Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетите поискаха платен прием до 10% от държавната поръчка

4 коментара
Университетите поискаха платен прием до 10% от държавната поръчка
Университетите да имат право на платен прием до 10% от държавната поръчка, поискаха ректорите в становище, което беше обсъдено на заседание във вторник на Съвета на ректорите на висшите училища. На него бяха разгледани параметрите на средствата за висшето образование, заложени в държавния бюджет за догодина.

В момента студентите в държавните висши учебни заведения плащат само държавна такса за следването си в бакалавърската степен и в държавния прием на магистърската степен. Университетите имат право и на свободен прием за магистърска степен и докторантура, като таксата е от порядъка на няколкостотин лева на семестър в зависимост от специалността.

Сред исканията на висшите учебни заведения бе записано и увеличаването на базовия норматив за издръжка на студент с 15% или той да стане 762.39 лв., финансиране на обучението на студентите в магистърската степен за реалния период на обучението им, както и издръжката на студентите от задочното обучение да е половината от издръжката на редовните студенти.

Бюджетът за висше образование за 2006 г. е 408.7 млн. лв., поясни на срещата зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Субсидията за висшите училища е 267.9 млн. лв., като 261 млн. лв. са за гражданските висши училища, а 26.9 млн. лв. са за военните висши училища.

Спрямо миналата година средствата за  гражданските университети са увеличени с  34.1 млн. лв., а за военните - с 8.3 млн. лв.

Предвидената за 2006 г. субсидия за издръжка на обучението е 174.477 млн. лв., която е увеличена с 5.8% спрямо 2005 г. Субсидията е за обучението на 115 490 студенти.

Средната издръжка на студент е 1551 лева при 1422 лева за 2005 година, а базовият норматив за издръжка от 659 лева става 696 лева.

За социално-битово обслужване на студентите са предвидени  48.009 млн. лв. Средствата за стипендии са 22.4 млн. лв., като те са увеличени с 1 млн. лв. и би трябвало да покрият ръста на инфлацията.

Бюджетът за студентските общежития и столове е 16.093 млн. лв., а за здравни осигуровки на студентите са предвидени 9.5 млн. лв.

Според председателя на националното представителство на студентските съюзи Васил Тодоров средствата за социално-битовото обслужване на студентите са увеличени с 2.5%, което не покрива ръста на инфлацията. Необходимо е да се прецени дали увеличените разходи за консумативи ще се поемат от висшите училища или от студентите, добави той.

Някои от ректорите обаче посочиха, че ако не се увеличат още разходите за общежитията, таксите за тях ще трябва да се вдигнат с 20%.

Сега за общежитие таксата е 17 лв. без разходите за ток, отопление и вода или около 24-30 лв. с тях. Семейните студенти плащат 24 лв. такса или 40-45 лв. с консумативите. Учащите платено обучение плащат двойно.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vechnia student
    #5

    Neka e plateno izcialo obuchenieto .. to sega sulio i pulio sledva .. vseki vi6ist i nikoi ne iska da raboti obiknovennata rabota .. samo umnici nemoje da ima .. triabva i rabotnici da ima .

  2. student_SU
    #4

    Ne znam ot kude ste gi vzeli tezi ceni na naemite, no sum semeen i plashtam 100 naem, a s konsumativite nad 150 lv (2-a dushi), koeto e pone 75-80 na chovek. Cenite v obshtejitiata na Sofiiskia otdavna ne sa takiva, kakvito pishete... za sujalenie.

  3. Каспичан
    #2

    От какъв зор Сульо и Пульо от селата от градски тип и градовете от селски тип ще ми идват с цялата си култура и цялото си образование на София? И за чий уй - да ми работят и да ми се ширят на кажи-речи безплатно общежитие?Селяните от провинцията първо са безнадеждно прости, и второ - през цялото си следване не прочитат и един ред! Студентски град е една тотална мизерия, а Държавните вузове - под нивото на ПОСЛЕДНАТА Софийска гимназия!Тези парцали ли са бъдещето на България? Я по-добре кой от където

  4. sofiA
    #1

    АБЕ СЕЛЧО, БАБА ТИ И ДЯДО ТИ ОТ КЪДЕ СА ДОШЛИ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.