юга. Интересното противопоставяне в ЕС по оста Богат Север - Беден Юг продължава. Да видим докога Германия, Нидерландия, Швеция и т.н. ще "плащат сметката" на Италия, Гърция, България и т.н. Особено ако населението им е измъчвано от инфлация.

    Естествено тази статия няма

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.