Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Уолстрийт джърнъл": Българската икономика се стабилизира

21 коментара

Българската икономика изглежда се стабилизира, а и се справя с неотдавнашната финансова криза по-добре от повечето си съседи. Страната е поела по неравния път на въвеждането на еврото и се очаква да се превърне във важен енергиен център, докато политическата ѝ система съзрява, пише американският в. "Уолстрийт джърнъл".

Икономиката се сви с 3,6% на годишна база през първото тримесечие на 2010 и 5.9% предишното тримесечие. През тази година обаче правителството обаче се надява на 1% растеж, подхранван от възстановяването на износа.

Това би било по-бързо възстановяване от наблюдаваното в останалата част на ЕС. Това е особен очевидно около столицата София, където модерни сгради от стомана и стъкло никнат като гъби след дъжд между грозните циментирани блокове от съветската епоха. Класически стари постройки бързо се възстановяват в предишния си блясък и повечето от тях се отдават под наем на бизнеса.

Независимо от това финансовите министри от ЕС решиха да поставят България под процедурата по дефицит, чиято цел е той да се задържи под прага от 3% от БВП.

Дясноцентристкото правителство се отказа от плановете си да кандидатства за ERM II - чакалнята за еврозоната, след като алармира, че бюджетният дефицит през 2009 е бил 3.7% от БВП поради серия необявени сделки, вместо очакваните 1.9 %. Предишната двуцифрена инфлация и растящият дефицит по текущата сметка също попречиха на България да се присъедини към ERM II откакто страната стана член на ЕС през 2007.

България обаче е от малкото страни, които се очаква да намалят бюджетния си дефицит до 2.7 % през 2011, без да ѝ се налага да прави съкращения на заплати и пенсии, нито да повишава данъците.

За периода 2011-2013 финансовото министерство прогнозира бюджетен дефицит под 3%. Инфлацията на потребителските стоки в България спадна до 1.4 % през юни на годишна база от 1.9 % месец по-рано, така че страната избягва риска от инфлация при застой в производството.

Правителството също така заявява, че в края на тази година ръстът на безработицата ще бъде под прогнозираните 11.4 %.

В добавка към това, уменията на българските работници се увеличиха драматично сега, когато работещите имат достъп до висококачествено международно образование, се посочва в статията на Ник Скрекас.

България регистрира и първото си активно салдо с ЕС, така че държавата получава повече средства отколкото предоставя за общия бюджет на Съюза. Това показва, че усвояването на еврофондовете се подобрява и страната се надява да подобри инфраструктурата и жизнения стандарт с евросредства.

Разширява се средната класа от млади професионалисти с европейски аспирации за стандарт на живот, които не се боят да харчат за луксозни стоки, вносни автомобили и модерни жилища.

Все още обаче има проблеми за работещите бедни и пенсионерите, чийто жизнен стандарт остава нисък, защото просперитетът не е достигнал до всеки.

Въпреки това нещата са по-добри отколкото в предишни десетилетия, отбелязва изданието и припомня финансовата катастрофа от 1996 г., довела до въвеждането на валутния борд в страната през 1997 година.

Докато част от съседите ѝ са изцяло зависими от заеми от ЕС и МВФ, като Гърция с огромния ѝ спасителен пакет, България отказа да вземе заем от МВФ.

Цитирани са думите на финансовия министър Симеон Дянков, че засега България не се нуждае от такъв заем.

Страната обаче се бори с организирана престъпност, корупция и разточителна бюрокрация, които си остават предизвикателства за едногодишното дясноцентристко управление на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.

Според оценката на автора има съзряване на българската политическа система и страната става важен международен енергиен център. И "Южен поток", и "Набуко" имат своето място в България. Те не са в конкуренция, кабинетът подкрепя и двата, казва министър-председателят Бойко Борисов.

В статията се отбелязва, че членството в ЕС принуждава България към финансова дисциплина, а режимът на валутен борд е изпълнил ролята си да внесе доверие към икономиката на страната. Независимо от скептицизма към руските енергийни проекти, като се има предвид миналото на България, доминирано от бившия Съветски съюз, мястото на страната като енергиен кръстопът между Изтока и Запада е самоочевидно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Без име
    #22

    Нещата са по-добри отколкото в предишни десетилетия!!!!! Българската икономика се стабилизира, а и се справя добре, независимо от Симеон Дянков и Костов!!!

  2. един
    #21

    за България ли става въпрос? Ако да, то значи или авторът на материала е бил силно надрусан, или интерпретаторът от медиапул нещо не е разбрал текста

  3. Глух плъх
    #20

    "Страната е поела по неравния път на въвеждането на еврото (ама някой друг път) и се очаква да се превърне във важен енергиен център (на руската енергийна зависимост), докато политическата й система съзрява (каба е още, каба)""Разширява се средната класа от млади професионалисти с европейски аспирации за стандарт на живот, които не се боят да харчат за луксозни стоки, вносни автомобили и модерни жилища," - всичките те заети в структуроопределящите отрасли като силовото застраховане, наркоразпределението, контрабандата, проституцията и данъчните измами.

  4. Bazikator
    #19

    http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703724104575379473410410394.html?KEYWORDS=Bulgaria

  5. Bazikator
    #18

    "No one can turn the clock back because the free market has unleashed energy, innovation and growing prosperity. Even if the political system is still in a state of flux, voters will not accept interference from foreign powers through Trojan horse energy projects because we embrace membership of the EU and NATO," said 70-year-old newspaper publisher Ivan Zahariev. Странно, защо Mediapool са го "пропуснали".

  6. Петиция
    #17

    Петиция до НС за намаляване на пенсиите на работилите в ДС и тоталитарни организации до нивото на средната пенсия в страната:http://bgpetition.com/namaliavane-pensiite-na-rabotilite-v-DS-i-totalitarni-organisazii/index.html

  7. Aлекс
    #15

    в очакване на просперитета"..защото просперитетът не е достигнал до всеки"Другари, дайте да дадем!

  8. temida
    #14

    AMI DA SE PRESELVAT AMERIKANCITE V BG,AMA NE IM STISKA.BENZINA TAM 2 PATI PO EVTIN OT BG.A PAK ZA ZAPLATI NQMA DA SI GOVORIM

  9. 07
    #13

    Ако не възразявате, ще си запиша Вашите данни.Благодаря ВИ!

  10. СКАНДАЛНО
    #12

    ЕТО РАЗКРИТИЕ НА КОЕЛГА ОТ САЙТА НА ДНЕВНИК ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ХРАНТУТНИЦИ: КОИ СА ИЗЛИШНИТЕ на ДЪРЖАВНАТА СОФРА : Министерство на правосъдието – 6442 служители С НАПЪЛНО НЕЯСНИ ФУНКЦИИ /тук влизат 4597 души в системата на затворите и 1462 съдебна охрана с неизяснен статут ЗАЩО , КОГО и от КОГО ОХРАНЯВАТ/ Министерство на външните работи – 1700 (???? ) / Голяма политика въртим с Нубия !... НЯМА ЩО !.../ Агенция за приватизация – 79 души /какво толкова остана да се приватизира?!/ Агенция по геодезия, картография

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.