Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Уолстрийт джърнъл"" дава висока оценка за валутния борд в България

0 коментара

Въоръжена с одобрението на Международния валутен фонд, с план за влизане в Европейския съюз и с история за триумф над икономическите трудности, България може да се превърне в любимка сред новите пазари, прогнозира финансовият всекидневник "Уолстрийт джърнъл".

Много харесвам България, казва Марчин Вишниевски, стратег по развиващите се пазари в "Морган Стенли" в Лондон. Въпреки че лесно е пренебрегвана заради страни като Полша и Унгария, България сега е един от най-интересните нови пазари в Европа, казва Вишниевски.

Мнението му подкрепя и Андрю Робъртс, анализатор в "Салмън Смит Барни", който заявява, че на всички им допада икономическото развитие на България.

България въведе валутен борд преди 4 години, като ограничи инфлацията до под 2 процента през 1998 г. в сравнение с 500 процента през 1997 г., припомня статията. Растежът на икономиката се е подобрил, но голямата полза за България е стабилизация на очакванията, подчертава Ан-Мари Гулп, старши икономист в Международния валутен фонд. Според нея всички харесват валутните бордове - от профсъюзите до бизнесмените. Бордовете са създадени така, че да предпазват от променливи курсове на чужди валути и системата не позволява на централните банки да печатат повече пари, без да разполагат с достатъчни количества стабилна валута.

Статията сравнява успеха на българския валутен борд с неуспеха на този в Аржентина, където доверието на инвеститорите драстично намалява и това забави икономиката. Ан-Мари Гулп смята, че между Аржентина и България има голяма разлика. Докато България провежда строга финансова политика, Аржентина редовно пренебрегва изискванията. Има опасност обаче, ако валутният борд в Аржентина се провали, това да повлияе на всички бордове, включително и на този в България.

Инвеститорската агенция "Мууди'с" обясни решението си да повиши рейтинга на България именно заради валутния борд и настоящата прогноза на агенцията е за стабилен растеж, но все още с рискове.

В подкрепа на българската икономическа трансформация, продължава статията, новите министри на икономиката и финансите в България са двама млади инвестиционни банкери, образовани в Америка. Те създават политическо движение по време на срещите си в лондонски пъб. Групата избира за лидер бившия български цар Симеон Сакскобургготски, който това лято стана новият министър-председател на България. Инвеститорите харесват изявленията на министрите за присъединяване към НАТО и Европейския съюз и желанието им да развият капиталови пазари. Но новите министри тепърва ще се изпитват на политическата арена и според някои могат да загубят част от идеализма си, заключава статията в "Уолстрийт джърнъл".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.