Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уникредито и Хипоферайнсбанк обявиха най-голямото банково сливане в Европа

1 коментар
Уникредито и Хипоферайнсбанк обявиха най-голямото банково сливане в Европа

Италианската банка Unicredito (Уникредито) ще поеме контрола над втората по големина германска банка HypoVereinsbank (HVB - Хипоферайнсбанк) срещу 15,4 млрд. евро. Очакваната от дълго време новина бе потвърдена от централите на двете институции в Милано и в Мюнхен в неделя късно вечерта.

Според съобщението, цитирано в понеделник сутринта от агенция Франс прес, това ще бъде най-голямото трансгранично сливане в банковия сектор в Европа и ще създаде четвъртата по големина банка в еврозоната.  Анализаторите считат, че новата банкова групировка ще бъде най-голямата в Централна и Източна Европа.

Официалните преговори за сливането на двете банки се водят от началото на май. В неделя целия ден агенциите чакаха потвърждение, че е постигнато споразумение за сливането, но то дойде късно вечерта, като изнерви наблюдателите.

Сливането ще се извърши чрез размяна на акции. Unicredito ще предложи 5 нови свои акции за една от HVB, като така немската банка се оценява на 15,4 млрд. евро, или малко над цената на затваряне на акциите в петък вечерта на Франкфуртската борса. Една акция на Хипоферайнсбанк ще струва 20,48 евро или с 6,7% повече от цената ѝ преди да се появят съобщенията за започналите преговори за сливането в края на май.

Сделката ще излезе на по-висока от обявената цена заради отделните предложения, направени от Unicredito към двата филиала на HVB - в Австрия (Bank Austria Creditanstalt – BA-CA), и в Полша (BPH), за които ще бъде платено или с акции, или кеш. Блумбърг обяви, че италианската банка е предложила 3,83 млрд. евро за изкупуването на дяловете на HVB в BA-CA и в полското ѝ поделение BPH, като само за BA-CA Уникредито предлага изключително високата цена от 2,7 млрд. евро заради много добрите ѝ показатели и позициониране в Източна и Централна Европа.

Според анализатори Уникредито обаче може да се окаже пред неприятната ситуация да установи, че Хипоферайнсбанк има повече пасиви от вече обявените 5,7 млрд. евро загуби, натрупани през последните 3 години, главно от вложения в недвижими имоти и поради слабите икономически резултати в Германия. Тогава сделката ще ѝ струва повече от предвидените близо 20 млрд. евро.

Самото сливане ще се извърши късно през есента, като сделката трябва да получи одобрението на Европейската антитръстова комисия, както и одобрението на комисиите за защита на конкуренцията в отделните страни, където има поделения на двете банки – Италия, Германия, Австрия и Полша.

Операцията ще струва и закриването на 9200 работни места, съобщиха още агенциите. Съкращенията ще обхванат най-вече клоновете на Хипоферайнсбанк в Хърватска и Полша.

Според прогнозите на двете сливащи се банки финансовият резултат от обединението ще достигне 985 млн. евро в края на 2008 г. преди облагането с данъци и 745 млн. евро след облагането.

Разходите по сливането ще излязат към 1,35 млрд. евро до края на 2005 г. В резултат ще се получи банкова група със 7000 клона в 19 държави с над 28 млн. клиенти.

Уникредито смята да листва акцииге си на две фондови борси – Франкфуртската и Варшавската.

Очаква се главен изпълнителен директор на новата институция да стане сегашния шеф на Уникредито Алесандро Профумо, а изпълнителният директор на Хипоферайнсбанк Дитер Рампл ще стане председател на директорския борд.

Дейностите на новосформираното финансово образование ще се разпределят в Италия, Германия и Австрия в четири отделни бизнесдирекции, които ще бъдат отговорни за съответните клентски сегменти: Дирекция “Банкиране на дребно”, която ще е базирана в Милано, Дирекция “Корпоративно банкиране и малък бизнес, с център в Мюнхен, Дирекция “Мултинационални компании и инвестиционно банкиране”, базирана също в Мюнхен, Дирекция “Частно банкиране и управление на активи”, с център Милано.

Отделно ще има Дирекция “Централна и Източна Европа”, базирана във Виена, която ще обхване всички оперативни поделения в отделните държави в Централна и Източна Европа, включително банките в Полша, Русия, Балтийските републики и Турция.

Дейността на Дирекция Global Banking Services, която ще бъда базирана в Милано, ще бъде насочена към предлагането на глобални банкови услуги в рамките на групата. Общите бизнесдирекции ще действат чрез съответните бизнеслинии във всяко регионално поделение и в Дирекция “Централна и Източна Европа”. По същия начин Дирекция Global Banking Services ще осъществява дейността си чрез отделни линии за банкови услуги , които предстои да бъдат създадени на регионално ниво.

Според съвместното съобщение на двете сливащи се банки HVB и BA-CA ще продължат да съществуват юридически като действащи банки и ще запазят своите търговски марки, успоредно с логото на Unicredito. Банките потвърждават, че предстои сливането на поделенията им в отделните държави с цел оптимизиране на корпоративния модел на новата групировка.

В коментар по икономическата новина на деня ВВС посочва, че банковите анализатори са очаквали продължението на консолидацията на европейските банки, след като испанската група Банко Сантандер Сентрал Испано купи британската финансова къща Аби Нешънъл за 8.5 млрд. лири през 2004 г.

Според агенцията битката за италианската Банка Антонвенета е още един знак за започналото обединение. За нея има двама кандидати - базираната в Холандия ABN Амро и Банка Пополаре ди Лоди. Още в петък миналата седмица ABN Амро вдигна офертата си и отговорът на инвеститорите беше незабавен. Рано в понеделник акциите и на двете банки се повишиха с повече от 2%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Da
    #1

    Става изключително интересно. В България създаването на такава мегабанка, ще има негативни последствия за целия сектор. Сервизът в Булбанк не търпи коментар и в този ред на мисли само трябва да се предполага какви каши ще се забъркат. А това, че ще има масови съкращения никой не трябва да го подлага на съмнение. Примерно как виждате в Смолян да има Хеброс, Булбанк и Биохим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.