Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишната инфлация достигна 10%

Това е най-високата стойност за последните 14 години

3 коментара
Годишната инфлация достигна 10%

Годишната инфлация за февруари 2022 г. спрямо февруари 2021 г. е 10%, обяви Националният статистически институт (НСИ).

Това е рекорд за последните 14 години. По-висока годишна инфлация България отбеляза през 2007 г. (12.5%), точно преди началото на световната финансова криза.

Преди началото на войната в Украйна финансовият министър Асен Василев прогнозира, че пикът на инфлацията тази година ще е през март-април и че тя няма да надхвърли 10%. В Бюджет 2022 е заложена средногодишна инфлация от 5.6%. Всички тези прогнози обаче ще трябва да се променят сериозно, защото прогнозите на министъра вече са за "голяма" и дори за "шокова" инфлация.

По групи стоки най-сериозно за последната година е поскъпнал транспортът – с 20.9%, отчита НСИ. На второ място по поскъпване са храните - с 13.6%, а на трета позиция - комуналните услуги - с 12.9%, което очевидно се дължи на по-високите цени на енергията.

Разбивката на НСИ показва, че за последната година цените на газообразните горива за бита са скочили с рекордните 105.9%, докато тези на електроенергията – само с 4.4%.

Горивата за автомобилите са поскъпнали с 33.7%.

За една година хлябът е поскъпнал със 18.2%, олиото и маслото – с 29%, млякото, млечните продукти и яйцата – с 13.2%. Цената на зеленчуците е нараснала с 23.9%, а на плодовете – с 13.1%.

10.8% е инфлацията при хотелиерските и ресторантьорските услуги, а в развлеченията и културата цените са се покачили с 8.8% за година.

При алкохола и здравеопазването поскъпването е минимално.

Чувствително поевтиняване пък се регистрира при съобщителните услуги – с 4.3%.

Средногодишната инфлация в България за периода март 2021 г. - февруари 2022 г. спрямо същия период на предходната година е 5%, съобщи още НСИ. Месечната инфлация за януари е 1.4%, става ясно още от статистическите данни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Ако решите да се информирате по-задълбочено ще разберете, че икономиката: голбалната и на всяка една държава поотделно, преминава през цикли. Тразакцията стои в основата й, а тя се плаща с пари или с кредит. Повечето кредити се изплащат в бъдеще, това води до икономически подем и до задлъжнялост. Лекарството, което се прилага е, да се затегнат коланите и да се обявят повсеместни икономии. След известно стабилизирине, отново се наливат кредити под формата на инвестиции, които да донесат растеж, а заемите се преструктурират така, че да могат да се погасяват без "да травмират" икономическите субекти. НУЖЕН Е БАЛАНС, КОЙТО ДА НЕ ПРЕЧИ НА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА ИКОНОМИКАТА.

  2. Мнение
    #2

    А Гугъл какво показва по въпроса?

  3. Мнение
    #1

    И тепърва ще расте. като се изстреля газа с 58 процента какво следва на всеки е ясно. А пък ококорения Асен вика, че не се предвижда увеличение на доходите. Промяна, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.